PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1296}

Jesienna sonata

Höstsonaten
7,9 8 078
ocen
7,9 10 1 8078
7,6 17
ocen krytyków
Jesienna sonata
powrót do forum filmu Jesienna sonata

Doskonały i bolesny

ocenił(a) film na 10

Bardzo kameralny i teatralny, z pięknymi zdjęciami wewnątrz, kapitalnie zagrany, nie czuc w tym filmie ani jednej fałszywej nuty. Zimnośc, egoizm i samotnośc wobec wielkiej potrzeby ukazania uczuc, to bolesne doświadczenie dla każdego, kto miał podobnych rodziców czy krewnych. Trudno o lepszą rekomendację, to zdecydowanie obraz przewyższający to, co można nazwac po prostu filmem. Bergman tworzył dzieła sztuki, a wiadomo, że dzieła takowe nie są przeznaczone dla przeciętnego zjadacza chleba. Po obejrzeniu powinna nastac cisza, długie minuty powinny mijac na refleksjach; niewątpliwie ciężki i warty zapoznania film.

ocenił(a) film na 10
Thommy

Wyszłam z kina i ciągle byłam pod wpływem tego filmu. Przez długi czas myślałam o problemach tam poruszanych, nigdy jeszcze żaden film tak na mnie nie oddziałał. Mój umysł był dalej w świecie Bergmana. Film jest dziełem, emocje są bardzo dobrze zagrane, szczególnie przez Liv Ullman. Film rzeczywiście jest ciężki i trudny, zresztą nic dziwnego skoro reżyserem jest Bergman. To jest chyba mój ulubiony film Bergmana i tematyka ciekawa i bliska.

ocenił(a) film na 10
Alisz

Alisz, szkoda trochę, że tak mało można o Tobie powiedziec po wejściu na twojego bloga:)

Thommy

Tylko chyba dwa filmy Bergmana mogą konkurować z "Jesienną Sonatą" pod względem chłodu bijącego z ekranu- "Fanny och Alexander" i "Szepty i krzyki". Zgadzam się ze wszystkim co zostało napisane powyżej. Wielka rola Liv Ullmann, która ustępuje chyba tylko tej w "Personie". Największa rola Ingrid Bergman u kresu wspaniałej kariery. Świetna Lena Nyman jako Helena. Rozmowa Charlotte z Evą, podczas której Eva wyrzuca z siebie wszystkie pretensje to jedna z najlepiej napisanych scen w historii w mojej opinii.
Film jest naprawdę bolesny, mroźny. Chłód bijący z ekranu powoduje ciarki przechodzące po całym ciele. Rzadko odczuwa się w taki sposób filmy. Całość dopełnia oczywiście genialna muzyka i jak zawsze świetne zdjęcia Nykvista.
Arcydzieło kompletne pod każdym względem!

użytkownik usunięty
lucas_2007

Moim zdaniem jest to jeden z najlepszych filmów Bergmana. Był on kapitalnym reżyserem, przy najmniejszych środkach jakie posiadał ukazywał wszystko co najważniejsze.

1. Siódma pieczęć
2. Tam gdzie rosną poziomki
3. Jesienna Sonata
Top3 Ingmara

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones