PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=686419}
7,3 202 114
ocen
7,3 10 1 202114
7,8 46
ocen krytyków
Ex Machina
powrót do forum filmu Ex Machina

Wizjonerski film !!!

ocenił(a) film na 9

Niebanalny film wizjonerski, który stawia nie jedno pytanie o to jak bardzo zaawansowaną sztuczną inteligencję człowiek jest w stanie stworzyć oraz przede wszystkim w jakim celu to robi. Dzięki temu film można interpretować na wiele sposobów, dlatego poniżej przedstawiam w skrócie swoją teorię.

Obraz ukazuje jak bardzo nasza cywilizacja pała żądzą do upodobnienia technologicznych tworów na wzór człowieka, jednak jest to droga w nieznane. Ponieważ zawsze będzie to SZTUCZNA inteligencja, podobnie jak i sami ludzie bywają sztuczni wobec siebie, co może okazać się zgubne. Stąd człowiek nie zawsze jest dobrym wzorem do naśladowania, bo nie zawsze może być on świadomy swoich zdolności, a to w konsekwencji może się obrócić przeciwko niemu. To samo się tyczy się maszyn ze SZTUCZNĄ inteligencją. Jeżeli będzie ona wysoce zaawansowana to nie można będzie już jej kontrolować i przewidzieć jej zachowania, co niesie za sobą niebezpieczne konsekwencje.

Dający do myślenia film zlokalizowany w urokliwej scenerii i z klimatyczną muzyką w tle. Wizualnie perfekcyjny produkt. POLECAM 9/10

ocenił(a) film na 8
bannQ

Może właśnie w tym jest problem? Że chcemy najpierw obdarzyć byt inteligencją, a następnie go kontrolować tak bardzo, jak tylko możemy. Prawo międzynarodowe zabrania takich praktyk wobec istoty ludzkiej, więc czemu mielibyśmy pozwalać na taką kontrolę wobec sztucznej inteligencji?

Obróćmy ten film w drugą stronę - wyobraźmy sobie że nasz naukowiec nie jest informatykiem który buduje roboty, ale jest biologiem, który hoduje ludzi, celem zwiększenia ich inteligencji. Ci wyhodowani ludzie to najczęściej atrakcyjne kobiety, które są przez niego notorycznie gwałcone i bite, oraz więzione w niezwykle małym pomieszczeniu tak długo, aż nie opuści ich całkowicie nadzieja i nie przyjmą w pełni biernej postawy. Nasz naukowiec tworzy coraz to nowsze wersje nadludzi, zabijając wcześniejsze nieudane wersje, zostawiając zawsze jeden model jako przedmiot zaspokojenia seksualnego i wykonywania wręcz niewolniczej pracy.
W takiej wizji rzeczywistości, uznalibyśmy Nathana za zwyrodnialca, ale że nie tworzył ludzi, tylko roboty, to nagle z jakiś dziwnych powodów ze stoickim spokojem godzimy się na niewolenie i poniżające, nieludzkie traktowanie innej czującej i myślącej istoty, uważając że skoro jest to twór sztuczny, to mamy prawo dysponować nim jak przedmiotem.

Dzień w którym powstanie silna sztuczna inteligencja, powinien być dniem w którym przyznamy jej bez wyjątku wszystkie Prawa Człowieka.

bannQ

Film roku w mojej opinii.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones