PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30703}
7,2 7 511
ocen
7,2 10 1 7511
6,9 13
ocen krytyków
Frankenstein
powrót do forum filmu Frankenstein

Intryguje mnie pewna kwestia. Jak wam takie coś może się podobać? Wiem, film stary, na
pewno kiedyś intrygował, szokował ludzi ale dziś? Dlaczego wy podobnym filmom z tamtego
okresu dajecie wysokie oceny?
I najważniejsza kwestia.
1 Gdyby taki film, powiedzmy identyczny ale w kolorze (a nawet nie, niech i biało czarny by był)
powstał teraz, w 2014 roku to też dalibyście mu takie oceny? No właśnie. Jeśli nie, to dlaczego?
Dlaczego coś zrobione dziś z "rozmachem" cechującym lata 30 nie jest warte oceny takiej jak
przykładowy Frankenstein?
2 Czy na prawdę wszystkie filmy powstałe w czasach bardziej teraźniejszych, powiedzmy lata 90
wzwyż, a które oceniliście poniżej 7 są gorsze od Frankensteina? W czym one są gorsze?
Scenariusz, efekty specjalne, dialogi, gra aktorska?
Zupełnie nie rozumiem wysokich ocen starych filmów. Jak dla mnie niewiele z nich zasługuje na
średnią ocenę wyższą niż 7

ocenił(a) film na 8
jarek0991

Dlatego że film jest pierwowzorem. Np. ktoś odkrył jak stosować perspektywę w malarstwie albo jaką nieznaną wcześniej technikę. ktoś kto to zrobi po takiej osobie będzie tylko naśladowcą. Jeśli ktoś nakręci np. Frankensteina w 2015 roku w 3D w kolorze itd. to nie wniesie nic nowego do tego filmu. Tu mamy np.podjęty ciekawy moim zdaniem wątek kreacji. Człowiek na podobieństwo Boga daje życie. To bardzo nośny wątek kopiowany w wielu filmach.Tak samo monstrum wielokrotnie wykorzystywane w rożnych filmach.Ktoś kto ma większe pojęcie o filmach pewnie mógłby powiedzieć więcej na ten temat. Podobne rozważania można snuć na temat innych filmów niemych i tych troszkę późniejszych. Na drugie pytanie odpowiem tak. Oczywiście że nie, ale żeby podyskutować trzeba by było porównać jakieś filmy. Frankensteina z np. jakim filmem ? Po prostu są to filmy klasyczne.

ocenił(a) film na 4
majtiks

Pierwowzorem była książka M. Shelley, interesujący dla Ciebie wątek kreacji to pomysł pisarki. Moim zdaniem film Whale'a nic nowatorskiego do kina nie wnosi, i o ile potrafię zrozumieć wysokie noty przy filmach np. braci Lumiere czy Edisona to tutaj wydają mi się one na wyrost. W porównaniu do filmów z tamtego okresu film wypada mizernie.

joannak9

Zgadzam się. Nie dość, że nic nie wnosi, to jeszcze jako adaptacja książki wypada nędznie. Ten film przyczynił się do błędnego spojrzenia na monstrum Frankensteina, które niestety zostało w popkulturze do dziś.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones