PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=857962}
8,0 65 950
ocen
8,0 10 1 65950
6,9 47
ocen krytyków
Chłopi
powrót do forum filmu Chłopi

Całkiem dobry film, ale nie genialny. Ogólnie jedna z lepszych produkcji Polskich, ale niestety jednak moim zdaniem są braki. Piszę jako osoba która nie przepada za książkami, więc mam mało informacji źródłowych, natomiast moja żona, która książki lubi, mówi że książka porusza więcej wątków i własne to jest pierwsza rzecz, która mi nie pasuje. Historia jest mało złożona i nie tłumaczy nam co z czego wynika, dlatego osoby niezaznajomione z historią mogą czuć się zdezorientowane, a osoby które książkę znają będą mogły się odnaleźć w tym filmie jako w ekranizacji jej poszczególnych fragmentów - taki dodatek do książki. Mi, jako osobie, która się tym nie interesuje, fabularnie brakowało wielu wątków, informacji dlaczego tak i co z czego wynika. Jestem fanem historii złożonych i wielopoziomowych, gdzie wątki płynnie się ze sobą łączą, a tutaj tego nie doświadczyłem.

Oprawa wizualna jest ładna, nawet bardzo, ale przeszkadzał mi brak spójności w utrzymaniu stylu graficznego. Tła są piękne, ujęcia większych scen są naprawdę dobre, ale zbliżenia na twarze zaczynają być zbyt fotorealistyczne i to mi się nie podoba. Oczywiście to super, że można tak fotorealistycznie coś namalować, ale w przypadku takiej animacji mi to nie pasowało, gdyż front był fotorealistyczny, a tło już nie. Osobiście nie podobał mi się taki zabieg. Były też sceny gdzie styl był dużo bardziej spójny, twarze nie zmieniały się w fotorealistyczne prace - w tych scenach można zrobić zrzut ekranu i oprawić w ramkę, i mamy piękny obraz. Całość pięknie współgra i w tych scenach wygląda naprawdę dobrze.
Do oprawy audio nie mogę się przyczepić. Jest bardzo dobra, klimatyczna, naprawdę świetnie się komponuje. Tutaj brak uwag.

Mam też swoje subiektywne odczucie co do gry aktorskiej, która dla mnie niestety jest dziwna i trochę sztuczna - taka moim zdaniem typowa dla Polskich produkcji. Jest to moje subiektywne odczucie jak i cała moja opinia. Przykładowo, Twój Vincent, miał obsadę międzynarodową i tam tego nie odczuwam. W Chłopach czasem czułem się jakbym oglądał jakiś kiepsko-średni serial naszej krajowej produkcji.

Ogólnie film warto obejrzeć, ale moim zdaniem trochę poniżej oczekiwań.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones