7,1 10 123
oceny
7,1 10 1 10123
4 765
chce zobaczyć
{"rate":5.66667,"count":3}
{"id":"8398","linkUrl":"/film/Lawa.+Opowie%C5%9B%C4%87+o+%22Dziadach%22+Adama+Mickiewicza-1989-8398","alt":"Lawa. Opowieść o "Dziadach" Adama Mickiewicza","imgUrl":"https://ssl-gfx.filmweb.pl/po/83/98/8398/7415097.2.jpg"}
Od Gustawa do Konrada - portret duchowy narodu polskiego przedstawiony w pierwszej ekranizacji "Dziadów" Adama Mickiewicza. 

Pierwsza ekranizacja "Dziadów" Adama Mickiewicza. Akcja rozpoczyna się na ziemi wileńskiej w przeddzień Święta Zmarłych. W zrujnowanym dworku zjawia się widmo Poety. Powrócił on w rodzinne strony, by przeżyć na nowo młodzieńczą miłość do Maryli i wspomnieć dawnych druhów z grupy konspiracyjnej. W tym czasie na pobliskim cmentarzu GuślarzPierwsza ekranizacja "Dziadów" Adama Mickiewicza. Akcja rozpoczyna się na ziemi wileńskiej w przeddzień Święta Zmarłych. W zrujnowanym dworku zjawia się widmo Poety. Powrócił on w rodzinne strony, by przeżyć na nowo młodzieńczą miłość do Maryli i wspomnieć dawnych druhów z grupy konspiracyjnej. W tym czasie na pobliskim cmentarzu Guślarz zaczyna pradawną ceremonię "dziadów". Gustaw wraz z księdzem wspominają dawne czasy. Akcja przenosi się kilkadziesiąt lat wstecz.

na podstawie
studio
Studio Filmowe Perspektywa
inne tytuły
Lawa (tytuł skrócony) Polska
Więcej...
Joanna Trzepiecińska brała udział w zdjęciach próbnych do roli Maryli, ale Tadeusz Konwicki uznał, że aktorka jest za młoda.
Film kręcono w Warszawie, Piotrkowie Trybunalskim i Małej Wsi (Polska) oraz w Wilnie (Litwa).
"Nasz naród jak lawa, z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa, lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi." Ta myśl, przedstawiona przez Adama Mickiewicz w trzeciej ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 85%
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Gra aktorów

  agiuta ocenił(a) film na 10 

  po prostu cudowna .Holoubek jako Kondrat w Improwizacji wprost rewelacyjny co za ekspresja i siła wyrazu i jeszcze te obrazy w tle muszę przyznać,że płakałam Równie wspaniali Bista,Fronczewski ,młody Żmijewski i inni .To jest aktorstwo przez duże A

 • Uwaga przed oglądaniem na Holoubka

  użytkownik usunięty ocenił(a) film na 10 

  Przygotujcie się na prawdziwe działa Nawarony w wykonaniu Holoubka. W pewnym momencie musisz sobie odpowiedzieć, czy to Diabeł, czy Anioł recytuje. Najtrudniejsze w życiu pytanie postawione sobie przed ekranem. Obłęd, odlot, totalny rozp.... na kółkach. Ile podobnych arcymistrzowskich ... więcej

 • Wspaniała kreacja Janusza Michałowskiego który zagrał księdza

  czubajka_filmweb ocenił(a) film na 10 

  jakoś nikt tego nie zauważył a rola była zagrana po mistrzowsku. No i oczywiście świetna rola Gustawa Holoubka. Można je oglądać bez końca.

 • REWELACJA!

  kwiecisty_kamien ocenił(a) film na 10 

  Absolutnia rewelacja, wspaniale zrealizowany, niesamowita gra aktorska (nie podejrzewałabym o tak dobrą grę Żmijewskiego :P ) i oczywiście Wielka Improwizacja w wykonaniu Holoubka... Jak to znakomicie moja nauczycielka j.polskiego podsumowała "można przeżyć Katharsis".

 • ''(...) Już mija wiek, jak z Moskwy w Polskę nasyłają samych łajdaków stek''

  Blaithinn ocenił(a) film na 10 

  Wielka szkoda, że "Lawa" wyraźniej i mocniej nie odnosi się krytycznie do sytuacji Polski czasu reżimu komunistycznego, w pewien sposób łączyłoby się to z tematyką dzieła Mickiewicza, piętnującą reżim carski.

Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.