Gene Hackman 

Eugene Allen Hackman

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":18545,"rate":8.326988406578593,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":78,"rate":7.397435897435898,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":16,"rate":8.125,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":12,"rate":9.25,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":1,"rate":5,"desc":"ocena","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,3
18 545 ocen gry aktorskiej
Gene Hackman
Gene Hackman został nazwany przez "The New York Times Magazine" "hollywoodzkim niezwykłym przeciętnym człowiekiem". Jego wygląd "zwykłego faceta" i sposób bycia, pozwala mężczyznom identyfikować się z granymi przez niego postaciami. Hackman celuje w portretowaniu zwykłych ludzi, wplątanych w niezwykłe sytuacje. Od lat siedemdziesiątych jest jednym z głównych aktorów Ameryki. Hackman opuścił dom mając 16 lat i na 3 lata zaciągnął się do marynarki. Studiował dziennikarstwo i produkcje telewizyjną. Skończył 30 lat, kiedy zdecydował się zostać aktorem. Zaczynał na Broadwayu.

Jego pierwszy znaczący film to "Lilith", w którym gwiazdą był Warren Beatty. Beatty, zafascynowany nowicjuszem, obsadził Hackmana w roli starszego brata wyjętego spod prawa Clyde'a, w "Bonnie i Clyde" Arthura Penna. Hackman za tę kreację został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Stał się prawdziwą gwiazdą po zagraniu we "Francuskim łączniku", gdzie wcielił się w postać twardego policjanta z wydziału narkotyków, za co został nagrodzony Oscarem.
Hackman w trakcie swojej kariery wystąpił w zdumiewająco różnych filmach. Były to m.in.: thrillery "RozmowaFrancisa Forda Coppoli, "W mroku nocy" Arthura Penna lub horror "Młody FrankensteinMela Brooksa, który uwidocznił talenty komediowe Hackmana.

Młoda publiczność zna Hackmana z roli arcyłotra Lexa Luthora z "Supermana" z roku 1978 i sequeli z 1980 i 1987 roku. Rola dobrodusznego agenta FBI w "Mississippi w ogniu"  przyniosła mu kolejną nominację do Oscara.
W 1990 roku Hackman miał na koncie parę głównych ról ("Narrow Margin" i "Class Action") oraz kilka drugoplanowych (w "Pocztówkach znad krawędzi" Mike'a Nicholsa i "Bez przebaczenia" Clinta Eastwooda). Pojawił się w wielkim przeboju kinowym "Firma" z 1993 roku, gdzie grał mentora Toma Cruise, który nie potrafi rozwiać rozterek głównego bohatera. Wystąpił w "Geronimo: An American Legend", gdzie przyjął rolę generała George'a Crooka. Następnie zagrał Nicholasa Earpa, w filmie "Wyatt Earp". W 1996 roku zagrał w świetnym westernie Sama Raimiego "Szybcy i martwi".
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 30 stycznia 1930

miejsce urodzenia: San Bernardino, Kalifornia, USA

wzrost: 187 cm

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 20 innych nagród i 14 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Fay Maltese (01.01.1956 - 1986, rozwód), 3 dzieci: Christopher (ur. 1960), Leslie i Elizabeth; 2. Betsy Arakawa (od 1991)
Odrzucił rolę prezydenta Franklina Roosevelta w filmie "Pearl Harbor", która trafiła do Jona Voighta.
Odrzucił rolę Martina Brody'ego w filmie "Szczęki", angaż otrzymał Roy Scheider.
Odrzucił propozycję wyreżyserowania thrillera ''Milczenie owiec''. Funkcję tę objął Jonathan Demme.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych