Gene Hackman 

Eugene Allen Hackman

8,3
20 980 ocen gry aktorskiej
Gene Hackman
Gene Hackman został nazwany przez "The New York Times Magazine" "hollywoodzkim niezwykłym przeciętnym człowiekiem". Jego wygląd "zwykłego faceta" i sposób bycia, pozwala mężczyznom identyfikować się z granymi przez niego postaciami. Hackman celuje w portretowaniu zwykłych ludzi, wplątanych w niezwykłe sytuacje. Od lat siedemdziesiątych jest jednym z głównych aktorów Ameryki. Hackman opuścił dom mając 16 lat i na 3 lata zaciągnął się do marynarki. Studiował dziennikarstwo i produkcje telewizyjną. Skończył 30 lat, kiedy zdecydował się zostać aktorem. Zaczynał na Broadwayu.

Jego pierwszy znaczący film to "Lilith", w którym gwiazdą był Warren Beatty. Beatty, zafascynowany nowicjuszem, obsadził Hackmana w roli starszego brata wyjętego spod prawa Clyde'a, w "Bonnie i Clyde" Arthura Penna. Hackman za tę kreację został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Stał się prawdziwą gwiazdą po zagraniu we "Francuskim łączniku", gdzie wcielił się w postać twardego policjanta z wydziału narkotyków, za co został nagrodzony Oscarem.
Hackman w trakcie swojej kariery wystąpił w zdumiewająco różnych filmach. Były to m.in.: thrillery "RozmowaFrancisa Forda Coppoli, "W mroku nocy" Arthura Penna lub horror "Młody FrankensteinMela Brooksa, który uwidocznił talenty komediowe Hackmana.

Młoda publiczność zna Hackmana z roli arcyłotra Lexa Luthora z "Supermana" z roku 1978 i sequeli z 1980 i 1987 roku. Rola dobrodusznego agenta FBI w "Mississippi w ogniu"  przyniosła mu kolejną nominację do Oscara.
W 1990 roku Hackman miał na koncie parę głównych ról ("Narrow Margin" i "Class Action") oraz kilka drugoplanowych (w "Pocztówkach znad krawędzi" Mike'a Nicholsa i "Bez przebaczenia" Clinta Eastwooda). Pojawił się w wielkim przeboju kinowym "Firma" z 1993 roku, gdzie grał mentora Toma Cruise, który nie potrafi rozwiać rozterek głównego bohatera. Wystąpił w "Geronimo: An American Legend", gdzie przyjął rolę generała George'a Crooka. Następnie zagrał Nicholasa Earpa, w filmie "Wyatt Earp". W 1996 roku zagrał w świetnym westernie Sama Raimiego "Szybcy i martwi".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 30 stycznia 1930

miejsce urodzenia: San Bernardino, Kalifornia, USA

wzrost: 187 cm

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 20 innych nagród oraz 15 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Fay Maltese (01.01.1956 - 1986, rozwód), 3 dzieci: Christopher (ur. 1960), Leslie i Elizabeth; 2. Betsy Arakawa (od 1991)
Odrzucił rolę prezydenta Franklina Roosevelta w filmie "Pearl Harbor", która trafiła do Jona Voighta.
Odrzucił rolę Martina Brody'ego w filmie "Szczęki", angaż otrzymał Roy Scheider.
Odrzucił propozycję wyreżyserowania thrillera ''Milczenie owiec''. Funkcję tę objął Jonathan Demme.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych