PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=489725}

Będzie głośno

It Might Get Loud
7,7 11 713
ocen
7,7 10 1 11713
6,7 10
ocen krytyków
Będzie głośno
powrót do forum filmu Będzie głośno

Czytając wiele poniższych tematów dochodzę do jednego wniosku, że nie warto kłócić się o to
kto powinien, a kto nie powinien tam być. Każdy ma swojego ulubionego gitarzystę i zawsze
będzie kogoś brakować. Uważam, że cała trójka jest bardzo dobrze dobrana bo chodziło
producentowi o KONTRAST. Wiadomo, że super byłoby popatrzeć na Erica Claptona,
Jimmy'ego Page'a, Slasha czy Joe Satrianiego koło siebie. Chodzi jednak o ukazanie
KONTRASTU w stosunku do pracy i tego czym dla każdego z nich jest gitara elektryczna,
brzmienie i inne aspekty muzyczne. W tym filmie bardzo dobrze zawarta jest różnica między
charakterem każdego z nich, historii w odnalezieniu swojego włąsnego stylu oraz
przywiązywanie większej wagi do poszczególnych składowych brzmienia (The Edge - Delay,
Jimmy Page - Przester, Jack White - Oktawer, który np. w repertuarze White Stripes czy jego
płycie solowej Blunderbuss nadaje prostym akordom bardzo niecodzienniego i
psychodelicznego brzmienia).
Nikt wcześniej nie eksperymentowal tak z Delay'em czy rozpowszechnił (jeśli chodzi o gitarę)
efekt shimmer (wygooglujcie sobie :P). Z kolei Jack White, świetny kontrast do The Edge'a. Nie
zastanawia się za bardzo nad strunami, rodzajem kabla, stosowaniem do każdego utworu
innej gitary jak Edge który jest jak dla mnie "matematykiem" i trochę efekciarzem gitarowym
(pod każdy utwór ma speficznie dobrane ustawienia efektów, wartości pogłosów, delay'ów itp.)
co oczywiście nie czyni go gorszym od pozostałych muzyków jak choćby Jack'a, dla którego liczy
się prostota i minimalizm. Jest dowodem na to jak można ukazać, że nieco rozstrojona gitara
czy pianino w utworach może stworzyć wspaniały klimat. W końcu Jimmy Page ... o tym Panu
mógłbym zapisać 1000 stron dlatego sklecę jednym słowem - GENIUSZ grający jak dla mnie
w najlepszym zespole ever - LED ZEPPELIN.
Nawiązując do innych tematów myślę, że dlatego brakuje tam Slash'a obok Page'a gdyż
producenci nie chcieli raczej dwóch gitarzystów z jednego mocno rockowego pokolenia. Edge
pasuje do kontekstu tego dokumentu, pomimo iż wiekowo jest prawie jak Slash, (jedynie
starszy 4 lata) ale reprezentuje całkowicie odmienny styl gry i walory estetyczne brzmienia
gitary od Page'a i Slash'a.
Tak samo jak mijałoby się z celem dobranie dwóch typowych bluesmanów do tego typu filmu
np. Eric Clapton i B.B King lub dwóch wirtuozów, którzy reprezentują podobny styl w grze i
nagrywanie utworów instrumentalnych: Steve Vai i Joe Satriani.

Jeżeli lubicie takie dokumenty gdzie artyści wyjaśniają jak, co, gdzie, dlaczego, opowiadają
historię, drogę na szczyt; to polecam "Klasyczne Albumy Rocka" na TVP Kultura ;)

Pozdro :)

ocenił(a) film na 7
Damien91

W 100% sie z Toba zgadzam A reszta komentarzy jest....

ocenił(a) film na 8
Damien91

wreszcie ktoś to sensownie to rozpisał, wkurzało mnie to pastwienie się nad Edgem. Większość krytykujących go zapewne nie zna jego dorobku a oceniła go jedynie po kilku nutach z tego filmu.

ocenił(a) film na 9
Damien91

Zgadzam się z oceną Edge'a, wyróżnia sie on w swojej grze przede wszystkim skrupulatnością, wszystko jest niby solidne, ale to co gra wydaje sie byc efektem skrupulatnych obliczeń i ślamazarnych kombinacji a nie jak w przypadku White'a po prostu czillowania z giatrka i cygarkiem na ranczo;) po prostu brak mu charyzmy Jacka i nie jest wirtuozem, a tym można, tfu TRZEBA nazywać Page'a. Koleś po prostu jest z innej planety.

Zastanawiałem sie natomiast kto mógłby wystąpić zamiast Edge'a? Osobiście marzyłby mi sie w tym dokumencie Ritchie Blackmore'a i dowiedział sie wiecej o jego fascynacji muzyką klasyczną ale to ze względu na ślepe uwielbienie jakim go darzę:D Nie wpisuje się w konwecję trzech gitarzystów o trzech rożnych stylach/inspiracjach/PODEJŚCIACH. Żałuje, ze nie da sie przywołać z zaświatów Boba Marley, to bylobybkiejsca faktycznie zetknięcie rożnych swiatow!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones