PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32199}

Ciemnoniebieski świat

Tmavomodrý svět
7,5 5 331
ocen
7,5 10 1 5331
Ciemnoniebieski świat
powrót do forum filmu Ciemnoniebieski świat

Czech potrafi...  

ocenił(a) film na 7

Czy polscy piloci przypadkiem nie zasługują w obecnym czasie na podobne uhonorowanie
ze strony polskiej tzw. kinematografii?
Dlaczego nasi południowi sąsiedzi mogą poskładać sensowną kooperację i zrobić wojenny
film, który ogląda się z zapartym tchem (mimo, że już tyle na ten temat było! ), który jest
niegłupi, który jest patriotyczny, a jednocześnie jest... lekki i wdzięczny?
Dlaczego zamiast tego my musimy oglądać gumowate kluchy w stylu "Bitwy Warszawskiej",
czy nieudolne komiksy w stylu "Stawki większej niż śmierć"?

coldwaver

lepiej niech tego nie ruszaja. jak sie patrzy na bitwe warszawska, czy teraz odsiecz, to w sumie chyba dobrze, ze chociaz tego nie spartacza

ocenił(a) film na 9
gre__g

Warszawska "bardzo daje radę" tylko wstawki z Urbańską dużo chrzanią, a co do odsieczy to po obejrzeniu trailerów jeśli miałbym za nią zapłacić (kino czy dvd) nie tknę brudnym kijem przez szmatę w rękawicy bokserskiej, ewentualnie się skuszę z niezdrowej ciekawości jeśli skądś pożyczę...

ocenił(a) film na 10
GrzegorzS_Lublin

O takim filmie to z kumplem z akademika znanym szerzej jako Piotr Czaja, a dla kumpli po prostu Pilotem kilkanaście lat temu to potrafiliśmy gadać godzinami. 3 lata temu namówił producenta do zrobienia tego filmu, ale co będzie to nie wiadomo, bo on ich namawia na film wojenny, prostuje historyczne detale itp, ale tyle co się dowiedziałem od znajomego tutaj, na forum dywizjonu, to Samojłowicz z tymi co mu doradzają chce zrobić klasyczny trójkąt miłosny, na tle wojny. Nie jest to jeszcze na szczęście przesądzone, ja chciałbym wojenny w każdym razie

ocenił(a) film na 9
coldwaver

Boję się pomyśleć co by zrobili o naszych lotnikach... Pewnie ze względów patriotycznych i praktycznych zamiast rondli (oznaczenia brytyjskie) na samolotach daliby szachownice bo np amerykański widz inaczej nie skojarzy, że to Polacy i gdzieś wcisnęli by krzyż (pewnie jeden wielki papieski niedaleko baraków albo małe w każdym samolocie gdzieś pod celownikiem)...

ocenił(a) film na 7
GrzegorzS_Lublin

Oglądałeś Battle of Britain?

ocenił(a) film na 9
Manor

Oglądałem, są tam i nasi ale film nie jest polski. Kwestie oszczędności tam mnie rozbrajają (samoloty mające na bokach różne oznaczenia grające 2 różne maszyny zależnie od ujęcia), ale ogólnie film w miarę ok... W miarę bo też z tego co pamiętam miejscami nieco przerysowany...

ocenił(a) film na 7
GrzegorzS_Lublin

Pytam, bo miałem na myśli właśnie oznaczenia samolotów w tym filmie, w jedym ujęciu widać że Polskie samoloty, prócz rondla mają też szachownicę ;) co nieznaczy że faktycznie je mieli.

ocenił(a) film na 9
Manor

302 dywizjon (jak ja lubię to kreślenie hehe) w okresie bitwy oprócz standardowych rondli miał małe szachowniczki i emblemat squadronu, 303 tylko logo kościuszkowskie , ale z tego co pamiętam w "BoB" pili do trzysta trzeciego więc być nie powinno. Aż sobie dziś obejrzę ponownie bo mam na DVD i zobaczę "co autor miał na myśli" :D

ocenił(a) film na 7
GrzegorzS_Lublin

W sumie też nie pamiętam o jakim dywizjonie była mowa, aczkolwiek możliwe że zastosowali poprostu 'uproszczenie' co by właśnie ten amerykański widz wiedział o kogo chodzi :)

Manor

Film pokazuje polski dywizjon, który podczas lotu treningowego zaatakował niemieckie maszyny, tak więc motyw z lotu 303.

A co do samych oznaczeń, to nawet lepiej jakby dali wielką szachownicę - niech się historycy oburzają, bo przecież nie o to chodzi by ktokolwiek nauczył się znakowania samolotów (99,9% widzów nawet na to uwagi nie zwróci, o identyfikacji nie wspominając), ale by ludzie świadomi byli co tam się wydarzyło w ogóle.

gre__g

no pewnie. Za to jak mają Polaków szkalować to nie takie rzeczy umyślnie wpuszcza do filmów żydostwo i nazistostwo.

ocenił(a) film na 10
gre__g

Też tak sądzę, małe szachownice na dziobie mogłyby być właśnie jako znak rozpoznawczy, taki utrwalacz dla całego świata, zwłaszcza, że może z 5% pasjonatów kojarzy, że w czasie bitwy 303 miał malowane tylko godło, a szachownice pojawiły się dopiero kilka miesięcy później

GrzegorzS_Lublin

Zgadza się. Lepiej żeby polscy "reżyserzy" tego tematu nie tykali. Bo znowu wyjdzie cegła pokroju "popiełuszki" czyli "nila" to na pewno było by więcej tego hurra patriotyzmu zamiast prawdziwych faktów historycznych. Patrząc też na poziom pozostałych filmów to też boję się pomyśleć. Dodatkowo jak zawsze wszechobecne przesadne animacje komputerowe rujnujące całość.

coldwaver

Też pomyślałem że to dobry temat na film, jednak ostatnie filmy: "Bitwa Warszawska", "Tajemnica Westerplatte" nie napawają optymizmem.

A Czesi potrafili.

coldwaver

no żyd Wajda już się bierze za kręcenie

coldwaver

ale wiesz, że Borys Szyc by musiał grać w tym filmie ? Więc lepiej niech nie kręcą.

markin

I Artur Żmijewski obowiązkowo musiałby zagrać kapelana :)

HlTMAN

to nawet nie jest śmieszne :)

ocenił(a) film na 10
markin

Spokojnie, tyle co wiem, to Borysa Szyca akurat nie będzie

Pilot_friend

nawet pod stołem z wódką ? Ulgę poczułem.

ocenił(a) film na 10
markin

Tyle co z Piotrkiem Czają gadałem, to zagrają raczej młodzi aktorzy w wieku mniej więcej podobnym do wieku chłopaków z 303, plus aktorzy mniej "celebryccy" w innych rolach, może uda się też Juda Lawa zatrudnić, - to by na pewno nadało filmowi międzynarodowego rozgłosu. Martwimy się tylko o scenariusz, bo Samojłowicz z tego co Piotras mówił, jest prywatnie bardzo fajnym i wesołym gościem (widząc go w tv myślałem, że jest wręcz odwrotnie), ale dość niezdecydowanym i zmiennym jeżeli chodzi o scenariusze - ulega wpływom i słucha zbyt wielu doradców, co jakiś czas zmienia zdanie itp, itd a to różnie się kończy. Oby tym razem mu się udało, OBY!

Pilot_friend

no oby bo z historii to możemy czerpać tonami

ocenił(a) film na 10
markin

Dokładnie! Już choćby same relacje z tego, jak docierali do Rumunii i potem dalej to przygodówka pierwszej klasy

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones