PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=857962}
8,0 65 950
ocen
8,0 10 1 65950
6,9 47
ocen krytyków
Chłopi
powrót do forum filmu Chłopi

Mam pytanie czy film jest OK dla młodzieży z klas 8 SP ?
Mi osobiście zdaje się, że sceny gwałcenia oraz poniewierania nagiego człowieka w błocie nie są piękne , tym bardziej, że nie są jakoś w filmie skomentowane. Jednak film oceniany jest jako wyjątkowo piękny. Książkę, owszem czyta się z zaciekawieniem , jak groteskowy reportaż z XIX w. , nawet jako satyrę na prymitywizm tamtych ludzi i ich obyczajów. Film , przeciwnie jest kolorowy i "ładny", aktorzy współcześni i lubiani, a sceny gwałcenia dziewczyny i inne ludzkie dramaty przedstawione jako malownicze. Czy to jakoś warto wyjaśnić nastolatkom czy po prostu dać się im "zachwycić" tym obrazem?

ocenił(a) film na 9
beata75

Ten film to jest jedyna szansa na to żeby jakikolwiek czternastolatek zapoznał się z tą lekturą. Powiedzmy sobie szczerze, przeciętny uczeń i tak nie czyta lektur. A co do sceny gwałtu to nie ma co trzymać dzieci pod kloszem.

Abstrahując od tego to nie rozumiem oceny na 4. Zakładam, że zadając takie pytanie jest Pani polonistką to tym bardziej powinna Pani docenić kunszt tego filmu, zwłaszcza, że jest tu dużo elementów których interpretację da się omówić w szkole jak (spoiler) taniec poślubny Jagny, gdzie jest rzucana pomiędzy mężczyzn z wioski itp.

ocenił(a) film na 2
szymon_polejowski

Nie jestem polonistką , tylko mamą 14 latka i właśnie ma iść do kina z klasą za 2 tygodnie. Jako lektura jest dopiero w szkole średniej. Dlatego się zapytałam , bo część moich znajomych nie zauważyła wcale scen gwałtu , bo byli zachwyceni obrazami. A jednak te sceny były (w sumie 3)

ocenił(a) film na 1
szymon_polejowski

Szkoda tylko, ze to filmidlo nie ma niczego wspolnego z oryginalnym tekstem Reymonta. Co wiecej, nie tylko, ze zmiena tresc, ale zmienia ja na odwrotnosc oryginalu. Zamiast szacunku do tradycji, jest jej osmieszanie, zamiast polskosci, jest jej opluwanie. To SKANDAL. No, ale co o tym takie jelopy jak ty moga o tym wiedziec, skoro czytacie jedna ksiazke na dekade.

ocenił(a) film na 6
beata75

Pewnie już po czasie piszę ten komentarz, ale wg mnie lepiej było nie posyłać syna na ten film. Byłoby świetnie gdyby przeczytał książkę - gdy przyjdzie na to pora. Film wg mnie nie zachwyca, książka zdecydowanie bardziej mi się podobała.

ocenił(a) film na 1
beata75

Alez oczywiscie, ze ten "tfor" nie jest dla uczniow szkoly podstawowej. Ale to nie ma zadnego znaczenia. Nie wazne zasady, nie wazna etyka. Wazne, aby sprzedac kolejna narrace. Tak to dziala.

beata75

wiem, że trochę minęło od tego wpisu, ale takie obrazy nie są wcale obce przeciętnemu 14-latkowi. Wystarczy zobaczyć, jakie seriale górują w rankingach na Netflixie (a większość ich widzów to właśnie nastolatkowie)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones