PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=808451}

Lato 84

Summer of 84
6,7 14 900
ocen
6,7 10 1 14900
5,9 7
ocen krytyków
Lato 84
powrót do forum filmu Lato 84

Na wstępie napiszę, że mam słabość do filmów opowiadających historię o grupce młodych przyjaciół, przed którymi jarzy się perspektywa interesującej przygody. Każdy z nas w dzieciństwie chciał coś takiego przeżyć i kiedy po kilku latach widzi się coś podobnego na ekranie, nostalgia sama łapie za serducho.

Może mało było tutaj pielęgnowania relacji między czwórką bohaterów, szczególnie, kiedy mieli udowadniać sobie lojalność i przyjaźń, jednak cała otoczka wokół - kryjówka, krótkofalówki, świerszczyki, wchodzenie na pierwszy stopień schodów ku dorosłości i wspólne spiskowanie, wystarczająco budowała atmosferę i to wszystko odpowiada za naprawdę ciekawy klimat.

Na pewno raziły w oczy te nachalne jumpscare'y, które wydawały się zupełnie niepotrzebne i bezsensowne. Twórcy sprawnie budowali napięcie i bez ich pomocy i za każdym razem, gdy się pojawiały czułem, że mocno psują odbiór i przypominają o tym, jak o wiele lepszy byłby to film, gdyby nie próbowano sztucznie i nachalnie wywoływać lęku u widza.

Film też cierpi na kilka zakończeń. Przez to te wszystkie końcowe sceny nie wywołują chyba pożądanych emocji i wydaje mi się, że można to było lepiej skondensować.

Tak jak nie kupuję relacji protagonisty z tą piękną blondynką, tak cała reszta się broni. Aktorsko wszyscy mogli się wykazać, rozgrywka między głównym bohaterem, a seryjnym mordercą była prowadzona wspaniale, z początku subtelnie, żeby w finale można było dać temu wszystkiemu upust.

To właśnie ta kulminacyjna scena robi największe wrażenie, bo wydaje się niebanalna i naprawdę działa na wyobraźnie. Niby zamyka wątki, ale pozostawia z wieloma pytaniami, z niepokojem.

Aż zacząłem się zastanawiać, co słychać u moich sąsiadów.

ocenił(a) film na 5
Raskall

Ja również mam słabość do takich filmów o grupce przyjaciół i mimo, że uważam "Summer of 84" za słabą podróbę ST, to chętnie obejrzę podobne propozycje. Możesz mi coś polecić w tym klimacie? :)

ocenił(a) film na 7
la_belle_juliette

Z podobnych filmów znam:

To (2017) i film telewizyjny jako ciekawostkę hah
Super Dark Times (2017)
Super 8 (2011)
Mean Creek (2004)
Stań przy mnie (1986)

Widziałem ostatnio na Netflixie filmy, które mogą mieć podobny klimat, ale jeszcze nie oglądałem, więc nie będę podawał. Pewnie kilka mi wyleciało z głowy, jak mi się przypomną to napiszę.

ocenił(a) film na 5
Raskall

Dzięki! :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones