Film

Miracolo a Milano

1951 1 godz. 32 min.
7,4 1 223
oceny społeczności
7,4 10 1 1223
1 907
chce zobaczyć
{"rate":7.3333335,"count":3}
Znaleziony w kapuście przez starą Lolottę Toto zamienia po śmierci opiekunki nędzne przedmieścia Mediolanu w czyste i bezpieczne miejsce.

"Cud w Mediolanie" zrealizowany trzy lata po "Złodziejach rowerów" przez duet Vittorio de Sica - Cesare Zavattini świadczy o odwrocie włoskiego reżysera od czystego neorealizmu. Jest tym dla De Sici, co "Noce Cabirii" dla Federico Felliniego - problemy społeczne powojennych Włoch ustępują rzeczywistości sacrum i profanum, pobożności"Cud w Mediolanie" zrealizowany trzy lata po "Złodziejach rowerów" przez duet Vittorio de Sica - Cesare Zavattini świadczy o odwrocie włoskiego reżysera od czystego neorealizmu. Jest tym dla De Sici, co "Noce Cabirii" dla Federico Felliniego - problemy społeczne powojennych Włoch ustępują rzeczywistości sacrum i profanum, pobożności instytucjonalnej i ludowej, mieszance pogaństwa i religii. To, co w "Złodziejach rowerów" de Sica jedynie zaznaczył na marginesie poprzez wprowadzenie postaci wróżbitki, w "Cudzie w Mediolanie" wybucha z pełną, prostoduszną siłą. Mały Totò znaleziony w zagonie kapusty, a obdarzony łaską czynienia cudów, ratuje swych przyjaciół z opresji i sprawia, że ulatują na miotłach do nieba, zostawiając za sobą pałace bogaczy, lepianki żebraków i przepych Duomo. Nakręcony w 1951 roku film de Sici został nagrodzony Złotą Palmą wraz ze szwedzkim filmem "Fröken Julie", ekranizacją dramatu Strindberga, w którym panna z arystokratycznych sfer zakochuje się w służącym. Tym żyła Europa początku lat 50.

dystrybucja
studio
Ente Nazionale Industrie Cinematografiche (ENIC) / Produzioni De Sica
inne tytuły
Zdjęcia do filmu kręcono w Rzymie i Mediolanie (Włochy).
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Marzenia człowieka są zawsze te same.

  Winnetou28 ocenił(a) film na

  Dzięki Bogu nie mamy już komunizmu i mogę na ten film spojrzeć z czysto ludzkie perspektywy. Ktoś kto dziedziczy biedę, lub zostaje w nią wpędzony(czasem nie z własnej winy) zaczyna od tych najprostrzych marzeń. Tych o których śpiewano w Cudzie. Prawdziwym sprawdzianem jest jak ... więcej

  2
  • Będzie w kinach!

   Sqrchybyk ocenił(a) film na 10 

   Cud!!!

  • W istocie cud:)

   mariouszek

   Naprawdę wspaniały i przyjemny film. To ważny moment dla włoskiej kinematografii, on to bowiem narodził między innymi Felliniego, ale prawdziwym mistrzem kina włoskiego jest de Sica!

   3
   • odejście

    Oshin ocenił(a) film na

    Film jest "odejściem" reżysera od neorealizmu. Dość udanym, ale osobiście uważam, że zakończenie filmu jest troszeczkę zbyt oderwane od rzeczywistości i być może mało czytelne. I tak - bardzo dobry film.

   • świetny film

    Gibon_Szybkoreki ocenił(a) film na

    Neorealizm włoski przesycony baśnią i poczuciem humoru. Momentami film wywołuje salwy śmiechu. Polecam.

    Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.