PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31325}

Czarnoksiężnik z Oz

The Wizard of Oz
7,4 27 953
oceny
7,4 10 1 27953
7,7 18
ocen krytyków
Czarnoksiężnik z Oz
powrót do forum filmu Czarnoksiężnik z Oz

teraz chętnie zobaczyłbym wersje czarno białą, bo w kolorowej niestety momentami widać jak dłoni scenografie zrobioną w studio na planie kwadratu. Szczególnie pierwszy rzut oka na krainę Oz wtedy widać jak na dłoni,
oczywiście rozumiem, że na niektóre rzeczy należy przymknąć oko ze względu na rok powstania, ale mnie znowu ciężko jest oderwać się od oceniania wg dzisiejszych standardów. Właśnie nie wiem, czy dobrze, że to ruszali,
może wersja czarno biała wygląda naturalniej...

kevin_moore

Zaskoczę cię, ale ten film był zawsze kolorowy.

ocenił(a) film na 6
neo_angin

kolorowy serio? w 1939r. ?! no dobrze, wierze na słowo, zmylił mnie ten trailer 'new coloured & remastered version of a classic' czy jakoś tak

kevin_moore

Tj. Film był kręcony w czerni i bieli, ale w montażu od razu go kolorowali i tak był wyświetlany w kinach. To jest tzw. Technicolor. Ta wersja odnowiona była chyba z pierwotnej kliszy odrestaurowana i kolorowana od nowa.

ocenił(a) film na 10
neo_angin

Technicolor nie polega na kolorowaniu czarno-białych materiałów na etapie montażu. To w pełni kolorowy zapis, wykorzystujący do tego celu trzy czarno-białe negatywy, rejestrujące zielenie, czerwienie i niebieskości, które następnie są łączone w całość.

karlolek91

Aha. Dzięki, bo do końca nie wiedziałem o co w tym biega.

kevin_moore

Gdyby kolorowali, to zapewne od pierwszej do ostatniej sceny. Inaczej takie pozostawienie pierwszej i ostatniej sekwencji w czerni i bieli byłoby już sporym ingerowaniem w "artystyczność" filmu.

ocenił(a) film na 8
kevin_moore

a dla mnie taka wyraźnie teatralna scenografia tylko pozytywnie wpływa na klimat filmu, w końcu cały kręcony jest z przymróżeniem oka :)

ocenił(a) film na 8
flyfinka

Filmy przygodowe, kostiumowe, fantasy i musicale a czarnoksiężnik zalicza się do większości z tych kategorii w zasadzie są filmami gdzie kolor bardziej pasuje niż czerń i biel bo po prostu kolor lepiej do takich filmów pasuje, w tym przypadku bardzo dobrze właśnie podkreśla kontrast między pełną koloru krainę Oz a szarym światem rzeczywistym w rodzimym Kentucky. A co do braków w scenografii i innych efektach też za kilkadziesiąt będą razić w takim np. Avatarze, który też pod tym względem się zestarzeje.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones