Alexander

2 godz. 55 min.
6,3 119 028
ocen
6,3 10 119028
15 965
chce zobaczyć
4,5 13
ocen krytyków
{"rate":4.5384617,"count":13}
{"type":"film","id":98444,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Alexander-2004-98444/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Aleksander
 • Po bitwie pod Issos gdzie Aleksander został raniony mieczem w udo stary wódz macedoński Parmenion powiedział; "Oszczędzaj się królu, nie zawsze będziesz młody". Aleksander: "Ja nigdy nie będę stary, a ty byłeś zawsze!". Przewidział? Gdy kapłanka w Delfach odmówiła mu wyroczni wciągnął ją siłą do środka świątyni na co nigdy nie odważył się żaden Grek. Przerażona krzyknęła; "Młodzieńcze, nikt ci się nie oprze!" (dosłownie greckie; "aniketos" czyli; "jesteś niezwyciężony"). No i był "aniketos", nigdy nie przegrał żadnej bitwy. Podobno Żydzi nawet po jego śmierci przez pewien czas uważali go za mesjasza (zmarł mając jak 33 lata jak Chrystus).

 • Witek_9 tak, tylko że Aleksander żył w IV w. p.n.e., a Chrystus urodził się ponad 300 lat później ;) więc Żydzi średnio mogli go porównywać do Jezusa.

 • bad_monkey ocenił(a) ten film na: 7

  hope_faith_iadala Nikt tu nie pisał o porównywaniu. Religia żydowska istniała na wiele setek lat przed Jezusem.

 • hope_faith_iadala A gdzie napisałem że porównywali go do Jezusa? Napisałem; "Podobno Żydzi przez pewien czas uważali go za mesjasza". Mesjasz miał ich wyzwolić z niewoli i Aleksander ich wyzwolił. Podobnie jak Egipcjan, którzy z kolei uważali go za wcielenie ostatniego faraona Necho mającego według legendy powrócić w postaci jasnowłosego młodzieńca i wyzwolić ich spod panowania Persów. Aleksander wszędzie oddawał cześć miejscowym bogom zyskując wdzięczność kapłanów, którzy prawdopodobnie rozpowszechniali takie opowieści. To że zmarł mając 33 lata jak Chrystus dodałem jako ciekawostkę. Ale jak już jesteś taki dokładny to Żydzi mogli go porównywać do Jezusa. Ci, którzy żyli 300 lat później :) Mogli, ale na pewno go nie porównywali bo Jezusa nie uznawali za mesjasza.

 • użytkownik usunięty

  Witek_9 Trudno ich porównać. Z jednej strony człowiek uważany za jednego z najznakomitszych wodzów ludzkiej historii, a z drugiej gość co umarł na krzyżu. Co do Jezusa to wcale nie można być nawet pewnym czy umarł w wieku 33 lat.

 • Eriadel ocenił(a) ten film na: 8

  Oczywiście, że nie można ich porównywać. Jezus zmartwychwstał. Aleksandrowi się nie udało.. Jezus żyje, tak jak i my żyć będziemy po śmierci tego ciała.

 • użytkownik usunięty ocenił(a) ten film na: 8

  Eriadel Jeny. Z reguly wiem jak koncza sie takie debaty wiec nie bede dalej dyskutowal. Ty wierzysz w swoje, ja wiem swoje. Niech i tak bedzie. MAY THE PEACE BE WITH YOU. :)

 • qasz666_qwerq ocenił(a) ten film na: 8

  Skoorates jeśli czuły baranku nieboży chcesz podyskutować nie w temacie to wleż na fb i tam z tomkiem lisem sobie podyskutuj o mesjaszach - proponuję posłuchać CHILLOUT to ci może pomoże :)

 • użytkownik usunięty ocenił(a) ten film na: 8

  qasz666_qwerq Jesteś deklem? Deklu?

 • Ponczeg ocenił(a) ten film na: 9

  qasz666_qwerq nie ma boga, pogódź się z tym

 • Alex_Tyler ocenił(a) ten film na: 10

  hope_faith_iadala Chyba nie bardzo kumasz tematy pochdzenia religii, co?
  Wyjaśnię podstawy. Żydzi wyczekiwali mesjasza i do dziś go oczekują, w przeciwieństwie do chrześcijan, którzy wyczekali Chrystusa. Żydzi uważają, że mesjasz nie przyszedł.

 • Alex_Tyler Z malym sprostowaniem, chrzescijanie nie czekali na Jezusa, on jest zalozycielem religii chrzescijanskich, wiec niejako jest pierwszym.
  Natomiast zydzi nigdy nie wyczekaja na mesjasza, bo maja co do niego zbyt wysokie wymagania, zaden ich nie spelni. :)

 • LiliBlue22 ocenił(a) ten film na: 3

  Alex_Tyler Stary Testament istniał w czasie podbojów Aleksandra Macedońskiego. Istniała również przepowiednia, że przyjdzie mesjasz, który uwolni ich z niewoli. Więc chcąc nie chcąc niektórzy z nich mogli myśleć w ten sposób, nazywać go mesjaszem. O to chodziło.
  To tak, jak teraz w Nowym Testamencie mamy przepowiednie końca świata i niektórzy myśleli, że będzie w 2012.
  Rozumiesz o co chodzi?
  Wszyscy wiemy, że nadal wyczekują

 • Alex_Tyler ocenił(a) ten film na: 10

  LiliBlue22 A co ja napisałem? Napisałeś to co ja innymi słowami.

 • użytkownik usunięty ocenił(a) ten film na: 10

  Witek_9 Jeśli znasz jakieś anegdoty o jego życiu,to chętnie poczytam :)

 • Po wiele ciekawostek na temat Aleksandra i jego czasów zapraszam na fanpage:
  https://www.facebook.com/HellenisticAge/

 • sarpedon ocenił(a) ten film na: 6

  Witek_9 Cytaty Aleksander vs Parmenion są liczne i w zdecydowanej większości uważa się ja za sfabrykowane przez propagandę. Parmenion był w armii drugim człowiekiem po Aleksandrze, wybitnym, doświadczonym wodzem. Ojciec Aleksandra określał Parmeniona jako "jedynego prawdziwego stratega" jakiego poznał w życiu. W tym miejscu szydził z Aten, które co roku desygnowały do dowodzenia armią dziesięciu strategów.

  Parmenion został jak wiemy zabity na rozkaz Aleksandra w efekcie wykrycia spisku na podstawie poszlak - jego syn dostał informacje o rzekomym spisku, ale zataił je przed Aleksandrem. Tyle oficjalna wersja, prawdziwej nie znamy.

  Egzekucja Parmeniona musiała być jakoś uzasadniona, stąd prawdopodobnie wszystkie te cytaty i liczne historie oczerniajace starego generałego :)

 • Lucas207 ocenił(a) ten film na: 7

  Witek_9 Dobry cytat. Ciekawe są takie perełki.