film

M jak morderstwo

Dial M for Murder
1954
1h 45m
7,9 19 300
ocen
7,9 10 1 19300
7,4 21
ocen krytyków
Zabójczo inteligentny Tony planuje śmierć swojej niewiernej, bogatej żony. Gdy plan spala na panewce, do akcji wkracza przebiegły kochanek i doświadczony detektyw policyjny. Zobacz pełny opis
M jak morderstwo zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

M jak morderstwo
Zwiastun nr 1
nr 1 2009-11-16T11:37:25 https://fwcdn.pl/webv/43/25/14325/z01.14325.4.jpg https://fwcdn.pl/video/7474/dial_m_for_murder_640.360p.mp4

Tony Wendice (Ray Milland) odkrywa zdradę swojej żony. Wynajmuje i szantażuje swojego dawnego kolegę. Ten w czasie napaści na Margot Wendice (Grace Kelly) sam zostaje zamordowany, a biedna Margot oskarżona o zabójstwo i aresztowana. Jej kochanek (Robert Cummings) i detektyw muszą znaleźć na czas "klucz" do rozwiązania sprawy.

boxoffice
$12 562 w USA
budżet
$1 400 000
na podstawie
studio
Warner Bros. (przedstawia)
tytuł oryg.
Dial M for Murder
inne tytuły
Alfred Hitchcock's Dial M for Murder (pełny tytuł) USA
Alfred Hitchcock's Dial M for Murder (pełny tytuł) Wielka Brytania
Dial 'M' for Murder (alternatywna pisownia) USA
Dial M for Murder Kanada
więcej
Cary Grant chciał zagrać w rolę Tony'ego Wendice'a po tym jak zobaczył sztukę na deskach teatru na Broadway'u. Jednak szefowie studia uznali, że nie spodobałby się w roli mordercy żony.
Aktorzy John Williams (inspektor policji Hubbard) i Anthony Dawson (kapitan Lesgate) wystąpili już wcześniej w tych samych rolach w sztuce "M jak morderstwo" wystawianej na Broadwayu.  
Do roli Margot Wendice były brane pod uwagę Olivia De Havilland i Deborah Kerr. Ostatecznie angaż otrzymała Grace Kelly.
To już chyba oficjalne - Hitchcock jest jednym z moich ulubionych reżyserów. Wiem, że to trochę późno, ale lepiej zorientować się po czasie, niż do końca pozostawać w nieświadomości. Ta dygresja nasunęła mi się zaraz po obejrzeniu kolejnego kryminału mistrza - "M jak morderstwo". Wybrałem ten film, bo po odświeżeniu sobie "Rear window" zapragnąłem... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Dobry film!

ocenił(a) film na 9

Jeden z najbardziej niedocenianych filmów Hitchcocka. I może nie jest to najlepszy jego film, to jednak na pewno niewiele obrazów przewyższa "M jak mordercę". Świetna intryga, dużo punktów zwrotnych i mimo, że wszystko wiemy, tak naprawdę zakończenie jest zaskakujące.

Dobry film!

ocenił(a) film na 9

Jeden z najbardziej niedocenianych filmów Hitchcocka. I może nie jest to najlepszy jego film, to jednak na pewno niewiele obrazów przewyższa "M jak mordercę". Świetna intryga, dużo punktów zwrotnych i mimo, że wszystko wiemy, tak naprawdę zakończenie jest zaskakujące.

grace

ocenił(a) film na 10

Grace Kelly to jedyna osoba, która uświetniła ten film swoją obecnością. scenariusz bardzo dobry.
pozdrawiam. marbiz.

Spoko

użytkownik usunięty

Nie jest to moze najlepszy film Hitchcocka, ale to jeszcze nie znaczy, ze jest kiepski. Widzialem go juz dawno temu, ale pamietam, ze trzymal w napieciu - szczegolnie scena morderstwa.

Nie, nie szukam wyjaśnienia zagadek i błędów logicznych.
Mam zagadkę natury psychologicznej. Czy ktoś potrafi wyjaśnić, dlaczego przez cały film trzymałam stronę Tony'ego? Chciałam, żeby to jemu się udało, a nie jego przeuroczej, niewinnej żonie z twarzą Grace Kelly.. Zastanawiające..
Hmm.. To raczej nie był efekt...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones