PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=302429}

Listy z Iwo Jimy

Letters from Iwo Jima
7,6 35 920
ocen
7,6 10 1 35920
6,8 12
ocen krytyków
Listy z Iwo Jimy
powrót do forum filmu Listy z Iwo Jimy

"Listy z Iwo Jimy" są przede wszystkim bardziej spójne niż "Sztandar chwały", nie rozpadają sie na szereg epizodów, są też ciekawsze fabularnie.
Eastwood zrobił coś niezwykłego, spróbował spojrzeć z zupełnie obcej perspektywy na ten sam konflikt. Potraktował to zadanie z pełną powagą, o czym świadczy nakręcenie filmu w języku japońskim.

Japończycy u Eastwooda nie są monolitem, reżyser nie ulega schematowi samurajskiemu. Okazuje się, że nie wszyscy chcą bezsensownie umierać lub popełniać honorowe samobójstwo. Zauważamy ich wewnętrzne mocje, konflikty i różnorodność osobowości. Okazuje się, ze Japoncczycy to wcale nie jacys szaleni fanatycy. Co ciekawe, Estwoodowi o wiele ciekawiej wychodzi spogladanie z perspektywy Japonczyków, niż Amerykanów. To dopiero jest zaskoczenie.

Eastwoodowi udało się coś wyjątkowego. Pokazujac ten krwawy konflikt z dwóch stron barykady pokazał jednocześnie, że ludzie na całym świecie są podobni, pokazał wojnę jako coś absurdalnego, wielki wir, który zasysa bezpowrotnie tysiące istnień ludzkich. I nie prowadzi do niczego innego dobrego.

ocenił(a) film na 9
fidelio

Dobrze powiedziane. Szczerze wątpiłem w sukces tego filmu choć "Sztandar Chwały" mi sie podobał. Myślałem, że Eastwood pokaże Japończyków jako fanatyków. Tak się nie stało. Brawa dla Eastwooda...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones