PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=661817}

Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel
7,8 271 116
ocen
7,8 10 1 271116
7,6 47
ocen krytyków
Grand Budapest Hotel
powrót do forum filmu Grand Budapest Hotel

Może to moje patriotyczne urojenia, ale historia Żubrówki bardzo przypomina historię Polski. Lata 30.
widać kraj w dużym rozkwicie., chwilę później wojna i zajęcie kraju przez faszystów. Potem
wydaje mi się że pomnik Autora i jego czczenie było swego rodzaju przedstawieniem komuny w
krzywym zwierciadle, więc mamy powojenne czasy komunizmu. Taką przynajmniej mam teorię. Co o
niej sądzicie? :)

ocenił(a) film na 8
Maciejoks

gdzieś oglądałem materiał o tym filmie i wypowiedź, że reżyser bardzo lubi Polskę i Żubrówkę, dlatego wybrał Gorlitz do kręcenia, żeby być bliżej Polski.

ocenił(a) film na 9
Maciejoks

Byłeś blisko :). Jednak ten film jest raczej hołdem dla całej XX-wiecznej Europy Środkowej i jej skomplikowanej historii... Zauważ, że polska Żubrówka nie była dla Andersona jedyną inspiracją :). Nawiązania m.in. do prozy Zweiga i filmów Lubitscha są w "Grand Budapest Hotel" bardzo wyraźne. Tak czy inaczej, Twoje myślenie poszło w dobrym kierunku :).

LordOvGore

To wygląda jak księstewka powstałe po upadku Austro-Węgier. Nazwa hotelu, rodzina zmarłej jak z zamku Draculi (Rumunia), księstwo Zobruwka (?) mówią same za siebie. W międzywojniu Agacie Christie udało się popełnić kilka powieści, gdzie pojawiają się księżniczki z tamtego rejonu.

ocenił(a) film na 8
Lokepine

Gdzieś pod koniec filmu Zero mówi, że państwo zabrało mu majątek za wyjątkiem hotelu. Jak nic pasują demoludy. Chociaż architektura, wzornictwo, kostiumy i ogólny klimat to bez wątpienia Austro-Węgry.

ubik77

Wiesz, tam jest bardzo dużo nawiązań - zresztą Austro-Węgry to przecież potem część demoludów właśnie - jest nawet fragment będący kalką sceny w muzeum w DDR z filmu Hitchcocka "Rozdarta kurtyna" :)

ocenił(a) film na 10
Maciejoks

Raczej Czechy, bo ten obraz z lat 80' faktycznie jak z demoludów, ale młodość Zero Mustafy bardziej jak w Austrii, zatem wypośrodkowując... ;)

ocenił(a) film na 8
djans_filmweb

Przecież w filmie jest bardzo wyraźnie powiedziane, gdzie dzieje się akcja: w Sudetach...

ocenił(a) film na 10
amazka

No, bardzo wyraźnie wypowiadane są też nazwy nieistniejących miast... Jak już ktoś tu wyżej zauważył: Austro-Węgry wylewają się z każdego kadru.

ocenił(a) film na 10
amazka

A ja usłyszałam, że w Alpach ;)

Maciejoks

To równie dobrze może być Galicja, Czechosłowacja, Słowenia, Transylwania raczej nie Węgry bo akcja toczy się w górach, a Węgry w większości są na nizinie. Jednym słowem po prostu gdzieś w Europie Środkowo-Wschodniej dawnej Monarchii Austrowęgierskiej.

ocenił(a) film na 9
xavi91

Dawniej Węgry obejmowały część karpackiej Rumunii, do tej pory mieszka tam wielu Węgrów

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones