PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=289277}
7,2 9 038
ocen
7,2 10 1 9038
7,1 9
ocen krytyków
Grbavica
powrót do forum filmu Grbavica

9 /10

ocenił(a) film na 9

Film ten opowiada, z pozoru, prostą, zwyczajną historię, która przeradza się w zaskakująco dobry dramat.

Mamy tutaj matkę, córkę, pistolet i wycieczkę. Matka pracuje po nocach, aby zarobić na wycieczkę córki. Córka dojrzewa, poznaje chłopaka, zaczyna się buntować i chce jechać na wycieczkę. Wycieczka staje się pretekstem do poszukiwania informacji o ojcu dziewczynki, bowiem może ona mieć zniżkę. A pistolet... tego już nie zdradzę.

Początek trochę zbyt grzeczny. Nie odróżniał się ani odrobinę od amerykańskich produkcji. Nie poruszał żadnego problemu, nie mówił o niczym wprost, krył się i był poprawny politycznie. Wstydził się mówić o problemach, zdobył się jedynie na przedstawienie historii matki i córki. Miałem wrażenie, że marnuje mój cenny czas.

Z czasem robił się coraz lepiej. Kino familijne o dobrych stosunkach matki i córki przerodziło się w dramat, który kazał nam obserwować bohaterów. Przemianę dziewczynki wywołaną dojrzewaniem i matkę, która coś ukrywa, ściska i zamyka to w sobie.

Dopiero na końcu filmu bohaterowie wybuchli, a debiutantka Jasmila nagrodziła nas kapitalną końcówką!

?Grbavica? to europejskie kino najwyższej jakości. Jest precyzyjnie skonstruowane i posiada wiele symboli.
Na końcu filmu nadchodzi wiosna, lody puszczają, sztywne relacje pomiędzy bohaterami pękają. Wyjawiają oni sobie całą prawdę, przeglądają się w tym samym lustrze, zrywają z przeszłością, stają się otwarci na innych. Zostają oswobodzeni, szczęśliwsi i wspólnota się umacnia. Nie muszą już niczego ukrywać, znają całą prawdę. Cudownie skonstruowany, arcybogaty psychologicznie!

Są tu bardzo dobre zdjęcia i montaż. Jest tu kilka scen i ujęć, które zapadną mi w pamięć na dłużej, podobnie jak kreacje bardzo dobrych aktorek.

?Grbavica? nie szokuje, nie cofa się w historii, nie próbuje wygrzebywać starych brudów. Mówi o tym, co jest teraz, krzyczy, że stare rany nadal bolą. Pokazuje światu jedną z wielu matek, których wojna obdarzyła dzieckiem. Pragnie zwrócić uwagę na tych, którzy nadal dźwigają ciężar wojny, a którym nikt nie pomaga.

Rewelacyjny, ważny film!

ocenił(a) film na 6
KYRTAPS

Na mnie nie zrobił ten film aż takiego wrażaniea. Myslę, ze jest on troche wykoncypowany, jest filmem z góry założoną tezą. Niewiele jest tu dla mnie autentycznych emcoji. Brakuje metafory. Niektóre wątki się rozłażą. Według mnie film przeceniony.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones