Film

Czerwoni

Reds
1981
3 godz. 14 min.
7,0 1 394
oceny
7,0 10 1 1394
3 881
chce zobaczyć
Historia amerykańskiego dziennikarza, który oczarowany Rewolucją Październikową pragnie rozpalić w rodakach idee komunistyczne. Więcej Mniej
Czerwoni zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył 3 nagrody Oscar, 17 innych nagród i 23 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody

Jest to epicka opowieść o losach Johna "Jacka" Reeda (Warren Beatty), amerykańskiego dziennikarza i literata, pragnącego przenieść komunistyczne idee na grunt amerykański. John Reed, zapalony komunista, mieszka w artystycznej dzielnicy Nowego Jorku. Pisze lewicowe artykuły i z czasem staje się wzorem do naśladowania dla młodychJest to epicka opowieść o losach Johna "Jacka" Reeda (Warren Beatty), amerykańskiego dziennikarza i literata, pragnącego przenieść komunistyczne idee na grunt amerykański. John Reed, zapalony komunista, mieszka w artystycznej dzielnicy Nowego Jorku. Pisze lewicowe artykuły i z czasem staje się wzorem do naśladowania dla młodych amerykańskich komunistów. W 1912 roku poznaje miłość życia, Louise Bryant (Diane Keaton), obiecującą pisarkę, która dla niego odchodzi od męża, aby móc bez przeszkód realizować się jako autorka i feministka. Ich związek jest skomplikowany, przerywany zdradami z obydwu stron, mimo to zawsze do siebie wracają. W 1916 roku, Reed wbrew woli Bryant jedzie do St. Louis na konwencję Partii Demokratycznej. Podczas jego nieobecności, Bryant nawiązuje romans z nie stroniącym od alkoholu dramaturgiem, Eugenem O'Neillem (Jack Nicholson). W 1917 roku, Reed wraz z Bryant wyjeżdża do Rosji, gdzie są świadkami wybuchu Rewolucji Październikowej. To bardzo osobiste doświadczenie sprawia, że Reed jeszcze mocniej wierzy w niezrównaną siłę komunizmu. Powstaje najważniejsza pozycja w jego pisarskim dorobku - "Dziesięć dni, które wstrząsnęły światem". Po powrocie do kraju, Reed walczy na rzecz coraz silniejszego ruchu socjalistycznego w USA.

boxoffice
$40 382 659 w USA
budżet
$32 000 000
studio
Barclays Mercantile Industrial Finance / JRS Productions
tytuł oryg.
Reds
inne tytuły
John Reed: The Ten Days That Shook the World (tytuł roboczy) USA
Reds: The John Reed Story (tytuł roboczy) USA
Więcej...
Warren Beatty w roli Louise Bryant od początku widział Julie Christie, która była jego długoletnią miłością. Christie towarzyszyła mu we wszystkich podróżach do Rosji, kiedy powstawał scenariusz filmu. Beatty planował, że to będzie "ich film", a Julie się z tym zgadzała. Gdy Beatty był już gotowy rozpocząć zdjęcia, Christie wycofała się, twierdząc że jej rolę powinna zagrać Amerykanka.
Rola Eugene'a O'Neilla była od początku przeznaczona dla Jacka Nicholsona. Warren Beatty wierzył, że Nicholson jest jedyną osobą, która "może trzymać jego dziewczynę" (Diane Keaton) z dala od niego.
Kiedy Louise przyjeżdża do Nowego Yorku po raz pierwszy, udaje się do mieszkania Johna. Za nią znajdują się inne budynki, których okna, mimo że mamy pierwszą wojnę światową, są wyraźnie zaopatrzone w kanały wentylacyjne.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych