PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=507169}

Labirynt

Prisoners
7,9 258 557
ocen
7,9 10 1 258557
7,4 40
ocen krytyków
Labirynt
powrót do forum filmu Labirynt

Uważnie czytałem najpopularniejszy post oriego1978, jego interpretację i dalszą dyskusję. Ori dość jednakowo zinterpretował to, co działo się z każdą z ofiar małżeństwa Jonesów. Film daje jednak jasne wskazówki, żeby różnicować psychikę Alexa, Boba, Anny oraz Joy. Każda z postaci ma inne przeżycia i inny bagaż doświadczeń związany z pobytem w labiryncie.

Anna i Joy, kiedy odnajdują się po ponad tygodniu przebywania u Holly Jones, sprawiają wrażenie skonfudowanych, nieco odseparowanych od rzeczywistości, ale wciąż najprawdopodobniej niezdominowanych myśleniem za pomocą figury labiryntu. Nie możemy jednak w pełni przewidzieć jakie piętno odcisnęły na nich tygodniowe tortury psychiczne.

Postać Boba Taylora okazuje się uprowadzonym przed laty dzieckiem, któremu udało się uciec od małżeństwa Jonesów. Trzy tygodnie znęcania się nad chłopcem trwale odbiło się na jego psychice. Taylor kompulsywnie szuka wyjścia z labiryntu, będącego stanem umysłu. W tym celu próbuje wcielić się w swoich oprawców. Hoduje węże (symbol labiryntu o zmiennej, ruchomej strukturze), kradnie ubrania uprowadzonych dzieci, smaruje je świńską krwią, grzebie w ogródku manekiny, dokonując w ten sposób na ofiarach symbolicznego mordu, a przede wszystkim maniakalnie rysuje labirynty. Odtwarza m.in. wzór labiryntu z wisiorka męża pani Jones. Wprowadza jednak do szkicu jedną zasadniczą różnicę – dodaje w nim punkty, za pomocą których można wydostać się z przedstawionych korytarzy. Stan, w którym tkwi Bob Taylor jest specyficznym momentem. Ciało nie oddzieliło się jeszcze w pełni od duszy (niepełne działanie LSD i ketaminy), ale zarówno ciało jak i dusza wydają się więzieniem. Sugeruje to szkic sporządzony przez Taylora, szkic króliczka (pluszaka) z labiryntową plątaniną narządów wewnętrznych.

Ostatni z etapów zniszczenia osobowości poprzez labirynt reprezentuje postać Alexa. Chłopiec był pierwszą ofiarą małżeństwa Jonesów. Bohater zatrzymał się w rozwoju na poziomie dziesięciolatka. Jego depersonalizacja i otępienie były do tego stopnia pełne, że swoją oprawczynię zgadza się nazywać ciocią. Alex rozumie ideę labiryntu, (to on zdradza Kellerowi Doverowi, że Anna znajduje się w labiryncie), ale nie próbuje z niego uciec, nie wierzy w jakiekolwiek wyzwolenie. Można uznać, że porwany od swojej matki dwadzieścia sześć lat wcześniej, jest pierwszym doprowadzonym do końca eksperymentem małżeństwa Jonesów.

Wydaje się, że najważniejszą rolę gra tutaj czas i zależnie od tego, ile czasu dzieci były torturowane, takie też zmiany zachodzą w ich psychice. Film i zawartą w nim metaforę labiryntu uważam za na tyle ciekawą, że zdecydowałem się rozwinąć interpretację, dlatego zapraszam do przeczytania posta na ten temat: http://wizualnia.blogspot.com/2016/11/swiatopoglad-bez-wyjscia-labirynt.html

ocenił(a) film na 8
z_rozmyslan_przy_sniadan

Świetny post. Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 8
Alex303

Dzięki! Polecam się na przyszłość!

z_rozmyslan_przy_sniadan

Twoja analiza jest bardzo o
dobra ale ale mam pytnia mianowicie pierwsze kto zabił męża tej wariatki jones dlaczego i w jaki spsub a przede wszystkim a co chodziła z tą książką agenta fb którą znaleziono w domu jordana i jakie miałą znacze odnośniej tej symboliki i ukrytych przekazów w filmie.

ocenił(a) film na 9
Tsubasa_147

Męża zabił ksiądz. A książka z tego co ostatnio oglądałem chyba opisywała śledztwo agenta FBI, ale ludzie uważali to za jego wymysły.

HIKOL

A jakie motywy miał ten ksiądz?i dlaczego zwłoki tryzmał za szafą to skąd żona tego trupa iwedziała że to ksiądz właśnie go zabił

ocenił(a) film na 9
Tsubasa_147

Było powiedziane, że jej mąż spowiadał się z zabicia 14 dzieci i ma w planach zabicie kolejnych, więc ksiądz nie chciał przejść obok tego obojętnie i zwabił go na kolejną "rozmowę" podczas której go zabił i schował zwłoki w piwnicy(?). W kadrze widać było, że został przywiązany do krzesła - prawdopodobnie go odurzył i dźgnął lub po prostu zostawił na pewną śmierć z wygłodnienia na dole. Żonka z tego co pamiętam powiedziała, że zniknął/ktoś go zabił, ale nie miała informacji kto.

HIKOL

No tak żeczywiście dzięki za info a jak zinterpretujesz zakończenie wypuścił ten detektyw tego typa z tej dziury czy może detektyw był zamieszany w jakiś eksperyment psyhiczny czy też satnizm bo było takie terie i zostawł go w tej dziurze

ocenił(a) film na 9
Tsubasa_147

Interpretacja zakończenia zależy od nas samych :)

Ja jestem nadzieji, że jednak go wydostał, ale sam obstawiałbym zakończenie takie jak w filmie "Pogrzebany" z Ryanem Reynoldsem.

O sataniźmie nic nie słyszałem, ale to byłby nieziemski zwrot akcji gdyby się okazało, że miał powiązania z oryginalnymi zabójcami - uczeń/syn?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones