La passion de Jeanne d'Arc

Zapis ostatniego dnia życia Joanny d'Arc, które zakończyła spalona na stosie. Podczas przesłuchań musiała wybierać między wiarą w Boga a własnym życiem.

Męczeństwo Joanny d'Arc (1928): Męczeństwo Joanny d'Arc ...
pokaż:
 
Maria Falconetti Maria Falconettijako: Maria Falconetti Joanna d'Arc
$related.related Eugene Silvainjako: Eugene Silvain Biskup Pierre Cauchon
$related.related André Berleyjako: André Berley Jean d'Estivet
$related.related Maurice Schutzjako: Maurice Schutz Nicolas Loyseleur
Antonin Artaud Antonin Artaudjako: Antonin Artaud Jean Massieu
Michel Simon Michel Simonjako: Michel Simon Jean Lemaître
$related.related Jean d'Ydjako: Jean d'Yd Guillaume Evrard
$related.related Louis Ravetjako: Louis Ravet Jean Beaupère
zobacz pełną obsadę

ocena aktorów w filmie

Maria Falconetti
rola: Joanna d'Arc
9,5 170 głosów
Eugene Silvain
rola: Biskup Pierre Cauchon
8,6 15 głosów
Antonin Artaud
rola: Jean Massieu
7,9 25 głosów

Ostatni niemy film Carla Th. Dreyera to jeden z najbardziej znanych filmów w dziejach kina, często pomijany przy zestawieniach najlepszych filmów wszech czasów.  Historia kryjąca się za tym filmem jest równie ciekawa jak on sam. Wkrótce po ostatecznym montażu okazało się, że jedyna taśma z filmem spłonęła w pożarze. Z racji, że Dreyer nie mógł ponownie nakręcić filmu, zmontował go raz jeszcze tyle, że tym razem z materiału, który początkowo odrzucił. Aż do 1981 r. wierzono, że oryginał przepadł na zawsze. Wtedy to taśma w idealnym stanie została odnaleziona jakimś cudem w Oslo i od tego czasu możemy cieszyć się oryginalną wizją reżysera. Praca nad scenariuszem zaczęła się w październiku 1926, i po półtora rocznej pracy film był gotowy. Historyczny proces Joanny d'Arc trwał ponad rok. Dreyer skupia się na ostatnich 29 przesłuchaniach, które składają się na jedno długie. Akcja filmu ma miejsce 30 maja 1431, ostatniego dnia krótkiego życia Joanny, które zakończyła płonąc na stosie. Dreyer zachowuje zatem, jak w tragedii antycznej, jedność czasu, miejsca i akcji. To nie jedyne co łączy film z rzeczoną tragedią antyczną. Tak i tam, i tu mamy do czynienia z konfliktem tragicznym.   Joanna musi wybrać między wiarą w Boga, a własnym życiem. Każda decyzja prowadzi do zguby - śmierci lub potępienia. Film znany jest ze swoich nowatorskich zdjęć, szczególnie charakterystyczne wydają się mistrzowskie zbliżenia twarzy bohaterów, oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem tytułowej bohaterki. W czasach kiedy kręcono "Męczeństwo..." tego rodzaju zdjęcia były bardzo szokujące. Obraz Dreyera został dobrze przyjęty, nie okazał się niestety komercyjnym sukcesem Jednak jego reputacja nadal rośnie, dziś dzieło duńskiego reżysera uznawane jest za kamień milowy w historii kinematografii.

  • Ten film powstał w 1928 roku. Dlatego można by się spodziewać, że archaiczne środki artystyczne siłą rzeczy wykorzystane przy jego produkcji znacząco utrudnią odbiór współczesnemu, rozpieszczonemu wszelkiej maści efektami widzowi. Jednak, zapewniam ... czytaj dalej

    zdaniem społeczności pomocna w: 89%
  • "Męczeństwo Joanny d'Arc" to idealny przykład filmu niemego, który także dziś z powodzeniem może zaciekawić większość odbiorców, przyzwyczajonych do nieco innej technologii i formy, w jakich powstaje obraz. Carl Theodor Dreyer postanowił w swoim ... czytaj dalej

    zdaniem społeczności pomocna w: 19%

pozostałe informacje o filmie
Męczeństwo Joanny d'Arc

muzyka:
zdjęcia:
 
oceń twórców
studio:
  • Société générale des films
inne tytuły:
(więcej...)
  • Jest wiek XV, a w filmie widać księdza w szatach jezuickich. Zakon jezuitów został ufundowany i założony dopiero w XVI wieku.
  • W filmie widać strażnika noszącego okulary, co było niemożliwe w czasach akcji filmu.
  • Film kręcono w Boulogne-Billancourt, Hauts-de-Seine (Francja).
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

Dowiedz się więcej o