Film

2006 55 min.
6,8 141
ocen
6,8 10 141
179
chce zobaczyć
{"id":"492437","linkUrl":"/film/Grzesiuk%2C+ch%C5%82opak+z+ferajny-2006-492437","alt":"Grzesiuk, chłopak z ferajny"}
Filmowy portret zmarłego w 1963 r. Stanisława Grzesiuka - legendy Warszawy, pisarza i barda Czerniakowa, piewcy... więcej

Ten film nie ma jeszcze zarysu fabuły.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Filmowy portret zmarłego w 1963 r. Stanisława Grzesiuka - legendy Warszawy, pisarza i barda Czerniakowa, piewcy stołecznego folkloru, autora trzech autobiograficznych książek: "Pięć lat kacetu", "Boso, ale w ostrogach" i wydanej pośmiertnie "Na marginesie życia". Grzesiuk śpiewał głównie na ulicach Warszawy, grając na bandżoli, ale znanyFilmowy portret zmarłego w 1963 r. Stanisława Grzesiuka - legendy Warszawy, pisarza i barda Czerniakowa, piewcy stołecznego folkloru, autora trzech autobiograficznych książek: "Pięć lat kacetu", "Boso, ale w ostrogach" i wydanej pośmiertnie "Na marginesie życia". Grzesiuk śpiewał głównie na ulicach Warszawy, grając na bandżoli, ale znany był w całej Polsce. Płyty z jego piosenkami, w nowych aranżacjach, ukazują się do dzisiaj (utwory te znalazły się m.in. w repertuarze grupy Szwagierkolaska). W filmie poświęconym Grzesiukowi dziennikarz "Gazety Stołecznej" Alex Kłoś pełni rolę narratora. W wędrówce śladami barda towarzyszy mu zaprzyjaźniony muzyk warszawski, Sylwester Kozera, śpiewający bandżolinista, szef Kapeli Czerniakowskiej. Przed kamerą przewijają się zespoły grające piosenki charakterystyczne dla warszawskiego folkloru, postaci ze świata kultury, członkowie rodziny Stanisława Grzesiuka i jego znajomi. W archiwalnych nagraniach pojawia się również sam bohater. Mówią o nim m.in.: Stanisław Wielanek, muzycy rockowi - Muniek Staszczyk i Andrzej Zeńczewski, reprezentanci współczesnej muzyki ulicy, raperzy: Vienio, Pele i Wujek Samo Zło. Filmowego portretu dopełniają fragmenty książek Stanisława Grzesiuka czytane przez Zdzisława Wardejna, a ilustrowane animowanymi kreskówkami. "Grzesiuk, chłopak z ferajny" to opowieść o człowieku, który całą duszą - niepokorną i hardą, a przecież jakże romantyczną - kochał swe rodzinne miasto, które jest równorzędnym bohaterem tego filmu.

studio
Agencja Filmowa Telewizji Polskiej
data produkcji
2006
tytuł oryg.
Grzesiuk, chłopak z ferajny
inne tytuły
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • książki

  Reznik ocenił(a) film na 5

  Grzesiuka to arcydzieło,,mogli by nakręcić serial o jego przygodach

 • Bardzo ciekawy dokument.

  NJM ocenił(a) film na 10

  Interesująco nakręcony film, sama prawda.

  • Dokument jak dokument-spoko

   Saichan

   Tyle, że Grzesiuk nie był taką fajną postacią jakby się mogło wydawać. Nie że był zły, ale jego przeżycia są zanadto fałszywe.

  • grzesiuk

   wolekm1

   pisałem o grzesiuku na maturę w 2008. Jak ktoś potrzebuje pomocy email - wolekhahaha@poczta.fm

   • Film w niedzielę 23.10.2011 w Domu Spotkań z Historią

    flicka_2

    Film będzie można zobaczyć w niedzielę 23.10.2011 w Domu Spotkań z Historią na Karowej 20 w Warszawie.