Laurence Olivier I

Laurence Kerr Olivier

8,5
6 164 oceny gry aktorskiej
Laurence Olivier I
Wybitny brytyjski aktor sceny i ekranu. Urodzony w protestanckiej rodzinie o francuskich korzeniach w Dorking w hrabstwie Surrey w Anglii 11 maja 1907 roku. Na scenie od wczesnych lat dzieciństwa. W latach 30-tych rozpoczął pracę w brytyjskim filmie. Szybko zdobył pozycję gwiazdy. Jego pierwszą żoną była Jill Esmond, z którą miał syna Tarquina. W 1936 podczas pracy w teatrze poznał Vivien Leigh, później niezapomnianą Scarlett w "Przeminęło z wiatrem". Mimo że oboje byli w innych związkach małżeńskich i mieli ze swoimi partnerami dzieci, zostali kochankami. Od 1937 roku, kiedy to grali w filmie "Wyspa w płomieniach" pozostawali w trwałym związku. Trzy lata później, po uzyskanych rozwodach, wzięli ślub. W 1938 wraz z Vivien przybył do USA. Ona grała w "Przeminęło z wiatrem", on w "Wichrowych wzgórzach" Williama Wylera. Potem także na Broadwayu. "Wichrowe wzgórza" były początkiem jego wielkiej hollywoodzkiej kariery. W latach 40-tych zajął się też reżyserią. W 1948 roku zagrał i wyreżyserował "Hamleta". Za tytułową rolę otrzymał Oscara. W latach 50. jego małżeństwo z Vivien zaczęło się psuć, głównie z powodu choroby psychicznej aktorki. W 1958 roku Olivier odszedł do młodszej od siebie o 22 lata aktorki Joan Plowright. W 1957 roku zagrał w "Księciu i aktoreczce" wg własnej reżyserii z Marilyn Monroe. Lata 60. i 70. to czas wielkich triumfów, choć nie takich, jak w latach poprzednich. "Music-hall", "Spartakus", "Chłopcy z Brazylii" czy "Detektyw" to tylko kilka głośnych obrazów z tamtego okresu. W miarę upływu lat aktor zwolnił tempo kariery, by cieszyć się emeryturą u boku dzieci, które urodziła mu Joan. Zmarł 11 lipca 1989 roku.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 22 maja 1907

data śmierci: 11 lipca 1989

miejsce urodzenia: Dorking, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 178 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 28 innych nagród oraz 27 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Jill Esmond (25.07.1930 - 29.01.1940, rozwód), syn Tarquin (ur. 21.08.1936); 2. Vivien Leigh (31.08.1940 - 06.01.1961, rozwód); 3. Joan Plowright (od 17.03.1961 do jego śmierci), 3 dzieci: Richard (ur. 03.12.1961) ,Tamsin (ur. 10.01.1963) i Julie (ur. 26.01.1966)
Gdy początkowo kierownictwo wytwórni Paramountu nie chciało się zgodzić by Marlon Brando zagrał Dona w "Ojcu chrzestnym", Francis Ford Coppola zaproponował tę rolę Olivierowi, który jednak nie przyjął złożonej mu propozycji.
Był najmłodszym w dziejach aktorem angielskim uszlachconym, pierwszym, który uzyskał tytuł lorda, pierwszym odznaczonym Orderem Zasługi.
Zmarł wskutek niewydolności nerek w Steyning (Anglia, Wielka Brytania). Został pochowany na cmentarzu Westminster Abbey w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Gdy biedna Vivien cierpiała na chorobę psychiczną.
Ten ją porzucił dla innej(młodszej) spódniczki.
No i Larry z tą nową lalunią przeprowadzili się za granicę i bezczelny nigdyjej nie spotkał w
szpitalu bo był zajęty cieszyć się swoją nową żoną

Każdy kto interesuje się Olivierem bądź Monroe powinien znać sytuację zaistniałą na planie Księcia i Aktoreczki. Laurence nadrabiał swoje kompleksy wyżywając się na Marilyn. Tragedią jest dla mnie oglądanie tego filmu, kiedy wiem jakie spięte stosunki były między aktorami i jaką Laurence był wtedy siekierą. Charakter...

więcej

Wspaniały w każdej roli. W "Maratończyku" niezastąpiony. Nawet w mało znanym filmie "Chłopcy z Brazylii" pokazał mistrzostwo.

Wszystkie dzieła Szekspira w jego wykonaniu to majstersztyki. To po prostu perełki dopracowane w najmniejszym szczególe. Kocham ich obu i Szekspira i Oliviera :)

Przez tego BYDLAKA,
NAJLEPSZA AKTORKA WSZECH CZASÓW zmarła!!!
;(