Grace Kelly I

Grace Patricia Kelly

8,3
3 509 ocen gry aktorskiej
Grace Kelly I
Była jedyną królową, która została księżną, a zmiana tytułu wcale nie oznaczała degradacji, lecz przeciwnie - ukoronowanie bajkowej drogi do sukcesu. Z władczyni sztucznego, celuloidowego świata, przeobraziła się w panią na dworze Grimaldich, rządzących Księstwem Monako od trzynastego stulecia. Tak oszałamiające wzloty kończą się szczęśliwie tylko w kinie. Grace urodziła się jako trzecie z czworga dzieci syna emigrantów, murarza Jacka Kelly'ego i jego żony Margaret. Ojciec zaszczepił jej ducha współzawodnictwa i wiary we własne siły. W roku 1951 dostała rolę żony Gary Coopera w filmie "W samo południe". Dzieło stało się przełomem w dziejach westernu, a Grace Kelly najbardziej obiecującą gwiazdą w Hollywood. Sławę przyniosło jej "Okno na podwórze" Alfreda Hitchcocka. W 1955 roku otrzymała Oscara za rolę w "Dziewczynie z prowincji". Zdjęcia do "Złodzieja w hotelu" zaprowadziły Grace na południe Francji. Księstwem Monako władał 31-letni książę Rainier, kawaler poszukujący żony. Władca miał szczęście - spotkał Grace. W styczniu 1956 roku Rainier i Grace ogłosili zaręczyny, w kwietniu odbył się bajkowy "ślub stulecia". Nie było to jednak wesele Kopciuszka. Aktorka zyskała tytuł, a równocześnie przydała księstwu, postrzeganemu jako nieco operetkowe, splendoru, szacunku, rozgłosu, pieniędzy i wbrew kreowanej na ekranie "lodowatości" - ciepła. Los okazał się okrutny. W 1982 roku samochód księżnej, którym jechała z córką, wypadł z górskiej drogi i roztrzaskał się w przepaści.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 12 listopada 1929

data śmierci: 14 września 1982

miejsce urodzenia: Filadelfia, Pensylwania, USA

wzrost: 170 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 4 inne nagrody i 3 nominacje
awards.label.check_all
mąż Rainier III Książę Monako (od 19.04.1956 do jej śmierci), 3 dzieci: Karolina (ur. 23.01.1957), Albert (ur. 14.03.1958) i Stefania (ur. 01.02.1965)
Miała zagrać tytułową rolę w thrillerze "Marnie", ale mieszkańcy Monako sprzeciwili się występowi księżnej. W postać wcieliła się Tippi Hedren.
W Monako nie wolno oglądać filmów z Grace. Jest to nakaz księcia Monako, Rainiera.
Pierwsza aktorka, która pojawiła się na znaczku pocztowym.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych