Czerwoni (1981)

Reds

Historia amerykańskiego dziennikarza, który oczarowany Rewolucją Październikową pragnie rozpalić w rodakach idee komunistyczne.

nagrody:Oscar Oscar Najlepsza aktorka drugoplanowa w roku 1982 dla Maureen Stapleton Oscar Oscar Najlepszy reżyser w roku 1982 dla Warren Beatty Oscar Oscar Najlepsze zdjęcia w roku 1982 dla Vittorio Storaro Złoty Glob Złoty Glob Najlepszy reżyser w roku 1982 dla Warren Beatty BAFTA BAFTA Najlepszy aktor drugoplanowy w roku 1983 dla Jack Nicholson DGA DGA Najlepsze osiągnięcie reżyserskie w filmie fabularnym w roku 1982 dla Warren Beatty David di Donatello David di Donatello Najlepsza aktorka zagraniczna w roku 1982 dla Diane Keaton David di Donatello David di Donatello Najlepszy producent - film zagraniczny w roku 1982 dla Warren Beatty WGA WGA Najlepszy scenariusz oryginalny dramatu w roku 1982 dla Trevor Griffiths, Warren Beatty oraz 11 innych nagród i 23 nominacje

obsada

(115)
pokaż:
 
Edward Herrmann Edward Herrmannjako: Edward Herrmann Max Eastman
Paul Sorvino Paul Sorvinojako: Paul Sorvino Louis Fraina
Maureen Stapleton Maureen Stapletonjako: Maureen Stapleton Emma Goldman
Nicolas Coster Nicolas Costerjako: Nicolas Coster Paul Trullinger
Ian Wolfe Ian Wolfejako: Ian Wolfe Pan Partlow
Warren Beatty Warren Beattyjako: Warren Beatty John Reed
Warren Beatty jako John Reed
Diane Keaton Diane Keatonjako: Diane Keaton Louise Bryant
Diane Keaton jako Louise Bryant
Jack Nicholson Jack Nicholsonjako: Jack Nicholson Eugene O'Neill
Jack Nicholson jako Eugene O'Neill
zobacz pełną obsadę

ocena aktorów w filmie

Diane Keaton jako Louise Bryant
Diane Keaton jako Louise Bryant
8,3 83 oceny
Jack Nicholson jako Eugene O'Neill
Jack Nicholson jako Eugene O'Neill
8,2 181 ocen
Warren Beatty jako John Reed
Warren Beatty jako John Reed
8,1 102 oceny
Gene Hackman jako Pete Van Wherry
Gene Hackman jako Pete Van Wherry
7,7 51 ocen
Maureen Stapleton
rola: Emma Goldman
7,5 45 ocen
Paul Sorvino
rola: Louis Fraina
7,0 33 oceny

Jest to epicka opowieść o losach Johna "Jacka" Reeda (Warren Beatty), amerykańskiego dziennikarza i literata, pragnącego przenieść komunistyczne idee na grunt amerykański. John Reed, zapalony komunista, mieszka w artystycznej dzielnicy Nowego Jorku. Pisze lewicowe artykuły i z czasem staje się wzorem do naśladowania dla młodych amerykańskich komunistów. W 1912 roku poznaje miłość życia, Louise Bryant (Diane Keaton), obiecującą pisarkę, która dla niego odchodzi od męża, aby móc bez przeszkód realizować się jako autorka i feministka. Ich związek jest skomplikowany, przerywany zdradami z obydwu stron, mimo to zawsze do siebie wracają. W 1916 roku, Reed wbrew woli Bryant jedzie do St. Louis na konwencję Partii Demokratycznej. Podczas jego nieobecności, Bryant nawiązuje romans z nie stroniącym od alkoholu dramaturgiem, Eugenem O'Neillem (Jack Nicholson). W 1917 roku, Reed wraz z Bryant wyjeżdża do Rosji, gdzie są świadkami wybuchu Rewolucji Październikowej. To bardzo osobiste doświadczenie sprawia, że Reed jeszcze mocniej wierzy w niezrównaną siłę komunizmu. Powstaje najważniejsza pozycja w jego pisarskim dorobku - "Dziesięć dni, które wstrząsnęły światem". Po powrocie do kraju, Reed walczy na rzecz coraz silniejszego ruchu socjalistycznego w USA.

recenzje użytkowników

Na razie nikt nie dodał recenzji tego filmu. Możesz być pierwszy! Dodaj swoją recenzję.

pozostałe informacje o filmie
Czerwoni

muzyka:
zdjęcia:
 
oceń twórców
boxoffice:
  • $40 382 659 w USA
budżet:
$32 000 000
studio:
  • Barclays Mercantile Industrial Finance
  • JRS Productions
inne tytuły:
Reds: The John Reed Story
  • (tytuł roboczy) USA

John Reed: The Ten Days That Shook the World
  • (tytuł roboczy) USA

(więcej...)
  • Warren Beatty w roli Louise Bryant od początku widział Julie Christie, która była jego długoletnią miłością. Christie towarzyszyła mu we wszystkich podróżach do Rosji, kiedy powstawał scenariusz filmu. Beatty planował, że to będzie "ich film", a Julie się z tym zgadzała. Gdy Beatty był już gotowy rozpocząć zdjęcia, Christie wycofała się, twierdząc że jej rolę powinna zagrać Amerykanka.
  • Rola Eugene'a O'Neilla była od początku przeznaczona dla Jacka Nicholsona. Warren Beatty wierzył, że Nicholson jest jedyną osobą, która "może trzymać jego dziewczynę" (Diane Keaton) z dala od niego.
  • Kiedy Louise przyjeżdża do Nowego Yorku po raz pierwszy, udaje się do mieszkania Johna. Za nią znajdują się inne budynki, których okna, mimo że mamy pierwszą wojnę światową, są wyraźnie zaopatrzone w kanały wentylacyjne.
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

Dowiedz się więcej o