Film

1972 1 godz. 48 min.
7,6 3 911
ocen społeczności
7,6 10 1 3911
2 612
chce zobaczyć
Były żołnierz popada w konflikt z Indianami, przez co zabijają oni jego żonę i pasierba. Zdesperowany mężczyzna szuka zemsty na oprawcach.

Były żołnierz, Jeremiah Johnson (Robert Redford) przenosi się w góry Kolorado, by rozpocząć życie trapera. Z początku dzika przyroda i surowa zima dostarczają mu wielu cierpień, ale spotkanie ze starym kłusownikiem, "Niedźwiedzim pazurem" (Will Geer) jest skuteczną lekcją życia na odludziu. Pewnego dnia Jeremiah znajduje dwie ofiaryByły żołnierz, Jeremiah Johnson (Robert Redford) przenosi się w góry Kolorado, by rozpocząć życie trapera. Z początku dzika przyroda i surowa zima dostarczają mu wielu cierpień, ale spotkanie ze starym kłusownikiem, "Niedźwiedzim pazurem" (Will Geer) jest skuteczną lekcją życia na odludziu. Pewnego dnia Jeremiah znajduje dwie ofiary napadu Indian, kobietę na skraju obłędu i jej syna Caleba. Chłopiec wskutek przeżytego szoku przestał mówić. Kobieta nie chce opuścić grobów swoich bliskich, więc Johnson postanawia zaopiekować się chłopcem i zabiera go ze sobą. Wkrótce Jeremiah poślubia córkę wodza plemienia "Haskich głów", "Łabędzicę". Wspólnie z młodą żoną i Calebem wiodą spokojny żywot. Pewnego dnia Jeremiah napotyka patrol kawalerii. Wbrew instynktowi i swojej woli przeprowadza oddział przez cmentarz przodków plemienia Kruków. Krok okazuje się być brzemienny w skutkach.

boxoffice
$47 742 000 w USA
studio
Sanford Productions (III) / Warner Bros.
inne tytuły
Crow Killer (tytuł roboczy) USA
Liver Eatin' Johnson (tytuł roboczy) USA
Więcej...
Tytułową rolę miał zagrać Clint Eastwood, a reżyserem miał być Sam Peckinpah. Ostatecznie angaż otrzymali odpowiednio Robert Redford i Sydney Pollack.
Pod koniec filmu, gdy tytułowy bohater wpada na Dela Gue, mówi mu, że być może będzie musiał uciekać do Kanady. Akcja filmu rozgrywa się w latach 40. XIX wieku, a w tamtym czasie nie było jeszcze tego państwa.
Po pochowaniu zamordowanej rodziny obłąkanej kobiety, ta zaczyna śpiewać "Shall We Gather at the River". Jest to pieśń opublikowana po raz pierwszy w 1865 roku, zaś akcja filmu ma miejsce w latach 40. XIX wieku.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Gdybym ...

  kohamusa

  miał mniej lat, nie miał żony, nie miał córki, nie miał kredytu, nie miał ..., to byłbym Jeremiahem Johnsonem Drugim. Proste, prawdziwe choć trudne życie. Nieosiągalne w naszym disnejlandzie.

 • FILM - ZDANIEM WIELU KULTOWY

  jabu ocenił(a) film na

  NIEPOWTARZALNY WESTERN DOSKONALE ODDAJĄCY KLIMAT ODCHODZĄCEGO ŚWIATA TRAPERÓW. JEDNA Z LEPSZYCH RÓL REDFORDA, KTÓRY DOSKONALE ODNALAZAŁ SIĘ W REALIACH DZIKIEJ PODÓWCZAS MONTANY. CIEKAWIE POKAZANI INDIANIE, CO ZE WZGLĘDU NA CZAS PRODUKCJI TAKZE ZASŁUGUJE NA UWAGĘ. KONIECZNIE!

 • Filmy o początkach człowieka na Dzikim zachodzie.

  Eastwood_filmweb ocenił(a) film na 10 

  Szukam filmów, które pokazują obraz człowieka. który zaczynał na dzikim zachodzie. Czyli budowa domu, farmy. Walka o przetrwanie o znalezienie wody czy wykopanie studni. Z góry dziękuje za propozycje.

 • "Nie zawsze podążasz tą drogą która chcesz,

  Steppen_Wolf ocenił(a) film na

  czasem wygrywasz, czasem przegrasz też, w słońcu czy w deszczu gdy wiatr w oczy wieje, ty wciąż z nadzieją podążasz przed siebie. Niektórzy wierzą że wędruje wciąż pod niebem, Jeremiah Johnson wyruszył sam na szlak, może kiedyś w górach spotkacie jego ślad."

  10
  • Wychylenie sie z gatunku...

   Harry ocenił(a) film na 10 

   Kolejny raz taki zabieg wyszedł reżyserowi na dobre. Wspaniały film, 'głeboki' i choc mógłby się dłużyć to tego nie robi. I dodatkowo najlepsza moim zdaniem rola Redforda w całej jego karierze.

  Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.