Jon Voight 

Jonathan Vincent Voight

7,7
18 749 ocen gry aktorskiej
Jon Voight
Jon Voight ukończył Catholic University of America w Waszyngtonie i Neighborhood Playhouse w Nowym Jorku. Zadebiutował w niezależnym filmie Philipa Kaufmana "Fearless Frank", gdzie zagrał wiejskiego chłopaka zagubionego w wielkim mieście.

Nieco podobną, choć znacznie bardziej skomplikowaną rolę powierzył mu reżyser John Schlesinger w filmie "Nocny kowboj", który uczynił z aktora prawdziwą gwiazdę. Jako Joe Buck, prosty chłopak z prowincji, który w mieście staje się żigolakiem, Voight zaprzyjaźnia się z chorowitym drobnym złodziejaszkiem Ratso Rizzo, granym przez Dustina Hoffmana. Za tę rolę aktor otrzymał swoją pierwszą nominację do nagrody Oscara. Następnie aktor wystąpił w adaptacji antywojennej powieści Josepha Hellera "Paragraf 22" Mike'a Nicholsa, wśród gwiazdorskiej obsady, do której należeli między innymi Anthony Perkins, Orson Welles i Martin Sheen. Kolejnym sukcesem okazał się film "Uwolnienie" Johna Boormana z Burtem Reynoldsem, opowiadający o fatalnie zakończonym wypadzie czwórki przyjaciół w dzikie tereny amerykańskiego Południa na spływ kajakowy. W thrillerze "Akta Odessy" aktor zademonstrował swój niemiecki akcent jako Peter Miller, dziennikarz ścigający nazistów. Za rolę weterana wojennego w dramacie rozliczającym się z konfliktem wietnamskim "Powrót do domu" Jon Voight otrzymał Oscara dla najlepszego aktora. Sukcesem wśród widzów okazał się także łzawy dramat "Mistrz" Franco Zeffirellego, gdzie Voight zagrał zawodowego boksera, bezskutecznie próbującego pogodzić swój zawód z życiem rodzinnym. Na ekranie aktorowi partnerowali Faye Dunaway, jako jego była żona, i Ricky Schroder, w roli syna. Natomiast "Uciekający pociąg" Andrieja Konczałowskiego na podstawie scenariusza Akiry Kurosawy, krytyka określiła jako "egzystencjalny film akcji": dwóch więźniów, Voight i Eric Roberts, decyduje się na desperacką ucieczkę pociągiem bez maszynisty przez zasypaną śniegiem Alaskę. Obaj aktorzy otrzymali nominacje do Oscara.

Kariera Jona Voighta nabrała nowego rozpędu w połowie lat 90-tych. Wystąpił w "Gorączce" Michaela Manna z Robertem De Niro i Alem Pacino, w roli profesjonalnego złodzieja, a w "Mission: Impossible" Briana De Palmy należał do grupy agentów Toma Cruise'a. W thrillerze "Anakonda" był fanatycznym łowcą gigantycznych węży w dżunglach Amazonii. Natomiast w opartym na powieści Johna Grishama "Zaklinaczu koni" Francisa Forda Coppoli zagrał amoralnego adwokata bezwzględnej firmy ubezpieczeniowej. Pojawił się też w filmie sensacyjnym "Wróg publiczny" z Willem Smithem i Genem Hackmanem oraz w widowisku wojennym "Pearl Harbor", w którym zagrał prezydenta Franklina D. Roosevelta, i w opartym na grze komputerowej filmie akcji "Tomb Raider", gdzie wystąpił jako Lord Croft u boku córki, Angeliny Jolie, która gra Larę Croft.

Jon Voight zajmuje się również produkcją i reżyserią, głównie telewizyjną, a także pisze scenariusze. Wyreżyserował film dla dzieci "Tin Soldier", był producentem filmów telewizyjnych "Magik", "Geniusze w pieluchach" i "The Princess and the Barrio Boy". Jest autorem scenariuszy filmów "Szukając wyjścia" i "Wieczność". 
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 29 grudnia 1938

miejsce urodzenia: Yonkers, Nowy Jork, USA

wzrost: 187 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 12 innych nagród oraz 25 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Lauri Peters (30.04.1962 - 1967, rozwód); 2. Marcheline Bertrand (12.12.1971 - 14.04.1980, rozwód), 2 dzieci: syn James Haven (ur. 11.05.1973) i córka Angelina Jolie (ur. 04.06.1975)
Odrzucił rolę Matta Hoopera w "Szczękach", która ostatecznie powędrowała do Richarda Dreyfussa.
Zrezygnował z zagrania roli Olivera w "Love Story", pomimo, że oferowano mu 10% z całkowitego dochodu z filmu. Angaż otrzymał Ryan O'Neal.
Jego bratem jest Wes Voight, który pisze teksty piosenek pod pseudonimem Chip Taylor.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Różnorodność jego znakomitych kreacji naprawdę wzbudza szacunek, nie każdy to potrafi

Skradł cały serial, w dzisiejszych czasach tylko szukać ze świecą takiego aktora.

Rozwala mnie ta sekcja na głównej filmwebu, kiedy widzę informację o takim aktorze jak Voight - znany z:... i tu informacja o wiekopomnym dziele, które rozsławiło go na cały świat - Skarb narodów. Ta da!!! Fanfary! Może jednak Nocny kowboj bardziej by tu pasował?

Jon Voight grał już tyle postaci ,ze można go nazwać LEGENDĄ kina :)

chyba rola życia....

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones