film

Bez znieczulenia

1978
2 godz. 5 min.
7,6 5 721
ocen
7,6 10 1 5721
5 819
chce zobaczyć
7,1 7
ocen krytyków
Dziennikarz wraca z wyjazdu zagranicznego. Nieoczekiwanie jego życie zostaje wywrócone do góry nogami. Więcej Mniej
Bez znieczulenia zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria``

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Złote Lwy
Film zdobył nagrodę Złote Lwy, 2 inne nagrody i 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody

Po powrocie z zagranicy znany dziennikarz (Zbigniew Zapasiewicz) dowiaduje się, że żona (Ewa Dałkowska) bierze z nim rozwód. Ponieważ nie zna przyczyn decyzji małżonki, nie może się z tym pogodzić. Dodatkowo zaczyna popadać w coraz większe kłopoty zawodowe. Jego wystąpienie telewizyjne i publikacje prasowe nie zyskują uznania. NaPo powrocie z zagranicy znany dziennikarz (Zbigniew Zapasiewicz) dowiaduje się, że żona (Ewa Dałkowska) bierze z nim rozwód. Ponieważ nie zna przyczyn decyzji małżonki, nie może się z tym pogodzić. Dodatkowo zaczyna popadać w coraz większe kłopoty zawodowe. Jego wystąpienie telewizyjne i publikacje prasowe nie zyskują uznania. Na uniwersytecie zawieszono wykłady, które prowadził. Planowany od dłuższego czasu wyjazd za granicę zostaje niespodziewanie odwołany. Podczas rozprawy rozwodowej żona zaczyna obciążać męża, składając fałszywe zeznania.

studio
Film Polski / Zespół Filmowy "X"
tytuł oryg.
Bez znieczulenia
inne tytuły
Without Anesthesia Miedzynarodowe
Rough Treatment Miedzynarodowe
Rough Treatment Wielka Brytania
Without Anesthesia USA
Więcej...
Zdjęcia do filmu realizowano w Warszawie (Polska).
Inspiracją do nadania takiego tytułu była rozmowa A. Wajdy z D. Olbrychskim w czasie, której aktor zwierzając się ze swoich problemów osobistych powtórzył kilkakrotnie zwrot: "bez znieczulenia”, co miało oznaczać, że to, co go spotkało, spadło na niego nagle i nieoczekiwanie.
Na jednej z konferencji prasowych dotyczących filmu pewien radziecki dziennikarz zarzucił filmowi "brak prawdy psychologicznej" Wajda na to odpowiedział wprost "nie o psychologię tutaj chodzi, ale o politykę!". Potwierdzając w ten sposób, że głównym zadaniem filmu było demaskowanie i oskarżanie totalitarnego systemu.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych