Lee Marvin I

Lamont Waltman Marvin Jr

8,3
4 814 ocen gry aktorskiej
Lee Marvin I
Nazywano go czarnym charakterem Hollywoodu. A przecież w kolekcji postaci, które stworzył na ekranie byli nie tylko bezwzględni ,,twardziele". Potrafił stworzyć role emanujące ciepłem, dobrocią. Znakomicie też czuł się w rolach komediowych, choć bardziej przekonujący wydawał się kreując ludzi z charakterem, działających bezwzględną konsekwencją.
Urodził się 19 lutego 1924 roku w Nowym Jorku, w jednej z najstarszych rodzin osiadłych w Stanach. Podobno miał kłopoty z nauką i dlatego zaciągnął się do wojska. Walczył w piechocie morskiej, brał udział w desancie na Saipan, na południowym Pacyfiku. Ranny, przeleżał długi czas w szpitalu. Zdemobilizowany chwytał się różnych zawodów, by wreszcie znaleźć się w teatrze. W 1951 roku debiutował na scenie nowojorskiego American Theatre Wing, w sztuce Melville'a "Billy Bud". Rok później był już w Hollywood, gdzie Henry Hathaway powierzył mu niewielką rolę w "Jesteś już marynarzem". Szybko został sklasyfikowany jako aktor charakterystyczny - specjalista od czarnych charakterów. Rzeczywiście, zaczynał od ról degeneratów i psychopatów. Miał szczęście w wyborze reżyserów partnerów: Don Siegel i "Pojedynek nad Silver Creek", Raoul Walsh i "Strzały w Arizonie", Edward Dmytryk i "Ośmiu żelaznych", "Dziki" z Marlonem Brando, "Czarny dzień w Black Rock" ze Spencerem Tracy. Zdobyte doświadczenie umiał znakomicie wykorzystać, wzbogacając środki wyrazu. Jego role nabierały pewnej psychologii, stając się bardziej umotywowanymi, zawierały bogactwo reakcji. Ogromną popularność przyniosły mu stuodcinkowy serial telewizyjny ,,Eskadra M", cieszący się w latach 60-tych dużą popularnością. Występował w westernach obok niekwestionowanych gwiazd tego gatunku, takich jak John Wayne. Rolą filmową, która przyniosła mu rozgłos i pochlebne opinie krytyki była rola zawodowego mordercy w "Zabójcach". Gdy na ekrany wszedł komediowy western "Kasia Ballou", Marvin grał w nim dwie role: zapijaczonego, starego rewolwerowca i jego brata bandytę. Rola ta przyniosła mu nagrodę Oskara (1964 rok). Szczęśliwym dla aktora trafem w Hollywood zapanowała moda na "mocnych ludzi z charakterem". Któż, jak nie Lee Marvin pasował lepiej do tej konwencji? "Zawodowcy" Richarda Brooksa, klasyczny dramat wojenny, "Parszywa dwunastka" Roberta Aldricha czy "Zbieg z Alcatraz" Johna Boormana to sukcesy aktora. Utrwalił swój image człowieka z determinacją dążącego do wykonania postawionego sobie zadania. Jednocześnie grał w konwencji zupełnie odmiennej, mianowicie musicalu-westernie "Pomaluj swój wóz", mając u boku doborową parę: Jean Seberg i Clinta Eastwooda. W filmie tym Marvin śpiewa i piosenka w jego wykonaniu "Wand'rin' Star" zawędrowała na szczyty listy przebojów. Potem znów sukces w filmie "Monte Walsh" - historii starzejącego się kowboja, któremu wymknął się świat westernu. Choroba dająca coraz częściej znać o sobie ograniczyła jego gotowość aktorską. Po "Władcy Północy" i "Człowieku klanu" Terence'a Younga nieczęsto gościł na planie filmowym. Raz jeszcze przypomniał widzom najlepsze lata swojego aktorstwa grając w "Parku Gorkiego", szpiegowskim dramacie Michaela Apteda, gdzie znów kreował postać człowieka niezłomnie dążącego do celu. Film "Oddział Delta" był swego rodzaju testamentem i zarazem pożegnaniem tego aktora.
Lee Marvin zmarł 29 sierpnia 1987 roku.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 19 lutego 1924

data śmierci: 29 sierpnia 1987

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 188 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 4 inne nagrody oraz 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Elizabeth Ebeling (1951 - 05.01.1967, rozwód), 4 dzieci: Christopher Lamont (ur. 22.11.1952), Courtenay Lee (ur. 07.05.1954), Cynthia (ur. 08.06.1956) i Claudia (ur. 03.03.1958); 2. Pamela Marvin (od 18.10.1970 do jego śmierci)
Zmarł na atak serca w Tucson (Arizona, USA). Pochowany jest na Arlington National Cemetery w Arlington (Wirginia, USA).
Zaproponowano mu rolę Quinta w filmie Stevena Spielberga "Szczęki". Aktor podziękował reżyserowi za propozycję i odparł, że wolałby raczej pójść na ryby. Ostatecznie angaż otrzymał Robert Shaw.
Odrzucił tytułową rolę w filmie "Patton". Ostatecznie angaz otrzymał George C. Scott.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Tak długo nie żyje, a mam wrażenie, że wciąż jest wśród nas

Dawno temu słyszałam piosenkę, w której refrenie były słowa:
"I was born under the wandering star". Wydaje mi się, że śpiewał ją właśnie Lee Marvin. Nigdzie nie mogę jej znaleść (mp3). Nie wiem czy pochodzi z filmu, a jeżeli tak to z jakiego. Proszę o pomoc.
Z góry dziękuję.

Za wcześnie odszedł!

ale nie tylko grał twardzieli nie pamiętam filmu gdzie grał pijaka i to jak grał :D uwielbiam go 10/10:)

oraz charles bronsona!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones