film

M jak morderstwo

Dial M for Murder
1954
1 godz. 45 min.
7,9 18 795
ocen
7,9 10 1 18795
14 038
chce zobaczyć
7,3 17
ocen krytyków
Zabójczo inteligentny Tony planuje śmierć swojej niewiernej, bogatej żony. Gdy plan spala na panewce, do akcji wkracza przebiegły kochanek i doświadczony detektyw policyjny. Więcej Mniej
M jak morderstwo zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

M jak morderstwo
Zwiastun nr 1 2:33
nr 1 2009-11-16T11:37:25 https://fwcdn.pl/webv/43/25/14325/z01.14325.4.jpg https://fwcdn.pl/video/7474/dial_m_for_murder_640.360p.mp4

Tony Wendice (Ray Milland) odkrywa zdradę swojej żony. Wynajmuje i szantażuje swojego dawnego kolegę. Ten w czasie napaści na Margot Wendice (Grace Kelly) sam zostaje zamordowany, a biedna Margot oskarżona o zabójstwo i aresztowana. Jej kochanek (Robert Cummings) i detektyw muszą znaleźć na czas "klucz" do rozwiązania sprawy.

boxoffice
$12 562 w USA
budżet
$1 400 000
na podstawie
studio
Warner Bros. (przedstawia)
tytuł oryg.
Dial M for Murder
inne tytuły
Alfred Hitchcock's Dial M for Murder (pełny tytuł) USA
Alfred Hitchcock's Dial M for Murder (pełny tytuł) Wielka Brytania
Dial 'M' for Murder (alternatywna pisownia) USA
Dial M for Murder Kanada
Więcej...
Cary Grant chciał zagrać w rolę Tony'ego Wendice'a po tym jak zobaczył sztukę na deskach teatru na Broadway'u. Jednak szefowie studia uznali, że nie spodobałby się w roli mordercy żony.
Aktorzy John Williams (inspektor policji Hubbard) i Anthony Dawson (kapitan Lesgate) wystąpili już wcześniej w tych samych rolach w sztuce "M jak morderstwo" wystawianej na Broadwayu.  
Do roli Margot Wendice były brane pod uwagę Olivia De Havilland i Deborah Kerr. Ostatecznie angaż otrzymała Grace Kelly.
To już chyba oficjalne - Hitchcock jest jednym z moich ulubionych reżyserów. Wiem, że to trochę późno, ale lepiej zorientować się po czasie, niż do końca pozostawać w nieświadomości. Ta dygresja nasunęła mi się zaraz po obejrzeniu kolejnego kryminału mistrza - "M jak morderstwo". Wybrałem ten film, bo po odświeżeniu sobie "Rear window" zapragnąłem... więcej
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • grace

  marbiz ocenił(a) film na 10

  Grace Kelly to jedyna osoba, która uświetniła ten film swoją obecnością. scenariusz bardzo dobry.
  pozdrawiam. marbiz.

  • Spoko

   użytkownik usunięty

   Nie jest to moze najlepszy film Hitchcocka, ale to jeszcze nie znaczy, ze jest kiepski. Widzialem go juz dawno temu, ale pamietam, ze trzymal w napieciu - szczegolnie scena morderstwa.

   1
   • Przez bardzo długi czas uważałem Psychozę za najlepszy film Hitchcocka, bo to taki klasyk co każdy zna i każdy każdemu poleca. Rok temu postanowiłem obejrzeć więcej jego filmów i przyznaję, że zakochałem się w tych starych produkcjach przez ich klimat i scenariusze, ale jak dotąd... więcej

   • Nie, nie szukam wyjaśnienia zagadek i błędów logicznych.
    Mam zagadkę natury psychologicznej. Czy ktoś potrafi wyjaśnić, dlaczego przez cały film trzymałam stronę Tony'ego? Chciałam, żeby to jemu się udało, a nie jego przeuroczej, niewinnej żonie z twarzą Grace Kelly.. Zastanawiające..
    Hmm.. To raczej nie był... więcej

   • Fenomenalny

    zegan333 ocenił(a) film na 8

    Napiecie od pierwszych minut filmu az do konca takie sa filmy Hitchcocka i min.za to go uwielbiam a M jak morderstwo jest jednym z moich ulubionych filmow mistrza suspensu.