Film

The Odessa File

1974 2 godz. 10 min.
6,8 1 768
ocen
6,8 10 1 1768
692
chce zobaczyć
{"id":"31264","linkUrl":"/film/Akta+Odessy-1974-31264","alt":"Akta Odessy","imgUrl":"https://ssl-gfx.filmweb.pl/po/12/64/31264/7601038.2.jpg"}
Młody dziennikarz śledczy, Peter Miller stara się odszukać uciekającego przed wymiarem sprawiedliwości bezwzględnego zbrodniarza wojennego Eduarda Roschmanna, zwanego "Rzeźnikiem z Rygi".

22 listopada 1963 roku w Hamburgu ginie śmiercią samobójczą Żyd, były więzień obozu koncentracyjnego. Młody niemiecki dziennikarz Peter Miller (Jon Voight) odkrywa pamiętnik zmarłego. Okazuje się, że opisał w nim zbrodnie, dokonywane przez komendanta obozu, Eduarda Roschmanna (Maximilian Schell), który prawdopodobnie nadal żyje pod22 listopada 1963 roku w Hamburgu ginie śmiercią samobójczą Żyd, były więzień obozu koncentracyjnego. Młody niemiecki dziennikarz Peter Miller (Jon Voight) odkrywa pamiętnik zmarłego. Okazuje się, że opisał w nim zbrodnie, dokonywane przez komendanta obozu, Eduarda Roschmanna (Maximilian Schell), który prawdopodobnie nadal żyje pod zmienionym nazwiskiem. Reporter postanawia odnaleźć byłego oficera SS. Podczas poszukiwań natrafia na trop ogromnej afery. Dowiaduje się o istnieniu akt tajnej organizacji Odessy, skupiającej byłych esesmanów i zajmującej się ukrywaniem nazistowskich zbrodniarzy wojennych. Okazuje się, że jej członkowie nielegalnie handlują bronią, która ma być użyteczna przeciwko Izraelowi. Odkąd Miller zna plany byłych popleczników Hitlera, jego życiu grozi niebezpieczeństwo. Mimo to, kontynuuje dochodzenie. Film jest ekranizacją sensacyjnej powieści Fredericka Forsytha.

na podstawie
Frederick Forsyth "Akta Odessy" (powieść)
studio
Columbia Pictures Corporation (przedstawia) / Bavaria Film / Domino Productions / Więcej...
inne tytuły
The O.D.E.S.S.A. File (alternatywna pisownia) Wielka Brytania
Der Fall Odessa RFN
Die Akte Odessa RFN
Więcej...
Według książki "Soon to be A Major Motion Picture" w roli Petera Millera został pierwotnie obsadzony Helmut Griem.
Mężczyzna, który ma zamiar zaatakować Millera w drukarni, trzyma w ręku rewolwer z tłumikiem. Z technicznego punktu widzenia było to raczej mało prawdopodobne, gdyż ten typ pistoletu nie jest dostosowany do zakładania tłumików.
Akcja filmu rozpoczyna się w 1963 roku, w dniu, kiedy prezydent Kennedy został zabity. Ambulans, który przewozi ciało Salomona Taubera do szpitala, to Volkswagen kombi, model z 1967 roku.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • jak na tamte czasy był OK

  Duch_Michula

  teraz się niestety trochę postarzał, ale pomysł super

 • poprawność polityczna już ! pokolenie po zakończeniu @ wojny światowej.

  jachu1899 ocenił(a) film na

  Uwaga Spoiler! Ten temat może zawierać treści zdradzające fabułę.

 • swietny trzymajacy w napieciu z rewelacyjnym (jak zwykle zreszta) voightem

  7
  • Akta Odessy.

   Recelueur_X ocenił(a) film na

   Niemiecki dziennikarz przenika do organizacji byłych oficerów SS planujących atak na Izrael. Na podstawie prozy Fredericka Forsytha z solidnym, opartym na faktach napięciem, pomysłowymi zwrotami akcji i znakomitym Jonem Voightem w głównej roli. 8/10

   3
   • mała uwaga

    użytkownik usunięty ocenił(a) film na

    Kapitan Schutzstaffel grany przez Schella nazywa się >>Roschmann<< nie Roschenmann :P Był postacią autentyczną, ujęty został w Argentynie, gdzie wydał go policji sąsiad. Swoją drogą ciekawa sprawa, w pierwszą czy drugą środę lipca słyszałam w radiu (tylko raz, nigdy potem nie natrafiłam na jakikolwiek ślad ... więcej

   Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.