PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=537251}

Liban

Lebanon
6,6 5 020
ocen
6,6 10 1 5020
7,8 10
ocen krytyków
Liban
powrót do forum filmu Liban

bardzo dobry film 8/10

użytkownik usunięty

Nie ma tutaj spektakularnych scen batalistycznych ani wybitnych efektów specjalnych, ale przecież nie o to chodzi. Z tego co mi się wydaję to po części film biograficzny reżysera. Pokazał wojnę z perspektywy celownika czołgu i jestem w stanie zrozumieć że nie każdemu mogłaby przypaść do gustu tego typu perspektywa pokazania świata wojny (perspektywy głównych bohaterów ), jeszcze nikt w kinie nie zrobił tego w taki sposób jak Samuel Maoz. Klaustrofobia czołgu, jego brud, smród spalin i potu tankistów, taśmy naboi w brudnej wodzie i zapach spalonego prochu. Wszystko to "czuć" w każdym ujęciu. Podobnie jak smród śmierci i strachu wśród załogi... Czytałem że któryś z forumowiczów dziwił się postawą dowódcy czołgu, oczywiście w rzeczywistości jego zachowanie byłoby nie do pomyślenia, ale weźmy to pod uwagę że to wizja reżysera który był na tej wojnie (przynajmniej tak przypuszczam) i wiedział o czym kręci film. Nie można też narzekać na pewien brak realizmu, pamiętajcie że to jest KINO a nie film instruktażowy dla żołnierzy! o to właśnie w tym wszystkim chodzi!

Scena w której falangiści opuszczają czołg i słychać muzykę to mistrzostwo! podobnie jak ostatnia scena w słonecznikach. Dla tych dwóch scen warto zobaczyć ten film.
Nie jest to jakieś wybitne dzieło, normalnie dałbym mu 7/10, ale chce zawyżyć nieco średnią więc 8/10

Dobrze przypuszczasz... o ile ja też dobrze wyczytałem, że Samuel Maoz brał udział w tej wojnie.
Dzięki temu mamy myślę bardzo realny pogląd na to, co dzieje się na wojnie. Film może nie przypaść wielu osobom do gustu, bo brak tu jakiejś niesamowitej naparzanki, akcji, bohaterskich żołnierzy... tylko, że to są zazwyczaj sztuczne kreowane wydarzenia, a tutaj mamy duże nastawienie na realizm, właśnie dzięki temu, że jest to kawałek z życia Maoza. Nikt nie wie, jak jest naprawdę na wojnie - ja też nie, więc nie będę krytykował, że tak nie mogło być, a tam coś inaczej, że nudy itp. itd. Jak chcecie wielkich emocji i bohaterów, to szukajcie innego filmu wojennego, tylko że nie przedstawi on tak prawdziwie wojny, bo nie znam więcej reżyserów, którzy by kręcili film wojenny na podstawie własnych doświadczeń.

Tak jak napisałeś "backspace". Klaustrofobiczne uczucie zamkniętego w puszce, uczucie jakie towarzyszy kiedy pierwszy raz pociągnie się za spust do żywej osoby i sceny, o których wspomniałeś to są ogromne plusy filmu. Ja jednak dam więcej oczek:)

ocenił(a) film na 5
osheet44

obejrzałem film w nocy cierpiąc na brak snu a zaraz zbieram się do roboty czytam Wasze wypowiedzi i film naprawdę urósł w moich oczach nie wiedziałem że jest oparty nas odczuciach reżysera może dla tego takie mieszane uczucia na początku..

no cóż odpuszczę sobie czytanie idiotycznych pseudoteoretyków film webu i podziękuje wam za ciekawe wypowiedzi

jak przemyślę film w nowej perspektywie to napiszę coś może jak wrócę z roboty :)

pozdrawiam

ocenił(a) film na 2

Dla mnie ten film był tragedią. W którymś momencie był tak nudny ze zasnełem, Niby zawodowi żołnierze a się boją strzelać do terrorystów.

ocenił(a) film na 10
krawiec2111

To nie byli zawodowi żołnierze.

ocenił(a) film na 2

może i tak wygląda wojna...ale (szczanie do amunicji, wołanie do mamusi o pomoc, NIC NIE ROBIENIE to główne sceny w tym filmie i jakoś do mnie nie przemawia ukryta głębia i przemyślenia reżysera) 2/10
słaba muzyka, uczucia i emocje nie szczere...nudny, beznadziejny, nie wiem skąd ta 8, co Ty brałeś przed seansem?
pierwszych kilka minut jest śmiesznych (dokładnie ta scena z wybuchowymi kurczakami haha )
film nisko budżetowy i na pewno nie zasługuje na ocenę 8/10
omijajcie szerokim łukiem ten tytuł, NAPRAWDĘ!

ocenił(a) film na 9
kaizenhero

Scena z kurczakami śmieszna? Mam wrażenie, że to jednak Ty coś brałeś ;-)
Moim zdaniem film znakomity. To prawda - nie ma tu akcji rodem z Commando. Jest za to rewelacyjnie odtworzone wrażenie klaustrofobii i zamknięcia w żelaznej puszce. Jest ukazanie postaw młodych chłopaków, którzy wybrali się "na wojenkę":, która miała być spacerkiem, a okazała się realną walką z realną śmiercią, którą można łatwo zadać i jeszcze łatwiej spotkać. Są genialne, naprawdę genialne zdjęcia. I obserwacja świata zewnętrznego przez wizjer czołgu - beznamiętna, bezduszna, bezdźwięczna. Nikt nie mówi, jak oceniać, nie ma żadnej propagandy czy agitacji - widz sam interpretuje to, co widzi i przeżywa to samodzielnie.
Polecam film nieco bardziej wymagającym widzom, dla których to nie wybuchy czy pseudoheroiczne "braterstwo broni" świadczą o klasie filmu wojennego.

ocenił(a) film na 2
candlekeep

O kolego... piszesz tak jakby film naprawdę powinien był dostać oskara, a to zwykły badziew i tandeta...
jeśli ktoś na siłę chce doszukać się piękna w kiczu to proszę bardzo OGLĄDAJCIE...
LIBAN nie pokazuje nic co warte byłoby poświęcenia naszych kilku minut z życia
Nie broń tego filmu pisząc o wybuchach itp. w innych filmach :) Po co to? W szeregowcu rayan'e było wszystko :) łowca jeleni itd.... są naprawdę dobre filmy wojenne, ale LIBAN się do nich nie zalicza.

ocenił(a) film na 9
kaizenhero

Nie, nie piszę, jakoby film powinien dostać Oskara (choć - na marginesie - Oskar to chyba zły odnośnik, jako że coraz częściej honoruje właśnie kicz i tandetę).. Piszę, że Liban to film zdecydowanie wart uwagi, pod wieloma wzglęami wartościowy i jeśli ktoś poszukuje filmów pozostawiających po sobie refleksje, nie sięgając jednocześnie po efekciarstwo, i jeśli ktoś lubi obrazy, które siedzą potem w głowie jeszcze jakiś czas - to Liban jest czymś, czemu warto poświęcić półtorej godziny. A może i więcej - ja mam ochotę wrócić do tego filmu za jakiś czas.
Fakt, to nie jest film masowy, hollywoodzki - moim zdaniem bardziej pasuje do kin studyjnych, niż do multipleksów. Niemniej jest to film wojenny. Może nieco inny - bo ukazuje wojnę nie jako przygodę, a próbę przetrwania we wnętrzu blaszanego monstrum. Warto obejrzeć i wyrobić sobie własne zdanie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones