PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=647176}
6,5 37 068
ocen
6,5 10 1 37068
4,1 14
ocen krytyków
Dywizjon 303. Historia prawdziwa
powrót do forum filmu Dywizjon 303. Historia prawdziwa

Doczekałam się wreszcie aż historia polskich bohaterów znalazła swoje przełożenie na wielkich ekranach

salenta

Osobiście liczyłam na coś więcej w przypadku BoA, może nie jest to zły film, ale nie jest też dobry, tym bardziej, że jest on na podstawie prawdziwej historii, wiec poprzeczka jest wysoko. Moim zdaniem nie przeskoczyli poprzeczki. Czekam zatem na Dywizjon 303 ;)

Lencuszka

Ktoś napisał "To wazny kawalek naszej historii" - tak potem Jałta , Poczdam i Londyńska Parada Zwycięstwa z 1946 bez Polaków.. Wykorzystywali nas i będą wykorzystywać, taka to historia..

melania_lichocka20

Blisko rok temu obiła mi się o uszy plotka, że powstanie filmowa realizacja znanej mi książki Arkadego Fiedlera - "Dywizjon 303". Podeksyctowanie jakie wtedy poczułam trzyma się mnie do dzisiaj. Po sukcesie "Czasu Honoru" uwierzyłem, że polskie produkcje mogą, a nawet powinny być na najwyższym poziomie. Jestem przekonana, że "Dywizjon 303" właśnie taki będzie - świetnie zrealizowany, trzymający w napięciu, ze świetną obsadą. No i jeszcze w reżyserii Wiesława Saniewskiego. Czego chcieć więcej? Na pewno zobaczę!

ocenił(a) film na 6
Betty_Lou

"Czas honoru" to filmowy gniot dla bab. Jedyną jego zaletą jest to, że ciemne masy się w ogóle dowiedziały, że istniało coś takiego jak zbrojne podziemie.

ocenił(a) film na 4
grd1

O, to, to! Brakowało mi tylko jakiegoś Maciusia z Klanu... Podobnie inne nasze serialowe produkcje, takie jak "Wojenne dziewczyny". Na plus wybija mi się tylko "1920. Wojna i miłość", gdzie gra kilku rasowych aktorów i robią to dobrze, a film nie sili się na superprodukcję.

ocenił(a) film na 4
melania_lichocka20

Pierwszy polskim film o pilotach z "Dywizjonu 303". Az się nie chce wierzyć, że filmowcy tak długo kazali czekać widzom na taką produkcję.

ocenił(a) film na 10
pumeksx

Już kilka lat temu, robiąc porządki w biblioteczce wpadła mi w ręcę książka o Dywizjonie 303, zastanawiałem sie czemu jeszcze nikt nie nakręcił filmu o tak ważnej części naszej historii. Dobrze, że wreszcie po kilkudziesięciu latach historia doczekała sie ekranizacji.

karoldab_fw

"Dywizjon 303" Fiedlera był za moich czasów - w PRL-u - lekturą omawianą w klasie szóstej.Do dziś pamiętam opowiedziane w niej historie polskich lotników. Ciekawa jestem filmu. Dobrze by było, gdyby uzupełniał wiedzę wyniesioną z lektur, a nie ją zastępował.

mulanowska

no ale teraz jużlekturą nie jest, więc tym bardziej - młodzież czerpie wiedzę o świecie z filmów i internetu

katiaD_filmweb

Zgadzam się. Dobrze,że wiedzę o historii przekazuje się dziś w różnej formie, propaguje na różne sposoby. Kto zechce, doczyta, sięgnie po dodatkowe źródła.

ocenił(a) film na 2
karoldab_fw

sie wzruszylem widzac ze KAZDA 10 leci od konta ledwo co zalozonego i TYLKO 1 ocena tego szajsu wlasnie :)

uuuuuu ale klakier, smutne ile dali? 2zl za wpis?

ocenił(a) film na 2
pumeksx

sie wzruszylem widzac ze KAZDA 10 leci od konta ledwo co zalozonego i TYLKO 1 ocena tego szajsu wlasnie :)

uuuuuu ale klakier, smutne ile dali? 2zl za wpis?

melania_lichocka20

No dokładnie, mam właśnie te same uczucia względem tego filmu. Za moich czasów książka Fiedlera jeszcze była lekturą obowiązkową, więc czytałam i myślałam wtedy, ze fajnie by było film obejrzeć na jej podstawie. Paręnaście lat później się doczekałam :)

mkalitek

Fajnie byłoby, gdyby ta lektura nadal była w spisie lektur obowiązkowych.

ocenił(a) film na 2
mkalitek

sie wzruszylem widzac ze KAZDA 10 leci od konta ledwo co zalozonego i TYLKO 1 ocena tego szajsu wlasnie :)

uuuuuu ale klakier, smutne ile dali? 2zl za wpis?

melania_lichocka20

Ciekawe jak bardzo bedize zgodny z historią, bo w Bitwie jest się do czego przyczepić pod tym względem...

anusia007

Podobno krytycy byli załamani jak obejrzeli "Bitwę o anglię"

luki_ster

Ja obejrzałam i może nie jestem załamana, ale liczyłam na więcej i zawiodłam się kilkoma scenami. Niee dziwię się, że na plakacie i w tytule "Dywizjon 303" podkreślają, że prezentują prawdziwą historię..w Bitwie nie pokazali prawdy

melania_lichocka20

Zasługje to mało powiedziane!! To jest historia która jest totlanie lekceważona w UK, a u nas swiadomość bohaterstwa i wkładu pilotów polskich w RAF jest też niewielka.. szczególnie odkąd ksiażka Fiedlera - nie wiem od kiedy, ale nie jest już lekturą obowiązkową co najmniej 10 lat.

melania_lichocka20

No trochę trzeba było się naczekać, ale mam nadzieję, że warto. Na pewno warto iśc do kina. Ten drugi dla porównania też chetnie zobaczę, ale raczej na vod, gdzieś czytałem ze na poczatku wrzesnia bedzie w UK na jednej z platform, wiec za parę złotych będzie sobie można odpalić :)


ocenił(a) film na 2
Adamus_15

sie wzruszylem widzac ze KAZDA 10 leci od konta ledwo co zalozonego i TYLKO 1 ocena tego szajsu wlasnie :)

uuuuuu ale klakier, smutne ile dali? 2zl za wpis?

melania_lichocka20

Zgadzam się totalnie! Ulubiona szkolna lektura, świetna historia, świat musi o tym usłyszeć! Polska produkcja jest niezwykle istotna, bo zauważam, że nawet wśród rodaków znajomość tej części historii jest znikoma.

MoniaKr

Też moja ulubiona lektura :D I właśnie chętnie odświeżę sobie historię tym filmem. A spodziewam się, że polski będzie o wiele lepiej trzymał się prawdy historycznej niż brytyjska produkcja, która zapewne będzie celować w efekciarstwo... oby tylko nie sprzedali jakichś krzywdzących zakłamań, które "ubarwią" fabułę. Tego się boję, bo za granicą więcej osób pewnie usłyszy o brytyjskiej wersji i będzie ją traktować jako opartą na faktach.

melania_lichocka20

O ile łatwiej historia wchodzi do głowy przedstawiona w ten własnie sposób :) Po latach ekranizacji lektur szkolnych doczekaliśmy się sfilmowania historii. Chociaż tu właściwie mamy dwa w jednym. Swoja drogą, czy Fiedler jest jeszcze na liście lektur? Jeśli nie, powinien wrócić :)

Aldik3

Tylko, żeby dzieciaki nie sugerowały się Bitwą o Anglię bo tam były sceny niezgodne z prawdziwą historią ;)

melania_lichocka20

Zdecydowanie! I to już dawno się powinno wydarzyć. Sam syn Fiedlera mówi o tym, ze film by się ojcu spodobał, więc oczekiwania mam tym bardziej duże.

melania_lichocka20

mam to samo :D może to i naiwne, ale wierzę, że sami najlepiej opowiemy swoją historię. Mój chłopak widział brytyjski film wczoraj i mówi, że dużo zakłamań i generalnie zostaliśmy przedstawieni w negatywnym świetle. Oczywiście próba wybielenia własnej historii i tego jak nas olali po tak dużej pomocy. Ech, szkoda gadać! Trzymam kciuki za nasz film!

ocenił(a) film na 2
k_robacka

sie wzruszylem widzac ze KAZDA 10 leci od konta ledwo co zalozonego i TYLKO 1 ocena tego szajsu wlasnie :)

uuuuuu ale klakier, smutne ile dali? 2zl za wpis?

melania_lichocka20

Tak, tak, tak!!! Ukochana lektura!!! W końcu!!! Dajcie mi już koniec sierpnia!!! pierwszy raz tak bardzo czekam na koniec wakacji :D

mikekey_

ksiązka faktycznie ciekawa - film byl dobrą odpowiedzią kinową na opisane w niej zdarzenia ;)

ocenił(a) film na 2
maksymilian_pankiewicz

sie wzruszylem widzac ze KAZDA 10 leci od konta ledwo co zalozonego i TYLKO 1 ocena tego szajsu wlasnie :)

uuuuuu ale klakier, smutne ile dali? 2zl za wpis?

melania_lichocka20

najlepsza i najciekawsza lektura ever. licze na polski Dywizjon 303. czuje w kosciach ze to bedzie dobry film

ocenił(a) film na 2
lila_tracz_87

sie wzruszylem widzac ze KAZDA 10 leci od konta ledwo co zalozonego i TYLKO 1 ocena tego szajsu wlasnie :)

uuuuuu ale klakier, smutne ile dali? 2zl za wpis?

melania_lichocka20

Oby temat został sportretowany lepiej niż w brytyjskiej wersji. To, co zobaczyłem w kinie, to pełen zawód. Ten dubbing Rheona...

edfoxlisowski

i pozostaje pytanie "po co?" :D Film przekombinowany i z niejasnościami.

pikpik9

Dokładnie...Mam nadzieje, że w Dywizjonie 303 będzie tak jak piszą- Prawdziwa historia ;)

enka3

Nie widziałam jeszcze Bitwy o Anglię, ale już dużo na jej temat przeczytałam kiepskich komentarzy. Poszłabym ze względu na aktora z Gry o Tron i ze względu na Marcina Dorocińskiego, ale słyszałam, że dubbing u Iwana wyszedł komicznie, a Marcina Dorocińskiego jest bardzo mało w filmie :D

MonKrupa

Tak właśnie niestety było. Zdecydowanie odradzam BoA :/ I nie mogę się doczekać jutra, żeby obczaić polską wersję tej historii.

ocenił(a) film na 2
edfoxlisowski

sie wzruszylem widzac ze KAZDA 10 leci od konta ledwo co zalozonego i TYLKO 1 ocena tego szajsu wlasnie :)

uuuuuu ale klakier, smutne ile dali? 2zl za wpis?

melania_lichocka20

Zdecydowanie! Książka to jedna z moich książek czytanych wiele razy. Po rekomendacji młodego Fiedlera mam duże oczekiwania.

melania_lichocka20

To nie ulega wątpliwości. Wypadałoby sobie odświeżyć lekturę przed filmem.

ocenił(a) film na 2
k_robacka

sie wzruszylem widzac ze KAZDA 10 leci od konta ledwo co zalozonego i TYLKO 1 ocena tego szajsu wlasnie :)

uuuuuu ale klakier, smutne ile dali? 2zl za wpis?

melania_lichocka20

świetnie, że w końcu także w Anglii będzie się mówiło o naszym dywizjonie... tylko szkoda, że ten brytyjski film kiepski. Młodzieży tu nie zainteresuje. Ale jest nadzieja w polskiej produkcji - tylko czy będzie też pokazywana w UK?

TheBigBerta

Nawet jeśli będzie pokazywany to nie łudź się, że młodzież w dobie filmów o superbohaterach pójdzie na ten film, który jest słaby. W szkole dzieciaki uważają historię za balast i nagle mieliby iść na film o tematyce historycznej? xD
Tematem zainteresują się znawcy lub pasjonaci, ale szerzej w publikę to nie pójdzie.

PanKracjusz

W UK nawet premiery nie ma..

melania_lichocka20

To kto już po seansie? :D Dawać znać

arabipak1

Ja! Całkowicie spełnił moje oczekiwania :)

lubieciastka222

Który najpiękniejszy? Wieczorkowski, Zakościelny czy Adamczyk? A może Królikowski?

ocenił(a) film na 2
lubieciastka222

sie wzruszylem widzac ze KAZDA 10 leci od konta ledwo co zalozonego i TYLKO 1 ocena tego szajsu wlasnie :)

uuuuuu ale klakier, smutne ile dali? 2zl za wpis?

arabipak1

Ja jestem po seansie :) Nawet po obu seansach, bo wcześniej oglądałam Bitwę i wczoraj byłam na Dywizjonie. Nie ma co porównywać w ogóle tych filmów, wspólna jest tylko tematyka moim zdaniem. Brytyjczycy nakręcili tak słabe dialogi, ze to aż boli :(
Dobrze że nasz polski film wypada lepiej i to znacznie poprawiło mi humor i wrażenia :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones