Olivia de Havilland 

Olivia Mary de Havilland

8,6
2 879 ocen gry aktorskiej
Olivia de Havilland
Olivia Mary de Havilland urodziła się w 1916r. w Tokio. Jej rodzice rozwiedli się, gdy miała 3 latka. Wtedy wraz z matką i o rok młodszą siostrą Joan przeniosła się do Los Angeles. Jej pierwszym filmem był "Sen nocy letniej" Williama Dieterle i Maxa Reinhardta. Inne słynne obrazy z udziałem Olivii to: "Kapitan Blood", "Szarża lekkiej brygady", "Przygody Robin Hooda", "Prywatne życie Elżbiety i Essexa", "Dodge City", "Szlak do Santa Fe" (wszystkie wyreżyserował Michael Curtiz, a partnerował aktorce w nich Errol Flynn), "Przeminęło z wiatrem" Victora Fleminga i "Złote wrota" Mitchella Leisena. Za kreacje w tych dwóch ostatnich była nominowana do Oscara. Otrzymała go jednak dopiero za rolę w "Najtrwalszej miłości" w roku 1947. Druga statuetka została przyznana Olivii w 1950 roku za kreację Catherine Sloper w doskonałej adaptacji powieści Henry Jamesa "Plac Waszyngtona", którą pod tytułem "Dziedziczka" zrealizował William Wyler.  W 1946 roku Olivia wyszła za Marcusa Goodricha. Niestety małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1953 r. Owocem krótkiej miłości Olivii i Marcusa jest syn. W 1955  roku aktorka ponownie stanęła na ślubnym kobiercu. Wybrankiem został Pierre Galante. Para rozwiodła się po 22 latach. Mają wspólną córkę.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 1 lipca 1916

data śmierci: 25 lipca 2020

miejsce urodzenia: Tokio, Japonia

wzrost: 163 cm

Oscar
Zdobyła 2 nagrody Oscar, 7 innych nagród oraz 5 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. Marcus Goodrich (26.08.1946 - 28.08.1953, rozwód), syn Benjamin Briggs (ur. 1949); 2. Pierre Galante (02.04.1955 - 30.04.1979, rozwód), córka Giselle (ur. 1956)
Nie przyjęła roli w "Tramwaju zwanym pożądaniem" ponieważ jak stwierdziła: "Dama po prostu nie mówi ani nie robi tych rzeczy na ekranie". Angaż otrzymała Vivien Leigh.
Jest córką Lillian Fontaine.
W 1965 roku została pierwszą kobietą, która była przewodniczącą jury Festiwalu Filmowego w Cannes.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Jedna z największych gwiazd w dziejach kina obchodzi dzisiaj urodziny. Niestety umysłowe podrostki z redakcji filmwebu nie raczyły nawet tego doniosłego wydarzenia umieścić w dziale ,,Urodziny obchodzą". Znalazło się tam miejsce dla dwunastki innych osób. Smutny to fakt, gdyż taka legenda jak Olivia powinna być...

Jaki piękny wiek! Tylko się cieszyć, że taka wielka aktorka jest jeszcze z nami.

1 lipca skończyła 104 lata. Zmarła we śnie w Paryżu. Piękna śmierć, w pięknym wieku. Wielka strata, bo ta aktorka była ostatnią wielką gwiazdą "Złotej ery Hollywood".
Nie został już nikt.

;))))))))))

1 lipca! Olivia - nie zawiedź nas! ;-)