Film

1972 1 godz. 48 min.
7,6 4 464
oceny
7,6 10 4464
2 928
chce zobaczyć
{"rate":8.0,"count":1}
{"id":"6574","linkUrl":"/film/Jeremiah+Johnson-1972-6574","alt":"Jeremiah Johnson","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/65/74/6574/7025555.2.jpg"}
Były żołnierz popada w konflikt z Indianami, przez co zabijają oni jego żonę i pasierba. Zdesperowany mężczyzna szuka zemsty na oprawcach. Więcej Mniej

Film nie jest dostępny online Jeremiah Johnson zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
nagrody
Film dostał 1 nominację
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Były żołnierz, Jeremiah Johnson (Robert Redford) przenosi się w góry Kolorado, by rozpocząć życie trapera. Z początku dzika przyroda i surowa zima dostarczają mu wielu cierpień, ale spotkanie ze starym kłusownikiem, "Niedźwiedzim pazurem" (Will Geer) jest skuteczną lekcją życia na odludziu. Pewnego dnia Jeremiah znajduje dwie ofiaryByły żołnierz, Jeremiah Johnson (Robert Redford) przenosi się w góry Kolorado, by rozpocząć życie trapera. Z początku dzika przyroda i surowa zima dostarczają mu wielu cierpień, ale spotkanie ze starym kłusownikiem, "Niedźwiedzim pazurem" (Will Geer) jest skuteczną lekcją życia na odludziu. Pewnego dnia Jeremiah znajduje dwie ofiary napadu Indian, kobietę na skraju obłędu i jej syna Caleba. Chłopiec wskutek przeżytego szoku przestał mówić. Kobieta nie chce opuścić grobów swoich bliskich, więc Johnson postanawia zaopiekować się chłopcem i zabiera go ze sobą. Wkrótce Jeremiah poślubia córkę wodza plemienia "Haskich głów", "Łabędzicę". Wspólnie z młodą żoną i Calebem wiodą spokojny żywot. Pewnego dnia Jeremiah napotyka patrol kawalerii. Wbrew instynktowi i swojej woli przeprowadza oddział przez cmentarz przodków plemienia Kruków. Krok okazuje się być brzemienny w skutkach.

boxoffice
$47 742 000 w USA
na podstawie
Vardis Fisher "Mountain Man" (powieść) / Raymond W. Thorp "Crow Killer" (opowiadanie) / Więcej...
studio
Sanford Productions (III) / Warner Bros.
data produkcji
1972
tytuł oryg.
Jeremiah Johnson
inne tytuły
Crow Killer (tytuł roboczy) USA
Liver Eatin' Johnson (tytuł roboczy) USA
Więcej...
Tytułową rolę miał zagrać Clint Eastwood, a reżyserem miał być Sam Peckinpah. Ostatecznie angaż otrzymali odpowiednio Robert Redford i Sydney Pollack.
Pod koniec filmu, gdy tytułowy bohater wpada na Dela Gue, mówi mu, że być może będzie musiał uciekać do Kanady. Akcja filmu rozgrywa się w latach 40. XIX wieku, a w tamtym czasie nie było jeszcze tego państwa.
Po pochowaniu zamordowanej rodziny obłąkanej kobiety, ta zaczyna śpiewać "Shall We Gather at the River". Jest to pieśń opublikowana po raz pierwszy w 1865 roku, zaś akcja filmu ma miejsce w latach 40. XIX wieku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych