Grażyna Szapołowska 

7,2
13 553 oceny gry aktorskiej
Grażyna Szapołowska
Polska aktorka teatralna i telewizyjna. W 1977 r. ukończyła PWST w Warszawie. Po maturze przez dwa lata występowała we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Grała również w Teatrze Narodowym oraz w telewizji. Na ekranie debiutowała w rolach epizodycznych (od 1974), zdobywając status aktorki pierwszoplanowej. W 1999 roku otrzymała Złotą Kaczkę dla najlepszej polskiej aktorki.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 19 września 1953

miejsce urodzenia: Bydgoszcz, Polska

wzrost: 170 cm

Orzeł
Zdobyła Orzeł, 12 innych nagród oraz 5 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie zamężna: 1. Marek Lewandowski (rozwód); 2. Andrzej Jungowski (od 1977, rozwód), córka Katarzyna (ur. 28.06.1978); 3. Paweł Potoryczyn (od 1992, rozwód)
W 2002 roku wystąpiła w teledysku Budki Suflera do piosenki "Mokre oczy".
Marco Bellocchio pragnął, żeby zagrała główną bohaterkę w jego dramacie "Wyrok". Aktorka jednak odrzuciła tę propozycję, ponieważ wymagała od niej udziału w bardzo odważnej scenie erotyczniej. Pomimo to, na planie filmu doszło do współpracy polskiej gwiazdy z włoskim reżyserem. Grażyna Szapołowska wystąpiła w nim w drugoplanowej roli Moniki.
Ubiegała się o rolę Podstoliny w kinowej wersji "Zemsty", jednak po zdjęciach próbnych Andrzej Wajda obsadził w swoim filmie Katarzynę Figurę.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Najpiękniejsza, najelegantsza i najlepsza polska aktorka. To jest prawdziwa kobieta. Niesamowita.

to jest własnie to, czego nie ma zadna z tych obecnych polskich aktoreczek, a co posiada Grażyna Szapołowska, z zagranicznych aktorek móglbym porównać do Sharon Stone, to jest własnie ten typ kobiety, hipnotyzuje głosem, spojrzeniem i gestami.

ze względu na zbyt śmiałą scenę erotyczną (zob."Ciekawostki"). Dlatego tak naprawdę nie jest seksbombą, ale znakomitą aktorką.

Zawsze na mnie sprawiała wrażenie jakiejś takiej zadufanej w sobie babki, ale jak przeczytałam ostatni wywiad w Vivie to mnie pogięło. Ta kobieta jest po prostu zakochana w sobie! W wywiadach każdy tam jakoś próbuje dobrze wypaść, skromnie i normalnie, a ta wprost rzuca, jaka to ona piękna, jak się musiała natrudzić,...

więcej

Ona taka wlasnie jest prawdziwa dama, wyjatkowo kobieca i wymagajaca. Symbol kobiecosci polskieg kina przez dlugi czas, kokietka. Takie wlasnie sa kobiety 10/10

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones