PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=151524}
7,1 16 468
ocen
7,1 10 1 16468
Get Rich or Die Tryin'
powrót do forum filmu Get Rich or Die Tryin'

Pisałem już do Was o tym filmie. Z początku nie dowierzaliście mi jeśli chodzi o wyniki finansowe filmu i to, że przez jego amerykańską klapę nie uświadczymy go w wielu kinowych salach Europy. Tka się stało. Film W Europie (i rzeszcie świata) trafia (przeważnie) prosto na DVD. Rzeczywiście, obraz zasługuje na to. Lubię muzykę 50centa i to bardzo - jednak aktor z niego bnardzo kiepski. Ten film luźno oparto na biografii Fift'ego.Próbowano tu powtórzyć sukces 8. MILI C. Hensona.Nie udało się.Czemu? Zawiódł właśnie scenariusz - nazbyt sztampowy i niezbyt przemyślany. Dbano w tym filmie "o uliczną autentyczność", ale zagubiono jakoś głównych bohaterów tej historii. Jest tu wiele bardzo ciekawych wątków - wątek romansowy, Freudowskie podtejsty. Zabrakło jednak - rozbudowanej warstwy psychologicznej. Paradoksalnie, film jest chwilami ostry i bezkompromisowy jak piosenki 50centa - jednak na ekranie taki "storytelling" pozbawiony jest emocjonalnego kręgosłupa.
W 1989 roku Sheridan zrobił przepiękny i chwilami magiczny film "Moja lewa stopa" - "Get rich or die tryin" (mimo,że to na poły autentyczna historia) nie ma w sobie filmowej magii za grosz.Nadomiar złego realizatorzy zakończyli film "łzawą" i pesudoedukacyjną końcówką, która w żadnen sposób się nie broni.Jak mozna mówić o morlaności( i to jeszcze do młodzieży?!) - kończąc film sceną mordu? Zupełny niewypał. W filmie podobały mi się tylko piosenki i drugoplanowa rola Terrence Howarda.%50 cetn prezentował sie dobrze tylko w kilku scenach prezentujących jego rekonwalestencję po poważnym postrzale. Reszta jest milczeniem. Fani 50centa zapewne i tak zobaczą ten film, pozostali powinni sobie go odpuścić.

użytkownik usunięty

Dodam,iż jestem zaskoczony,że uważacie ten film za kolejny klasyk "kina czarnych". Ja nie wiem - ale to na pewno nie jest klasyka.Poza tym dziwi mnie wysoka średnia filmu!! NA IMDB - średnoia jest dramatyczna i GET rICH... wyląduje "bottom#100". Nie chcę być surowy dla filmu Sharidana ale dobry to on nie jest,po prostu.Jeśli chodzi o klasyką kina czarnych to może warto przypomnieć wam kilka zanaych tytułów?
Pierwszym ważnym filmem był "Zgadnij kto przyjdzie na obiad?", nieco wcześniej "Ucieczka w kajdanach", na końcu "Nauczyciel z przedmieścia". We wszystkich wystąpił S. Poitier.
w latach 70. narodziła się fala filmów "balxploitation". Sztandarowe dzieła to: BLACULA (ale tylko 1 część), BLACK MAMA.WHITE MAMA, FOXY BROWN, COFFY. W roku 1971 rozpoczęto serię SHAFT. OPrócz 1. filmu dobry był też SHAFT W AFRYCE.
W roku 1987 Robert Townsend zrealizował HOLYWOOD NIE DLA CZARNYCH. Interesujący był też serial o niewolnictwie - KORZENIE oraz dwa filmy Spielberga AMISTAD; KOLOR PURPURY. bohaterem "czarnego horroru" w latach 90. stał się nijaki CANDYMAN.
Klasyczne są też takie filmy Spike'a Lee jak: RÓB CO NALEŻY, AUTOBUS, MALCOLM X, CROOKLYN. ZA przykład udanej czarnej komedii można uznać też komercyjnego KSIĘCIA W NOWYM JORKU. Eddie Murphy wyreżyserował też momentami ciekawe: NOCE HARLEMU.
Warto wymienić też GRĘ O HONOR oraz DZIEŃ PRÓBY z D. WAshingtonem. Dobre są też takie komedie jak: FRIDAY, NEXT FRIDAY oraz (nieco słabszy) FRIDAY AFTER NEXT. Klasyczny już jest BARBERSHOP oraz BARBERSHOP 2( to taki czarny "Dym").
Warto wymienić też: KINGDOM COME (2001), BROWN SUGAR, CHŁOPAKÓW Z SĄSIEDZTWA, STUDENTÓW, NEW JACK CITY, ALI oraz JUCIE ( z 2 Pac'em w roli glównej).
To tak "w dużym skrócie" - klasyka filmu czarnych i o czarnych.

ocenił(a) film na 8

Świetna lista, ja bym jeszcze dodał MENACE II SOCIETY (1993). Oglądałem większość z tych wspaniałych filmów, a resztę nadrobię. Jak chodzi o Get Rich or Die Tryin' to przyznam bez bicia że przesadziłem z tym klasykiem bo klasyk to musi się "odleżeć" troszkę no i musi być uznany przez większość, tymczasem film ten tak jak wspomniałeś, zebrał fatalne oceny i recenzje. Ty patrzysz na Get Rich jako kolejny film mistrza Sheridana, a ja podchodzę zupełnie inaczej. Po prostu lubię czarne kino, zwłaszcza "lekkie", żeby było dużo akcji, troszkę dramatu, czarna muzyka i charakterystyczny bohater. Get Rich dał mi to wszystko, obejrzałem z przyjemnością bez wnikania w szczegóły. Napisałeś że końcówka ci się nie podoba. A mi się podoba, to było jasne że Majestic musi zginąć z rąk Marcusa, ale Marcus w końcu nie pociągnął za spust tylko musieli to zrobić inni, inaczej Majestic by nie odpuścił i zabiłby Marcusa. Ciężka sytuacja ale wybrali chyba najlepszą końcówkę. A moralność? No cóż... :)

użytkownik usunięty
Lemansky

NADMUNDO!!! Szacuneczek za to, że wymieniłeś MEANCE II SOCIETY. W zapale pisania mego postu zapomniałem całkiem o tym bardzo ważnym dziele! To wręcz niedopuszczalne. Dzięki, że zdobyłeś się na przeczytanie mego przydługiego wywodu i wyłapałeś istotny brak.
Powiem ci tak - cieszę się, że podobał Ci się GET RICH OR DIE TRYIN'. Wiesz czemu? Bo to oznacza,że myślisz po swojemu i że wszyscy mają odmienne gusta. To należy cenić. CEnię Twą opinię, choć w 80% się z nią nie zgadzam. Powinieneś jak najszybciej nadrobić zaległóści i zapoznać się z filmami, które tu podałem. Pewnie nie wszystkie pokochasz - ale tak to już jest...
Wracając do GET RICH! Podobała mi się ścieżka dżwiękowa, wogóle kocham filmy, które mają czarną muzykę ( w pewnym sensie "kocham" tu użyłem). Nawet zakupiłem sobie soundtrack do filmu Sheridana. Jest ok. Kilku zawartych na nim piosenek nie znajdziemy w filmie - może nawet to i dobrze bo rap nie potrzebuje tak słabych mc jak TONY YAYO. Na GET RICH znalazł się mierny kawałek autorstwa tego pana, niestety:(
Owszem, na pierwszej płycie G-UNIT znajdziemy jeden fajny kawałek z udziałem tego rapera, ale to chyba na co stać tego "artystę". Z resztą chyba sam masz muzykę do GET RICH... to najlpeiej wiesz co Ci się tam najbardziej podoba.Tak czy siak - gorące pozdro!

ocenił(a) film na 7

do tej listy mozna dodac chyba jeszcze "Redemption: The Stan Tookie Williams Story" ?

użytkownik usunięty
krzys1216

Tak mój drogi. Cenie ten film - tym bardziej,że gra tu Jamie Foxx. Tyle,że wymieniony przez ciebie film to produkcja TV/VIDEO. Mimo to jest bardzo dobry.

użytkownik usunięty

Tak dla wszytsklie podam Wam jeszcze kilka niezłych filmów o tematyce etnicznej.Nie są to koniecznie (lub wyłącznie filmy o czarnej społeczności). Mimo wszytsko warto je znać!!! Gorąco Was zachęcam do zobaczenia tytułów, które już wcześniej WAm wymieniłem i tych które wymienie teraz (mimo, iż części z nich nie jest najnowsza). Oto i one:
1. PŁATNE W CAŁOŚCI (ten film wyprodukowała firma Jaya-Z!)
2. CARMEN: HIP-HOPERA
3. HONEY (niby kicha - ale warto znać)
4. YOU GOT SERVED (film kiepski - taniec świetny!)
5. Jedź lub znikaj (RIDE OR DIE) {gra tu Jadakiss}
6. KLINCZ (mimo wszystko jeden z lepszych filmów z 2 Pacem)
7.BLOOD IN BLOOD OUT (niekwestionowane arcydzieło kina etnicznego w reżyserii Taylora Hackforda)
8. BONES
9.BLADE [cala filmowa trylogia](he z kinem etnicznym nic wspólnego -ale to jeden z niezbyt wielu czarnych "Superobhaterów" - więc warto znać tak jak horrorowego CANDYMANA czy BLACULE)
10.BAD BOYS 1-2 (jedynka super, dwójka troszke głupawa.Ale mimo wszytsko to taka oczarna odmiana ZABÓJCZEJ BRONI)
11. DZIEWCZYNA NR. 6
12. POOTIE TANG
13. ULICZNE PSY (2004)
14. BRUDNE SPRAWY ( niezbyt udana poprawka po DNIU PRÓBY)
15. MADE IN AMERICA (slapstick w czarnym wydaniu. Na ekranie min: Nia Long, Will Smith i Woopie Goldberg)
16. SOUL FOOD (klasyczny film, klasyczny soundtrack)
17. JAK STELLA ZDOBYŁA MIŁOŚĆ (Angela Bassett w popisowej roli w czarnym melodramacie.Do tego piękny soundtrack!)
18. PURPLE RAIN (czarny geniusz PRINCE - jeden z najlepszych soundtracków lat 80-ych)
19. HUSTLE & FLOW (warto - przede wszytskim ze względu na Terrence Howarda w roli głównej)
20.RAY
21. TINA
22. CZARNE PANTERY (nie tak dobry jak NEW JACK CITY - ale ważny film M. Van PEEBELSA)
23. DESPERATKI
24. CZARNE PERŁY
25. GRA DLA DWOJGA (komedia romantyczna dla czarnych)
26. SHEBA, BABY (kolejny -oprócz już przeze mnie wymienionych- ważnych filmów nurtu blaxploitation. W roli głównej legendarna Pam Grier.)
27. SOBOTNIA NOC (film samego S. POITIERA!!!!)
28. AUTOBUS WOLNOŚCI (tu gra niezapomniany Richard PRYOR)
29. CZARNY KOWBOJ ( i znów S. Poitier mierzy się z klasycznym mitem USA)
30. CZARNA KAWALERIA (film TV - który muszę wymienić!!!!)
31. MOONWALKER (nieudana, acz bardzo znana filmowa wprawka M. Jacksona)
32. SHAFT (2000)

użytkownik usunięty

Oh! ZAPOMNIALEM O FILMIE "Coach Carter" (TRENER).To dobry film o tematyce sportowej z czarnoskórymi aktorami w rolach głównych. Pewno wkurzycie się,że wybrałem właśnie ten film. Ale zaryzykuje i stawiam na COACH CARTER.

ocenił(a) film na 7

jak juz jestesmy przy trenerze to dorzucil bym Glory Road

ocenił(a) film na 6

wracajac do czrnej gangsterki to chcialem dodac do tej okazalej listy DEAD PRESIDENTS. A po obejrzeniu wszystkich wymienionych filmow proponowal bym SCARFACE ;P
Peace

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones