Grażyna Szapołowska 

7,2
12 217 ocen gry aktorskiej
Grażyna Szapołowska
Polska aktorka teatralna i telewizyjna. W 1977 r. ukończyła PWST w Warszawie. Po maturze przez dwa lata występowała we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Grała również w Teatrze Narodowym oraz w telewizji. Na ekranie debiutowała w rolach epizodycznych (od 1974), zdobywając status aktorki pierwszoplanowej. W 1999 roku otrzymała Złotą Kaczkę dla najlepszej polskiej aktorki.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 19 września 1953

miejsce urodzenia: Bydgoszcz, Polska

wzrost: 170 cm

Orzeł
Zdobyła Orzeł, 12 innych nagród i 5 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie zamężna: 1. Marek Lewandowski (rozwód); 2. Andrzej Jungowski (od 1977, rozwód), córka Katarzyna (ur. 28.06.1978); 3. Paweł Potoryczyn (od 1992, rozwód)
W 2002 roku wystąpiła w teledysku Budki Suflera do piosenki "Mokre oczy".
Marco Bellocchio pragnął, żeby zagrała główną bohaterkę w jego dramacie "Wyrok". Aktorka jednak odrzuciła tę propozycję, ponieważ wymagała od niej udziału w bardzo odważnej scenie erotyczniej. Pomimo to, na planie filmu doszło do współpracy polskiej gwiazdy z włoskim reżyserem. Grażyna Szapołowska wystąpiła w nim w drugoplanowej roli Moniki.
Ubiegała się o rolę Podstoliny w kinowej wersji "Zemsty", jednak po zdjęciach próbnych Andrzej Wajda obsadził w swoim filmie Katarzynę Figurę.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych