PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=537460}
7,0 42 138
ocen
7,0 10 1 42138
6,3 10
ocen krytyków
80 milionów
powrót do forum filmu 80 milionów

"Na cito"?

ocenił(a) film na 7

Myślicie, że za komuny mówiło się "na cito"? To chyba bardziej współczesny lans. Takiego zwrotu użył w filmie Sobczak (jak już to powinno być "bystro malcziki"). Inna sprawa, że ta postać akurat dość biegle posługuje się w filmie 'łaciną'.

ocenił(a) film na 9
creep_

Tak, nie myślę tylko o tym wiem. Ludzie którzy pamiętają lata 1950-1989 jeszcze nie wymarli jak dinozaury ;)
Używało sie tego sformułowania częściej niz teraz.

ocenił(a) film na 9
Brumhilda

Ja jeszcze żyję i pamiętam stan wojenny. Pamiętam czołg"zaparkowany" na rondzie na Kalinie w Lublinie., niedaleko bloku w którym mieszkałam. Pamiętam jak czołgi jechały do Świdnika. Wprawdzie miałam 13 lat ,ale sporo pamiętam. W książkach rodzice mieli gazetki,ulotki Solidarności.

ocenił(a) film na 5
maggie_6

Czołg był też "zaparkowany" w Elizówce, gdzie mieszkałem. Ale on nigdzie nie jechał tylko stał. Miałem wtedy 7 lat.

ocenił(a) film na 8
creep_

Właśnie wtedy częściej używano zwrotu cito - najczęściej lekarze ;) teraz hitem chyba jest ASAP ;)

ocenił(a) film na 7
Asionkas

ASAP to naturalnie słyszałam / używam, CITO znam tylko z filmów. W realu się nie spotkałam, myślałam, że jestem na to za stara, ale okazało się, że jednak za młoda. Dzięki za oświecenie :).

creep_

To łaciński termin medyczny stosowany od bardzo dawna, ale dopiero niedawno wszedł do języka potocznego, stąd może wydawać się nowy.

ocenił(a) film na 6
creep_

Jasne, że się mówiło NA CITO. ASAP się nie mówiło ;-)

ocenił(a) film na 7
gadd

Asap się też chyba przede wszystkim nie robiło - bez korpo, gdzie wszystko niemal jest na wczoraj. Za komuny to było raczej 'czy się stoi, czy się leży'... a nie żadne na cito. No, ale medycyna i esbecja widocznie stawiała jednak na efektywność ;].

ocenił(a) film na 7
creep_

cito było używane przed komuną, w jej trakcie i dziś. łacińskie cito znaczy natychmiast, prędko. cito jest i będzie zawsze. asap to współczesny lans, jak wiele innych durnych zapożyczeń i potworków słownych. a ludzie z lat 70 i 80 jeszcze żyją.

ocenił(a) film na 7
creep_

Ja kiedyś w tekście z XVII czy XVIII wieku znalazłam sformułowanie "error się stał" ;) Wbrew pozorom kilkaset lat temu używano o wiele więcej zapożyczeń niż teraz :)

ocenił(a) film na 7
cvana

A to ładne z tym errorem ;-)

ocenił(a) film na 7
creep_

Nawet na FB to wrzucałam i chyba dzięki temu zapamiętałam :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones