PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=752130}
6,5 39 076
ocen
6,5 10 1 39076
4,6 24
oceny krytyków
Kamerdyner
powrót do forum filmu Kamerdyner

Nie, żebym sobie nie wiadomo co obiecywała przed seansem, ale jednak docierały do mnie pochlebne opnie, więc pomyślałam, że a nuż tym razem udała się polskiemu kinu trudna sztuka zrobienia angażującego widowiska historycznego. No nie.

Akcja dzieje się na Kaszubach, na przestrzeni 45 lat, a zaczyna w roku 1900 sceną porodu - rodzi się tytułowy kamerdyner, który - teoretycznie - miał być też, jak rozumiem, głównym bohaterem filmu. Praktycznie natomiast głównego bohatera nie ma albo jest nim kaszubska społeczność na zakrętach historii. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby twórcy wiedzieli dokładnie, co i jak chcą nakręcić, a wygląda na to, że mieli jedynie jakieś mgliste pojęcie.

"Epickość", o jakiej czytam w recenzjach, polegała tu chyba na wrzuceniu do scenariusza wszystkiego, co przyjdzie na myśl, zupełnie bez troski o spójność opowieści. Film ciągnie się przez dwie i pół godziny, w czasie których jesteśmy świadkami posklejanych często na chybił trafił scen lub takich, które kompletnie donikąd nie prowadzą i nie układają się w żadną sensowną całość z resztą historii. Wątek romansowy jest nieangażujący emocjonalnie i nieprzekonujący poznawczo (Mati i Marita wychowują się razem jak brat i siostra, a potem nagle rodzi się z tego miłość zgoła nie bratersko-siostrzana), zwroty akcji są kiepsko umotywowane fabularnie, a bohaterowie, poza kilkoma wyjątkami, kompletnie płascy psychologicznie. Autentycznie bolą też niektóry sceny - sztywne, sztuczne, nieudolne wręcz (jak na przykład kuriozalna scena, gdy pijany Kurt próbuje się zastrzelić na bankiecie).

I w ogóle prowadzenie aktorów to koszmar. Ci, którzy są klasą samą dla siebie - Gajos, Simlat, Woronowicz - radzą sobie nieźle (na ile w ogóle można oczywiście nieźle sobie radzić w kiepskim filmie). Natomiast reszta to żenada, której dnem dna jest Sebastian Fabijański jako tytułowy kamerdyner. Myślę, że kloc drewna zagrałby lepiej, choćby dlatego, że nie musiałby się odzywać. Jedna z najgorszych ról w polskim kinie, jakie widziałam kiedykolwiek. Niewiele lepsza jest partnerująca mu Marianna Zydek jako Marita czy Marcel Sabat jako Kurt.

Czy jest tu w ogóle coś dobrego? Zdjęcia, plenery. Oraz może ostatnie 20 minut, gdy film wreszcie nabiera jakichś fabularnych ram, zdaje się do czegoś zmierzać. Ale to raczej zasługa samej historii Polski i Kaszub, bo całość kończy się w roku 1945, gdy portretowany świat zawala się z hukiem dla wszystkich ocalałych bohaterów, a wszak granice, końce i początki są zawsze intrygujące.

Źródło: https://www.facebook.com/Słowa-i-obrazy-1991025304472366/

Diana

Zdjęcia do filmu realizowano przez trzy lata a scenariusz był pisany przez wiele osób. To informacje z konferencji prasowej po seansie filmu w Gdyni. Zgadzam się z Twoim zdaniem

ocenił(a) film na 6
Diana

Odniosłam podobne wrażenie, ale ocenę wystawiłam nieco wyższa; za przepiękne plenery i historię ziemi kaszubskiej. Największe brawa należa się jednak dzwiękowcom, gdyż jest to jeden z nielicznych, polskich filmów, w którym dialogi nie były zagłuszone muzyka, dzwiękami otoczenia, dziwnymi szumami i innymi "przeszkadzajkami", tak popularnymi w naszych filmach

Diana

Zgadzam się z każdym słowem... Porażka

ocenił(a) film na 9
Diana

Jak można być takim ignorantem...

ocenił(a) film na 5
Matthew_filmweb

Ale że co?! Czego nie zrozumiałeś?

ocenił(a) film na 3
Diana

zgoda w 100%:) scenariusz pisany na kolanie, gra wola o pomste:) Ten Schuman grany na fortepianie byl nielicznym dobrym momentem w tym nuzacym spektaklu...nokturn Chopina zostal niestety przerwany przez idiotyczna scene nieudanego samobojstwa:(

ocenił(a) film na 5
wzrost36

Do "Kamerdynera" podchodziłem trzy razy. I na tym należało poprzestać. Wczoraj jednak uparłem się. Prawie trzy godziny seansu. Czy żałuję? Chyba nie. Obraz przywołał pewne "sentymenty". Nie oglądałem go z obojętnością lub znudzeniem. Dlaczego? Nie wiem. Film nie jest dobry. Może więc historia, którą próbuje opowiedzieć jest pasjonująca sama w sobie, a jedynie nieumiejętnie ją odpowiedziano!? Chyba tak. Na dodatek z pewnymi wyjątkami użyto złych narzędzi. Młody narybek aktorski to jakaś totalna porażka. Masz absolutną rację. Scenariusz rwany i kiepsko poskładany. Daje poczucie haotyczności, braku logiki następstwa wydarzeń. Bałagan. Stawia to widza w mocno niekomfortowej sytuacji uniemożliwiającej jakąkolwiek interakcję emocjonalną z fabułą i jej uczestnikami. W sumie szkoda bo mogło być bardzo fajnie. Jest przeciętnie, bardzo przeciętnie.

Diana

pełna zgoda, ogarnięcie zdjęć nie wystarczy do tego żeby film był dobry - poza zdjęciami kompletna amatorszczyzna, bardzo, bardzo słaby film

ocenił(a) film na 6
Diana

Dałem 6,ale zwłaszcza za pejzaże, Gajosa... Film mnie rozczarował.

ocenił(a) film na 5
Diana

Przez grę fabijańskiego (jeśli to gą można nazwać) odnosiłem wrażenie nie film reżyserował Vega. taki "Cukier" z Pitbull Niebezpieczne kobiety.

Diana

Mam dokładnie takie samo zdanie. Zalety tego filmu to Gajos i warstwa wizualna. Sama historia miała niezwykły potencjał zmarnowany przez przerost formy nad treścią. Dykcja aktorów jest tak fatalna, że bez napisów nie da rady.

Diana

Nie ma ch... aby jakis zagraniczniak skumał ten film i historię...

ocenił(a) film na 3
LukasCVGL

Ha ha, nie jestem zagraniczniakiem a i tak ledwo dałem radę.

Mara_zm

Tak w Polsce kręcą filmy, montażdo dupy jak i fabuła. Film nazwali Kamerdyner, a tytułowa rola to moze 1/5 filmu albo i mniej...

ocenił(a) film na 7
Diana

Odkąd PIS doszedł do władzy ,najważniejszym przesłaniem kręconych przez nich filmów jest tylko i wyłącznie polskość ,a cała reszta to tylko mało znaczący dodatek .

ocenił(a) film na 7
Diana

..moja pierwsza recenzja a priori... po obejrzeniu całego filmu zwracam honor ... o dziwo historia nie zafałszowana, barwnie opowiedziana, malownicza... podobają mi się i plenery i scenografia i gra aktorów, choć może końcówka mnie trochę rozczarowała kiczowatością .... niestety ,ścieżka dźwiękowa jak to w polskich filmach, nieraz nie do rozszyfrowania, chyba, że w słuchawkach.... ogólnie jestem pozytywnie zaczarowany

ocenił(a) film na 2
Diana

Jesteś bardzo delikatna w swoim poście.Moim zdaniem to bardziej tragedia :) pozdro

ocenił(a) film na 2
clarencefilmweb

Ten film to porażka.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones