PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10011953}

IO

6,1 13 977
ocen
6,1 10 1 13977
6,4 42
oceny krytyków
IO
powrót do forum filmu IO

Ten film to spojrzenie nie skażonymi cywilizacją oczami osiołka na otaczający nas świat. Wygląda na to, że ten świat jest straszny, bo niemal wszystko, co widzimy w filmie, to zło. Dobro już było i jest pokazane jako ni to wspomnienia, ni to marzenia. Teraz tylko morderstwa, rzeźnia, napady, pijaństwo, hazard itd. Chętnie porozmawiam z Panem Jerzym i zabiorę go np. w góry, żeby pokazać piękno świata. Jak to śpiewa Kabanos:

Nie może być tak
Że cały piękny świat
Zamykasz w swoich snach
Jesteś coś więcej wart

Jeśli chodzi o aktorstwo, to trudno mi je ocenić, bo marny scenariusz i czerstwe dialogi nie dają szansy wykazać się aktorom, więc z uczciwości nie mogę się czepiać. Może dzięki temu, że nie znam języka, włoskojęzyczny epizod w większości wydał mi się nieźle zagrany.

Co do estetyki, to mamy kontynuację popularnego od 30 lat teledyskowego stylu kręcenia z ręki, jak to ujął kabaret Mumio "living camera" - momentami po prostu nie wiadomo, co się ogląda. Dochodzą do tego krwiście czerwone ujęcia, żebyśmy czasem nie zapomnieli jak to wokół jest strasznie. Dźwięk zamiast subtelnie podkreślać nastrój to po hollywoodzku w momentach, kiedy ma być napięcie, po prostu podkręcono tak, że uszy bolą.

Zaintrygowała mnie jedna scena, w której koń był myty i potem przez chwilę wydawało się, że zaczyna nawiązywać jakąś więź z IO, ale okazało się, że te 2 minuty nijak nie zostały rozwinięte, donikąd nie prowadziły. Takich zapchajdziur jest cała masa. W takim "Wrzecionie czasu" mamy niby nudne statyczne ujęcia a to szumiącego lasu, a to płynącego strumyczka - chodzi w nich o to, żeby np. wczuć się w sielankę, pokazać urok przyrody czy to, jak tak małe rzeczy mogą cieszyć. W "IO" mamy za to ujęcia osiołka idącego przez las, które mają nam zobrazować jak nudny jest ten film i zapchać go atrapą treści, żeby nie pocięto go na 5 spotów dla VIVA itp. Cały film mógłby być z 5 razy krótszy i moim zdaniem tylko by na tym zyskał.

Poza dłużyznami kilka scen zawierało szczegóły, które spokojnie można było pominąć a które pokazywały, że autor nie ma pojęcia o temacie, który właśnie przedstawia i maluje go bazując na tym, co widział na Netfliksie. Nie dość, że klisza goni tam kliszę, to jeszcze jest okropnie przewidywalny - niektóre sceny wyglądają jakby scenopis do nich ściągnięto z serwisu z darmowymi scenopisami do patetycznych filmów.

Zgaduję, że ten film może przypaść do gustu niektórym jaroszom, bo znajdą w nim wizualizację własnych urojeń dotyczących otaczającego nas świata. Sam ledwo na nim wysiedziałem a wybrałem się na niego podekscytowany i pełny nadziei. Powinienem był zaufać trailerowi.

PS: Jedyny moment, który wzbudził we mnie jakiekolwiek emocje, to ze 2 czy 3 zdania, jakie do IO wypowiedział Włoch na parkingu. Dzięki tej scenie dałem dwie gwiazdki a nie jedną.

ocenił(a) film na 7
batwing

Murański w scenie z kibolami jak wypadł? Był tłem czy coś mówił?

ocenił(a) film na 2
crusing24

Kręcił pyskówkę z jurorką i próbował jej zabrać flagę. Co prawda rola nie była zbyt eksponowana czy ogólnie wymagająca, ale muszę przyznać, że wypadł co najmniej poprawnie.

batwing

Czy ostatnia scena I slyszany dzwiek sugeruja, ze chlapouchego zamordowali w rzezni?

ocenił(a) film na 2
Headhunter88

Mi się to skojarzenie nie nasunęło, ale może wbrew intencjom autorów :)

batwing

A jaka jest ogolnie przyjeta wersja zakonczenia? Bo ja skojarzylem sobie ze oni ich gonia do rzezni I ogluszaja/zabijaja pradem tak bylo w jednym z osrodkow w którym byl IO I ten facet tak robil tym pieskom, a pozniej ukladal je na wozku

ocenił(a) film na 2
Headhunter88

Pojęcia nie mam, kolego :)

ocenił(a) film na 4
Headhunter88

To były jenoty

ocenił(a) film na 6
Viola__filmweb

to były lisy akurat :P

Headhunter88

raczej na pewno tak - dźwięk jest identyczny jak na fermie futrzarskiej, gdzie koleś uśmiercał prądem lisy - scena była tak skonstruowana, że dla odbiorcy było to oczywiste. W ostatniej scenie śmierć Io jest zasugerowana właśnie tym dźwiękiem.

saklavi

Wg. mnie zakonczenie takie jak reszta filmu. Ogolnie film 2/10, osiolek (ki) na 10/10. Jak to dostanie Oscara to swiat oszalal :)

ocenił(a) film na 6
Headhunter88

Tak, to był dźwięk postrzału w kość czołową - najczęściej stosowana metoda ogłuszania przed ubojem. Zwierzaki futerkowe we wcześniej scenach były ogłoszone prądem.

ocenił(a) film na 7
batwing

"Zaintrygowała mnie jedna scena, w której koń był myty i potem przez chwilę wydawało się, że zaczyna nawiązywać jakąś więź z IO, ale okazało się, że te 2 minuty nijak nie zostały rozwinięte, donikąd nie prowadziły. "

Ja to odbieram tak, że IO widząc jak ten koń był myty, w końcu znalazł się w miejscu w którym dba się o zwierzęta i w którym są one dobrze traktowane. Więź z koniem polegała na tym, że koń zaakceptował go, bo przy osiołku czuł się lepszy. Zmieniło się to, kiedy pojawił się drugi koń i widać było między nimi (końmi) rywalizację, walkę o swoje miejsce. Patrząc na te puchary i odznaczenia na ścianach można wywnioskować, że te zwierzęta były tam nauczone rywalizacji i ciągłego wymagania żeby być lepszymi. IO widząc to czuł, że jest ponad to wszystko, i mimo że na początku uważał że jest w dobrym miejscu, to zrozumiał, że jednak tu nie pasuje, uciekając z tego miejsca i rozbijając ten regal z pucharami. Nie wiem czy taki był zamysł autorów, ale ja właśnie tak rozumiem tę scenę :)

ocenił(a) film na 2
likeafreak

Dziękuję za tą podpowiedź - wygląda na to, że wiele szczegółów przeoczyłem :)

ocenił(a) film na 8
batwing

Ironia ironią, ale nawet ta wymaga przynajmniej pierwiastka prawdopodobieństwa. Napisałeś, że mógłbyś pokazać Jerzemu Skolimowskiemu piękno świata. Myślę, że człowiek, który osiągnął tak wielki, kilkupoziomowy sukces, mający wśród przyjaciół Jacka Nicholsona nie potrzebuje rady od wyraźnie niewrażliwego na krzywdę zwierząt dowcipnisia z netu. Jak mówię: żart, to jedno, ale nawet w kontekście absolutnej kpiny ten komentarz wybrzmiał butnie i zwyczajnie głupio.

ocenił(a) film na 2
grzechu_

Napisałem "Chętnie porozmawiam z Panem Jerzym i zabiorę go np. w góry, żeby pokazać piękno świata" bo ten film pokazuje wyłącznie zło. Nie było w tym cienia ironii, tylko współczucie. Można osiągnąć wiele sukcesów, międzynarodową sławę i mieć słynnych przyjaciół i wciąż być nieszczęśliwym człowiekiem i właśnie tak widzę autora po obejrzeniu tego filmu - jako smutnego człowieka, który nie potrafi dostrzec piękna świata.

ocenił(a) film na 8
batwing

Wystarczy, że obejrzysz któryś z licznych wywiadów przeprowadzonych właśnie z Jerzym Skolimowskim, żeby dostrzec, że masz do czynienia z człowiekiem spełnionym i zadowolonym z życia. Nie jest on jednak ignorantem i typem wesołego głupka, który nie dostrzega, że świat może być i często jest miejscem obrzydliwym, będącym swoistym piekłem dla zwierząt, co mogliśmy zobaczyć przy okazji seansu "IO".

ocenił(a) film na 2
grzechu_

No więc skoro to taki spełniony i zadowolony z życia człowiek, to zupełnie nie rozumiem skąd te urojenia i przedstawianie życia jako horroru bez nadziei.

No bo Pan Jerzy chyba nie próbuje zbijać punktów na wpisywaniu się w popularną od lat narrację, jak to tylko Polska jest straszna, prawda?

ocenił(a) film na 8
batwing

Akcja filmu nie toczyła się jedynie w Polsce, ale też we Włoszech. Reżyser filmu pokazał, że nazbyt często życie zwierząt, to nic innego jak tylko horror spowodowany chciwością, brakiem empatii i bezmyślnością człowieka.

ocenił(a) film na 2
grzechu_

Reżyser filmu pokazał, że życie to nic innego jak tylko horror. Osiołek był tu jedynie swoistym niemym narratorem.

ocenił(a) film na 8
batwing

Życie bywa horrorem. Oczekujesz, żeby każdy film zawierał jedynie optymistyczne przesłanie?

ocenił(a) film na 2
grzechu_

Nie, ale od uznanego reżysera oczekuję więcej niż pretensjonalny, depresyjny film bez puenty.

ocenił(a) film na 8
batwing

Mamy zupełnie inne podejście względem tego filmu i nie przekonamy się do zmiany opinii. Pozdrawiam

batwing

To, czy widz dostrzeże w tym filmie puentę zależy tylko i wyłącznie od niego samego oraz jego wrażliwości. Jeżeli poległeś na tym polu to nie jest to po prostu film dla Ciebie.

batwing

Niestety życie na tej planecie to jest dla zwierząt głównie horror. Zgotowany przez człowieka. Nie bez powodu główną rolę gra tu osiołek.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones