Najlepsze filmy o zdradzie. Top 10 filmów, które warto obejrzeć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+zdradzie.+Top+10+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-151198
Najlepsze filmy o zdradzie. Top 10 filmów, które warto obejrzeć
Scenariuszowe prawidła mówią, że podstawą wciągającej fabuły jest konflikt. Załamanie porządku i wszelkich zasad zmusza bohaterów do odnalezienia się w nowej sytuacji, podejmowania decyzji wbrew swoim przekonaniom i obrania celu na wydostanie się z problemowego położenia. Idealnym wytrychem staje się zdrada - jako temat fabuły to wyeksploatowany motyw, ale dzięki umiejętnemu wpisaniu w opowieść bez wątpienia dostarcza widzom wielu emocji. W tym rankingu wybraliśmy 10 filmów, które właśnie w taki sposób zaskakują, budzą wewnętrzny sprzeciw albo żal. Tytuły z naszej listy to nie tylko pozamałżeńskie romanse, ale również inne nadużycia zaufania, które świetnie sprawdzają się jako zapalnik dla wciągającej opowieści. Oto nasze wybory.  

Sprawdźcie też nasze inne rankingi, m.in. najlepsze filmy dla dwojga, najlepsze filmy romantyczne czy najlepsze filmy i seriale o kobiecej przyjaźni.

Wybieramy najlepsze filmy o zdradzieZdrada może zniszczyć nie tylko romansujących, ale także wszystkich ich bliskich. Pewnego dnia zbliżenie przykładnego męża i ojca Dana (Michael Douglas) i obcej kobiety zmieni się w koszmar bohatera, jego żony i dzieci. Alex (Glenn Close) chciałaby, aby jej kochanek wrócił do niej na jeszcze jedną noc. Zrobi wszystko, aby tak się stało; nic nie stanie jej na drodze. Erotyczny thriller w reżyserii Adriana Lyne'a tworzy z niewinnego romansu podwaliny pod prawdziwy horror, bo cena zapłacona za niewierność musi być wysoka. Niezrównoważona kobieta to nie tylko mroczna personifikacja grzechu, ale wiarygodny portret psychologiczny zwieńczony nominacją do Oscara dla najlepszej aktorki.


W thrillerze "Wykolejony" w temat romansu została wplątana trzecia postać - szantażysta, który chce ujawnić informacje o zdradzie. Główny bohater, bogaty biznesmen, jest zmuszony do płacenia pieniędzy. Jednak kwota haraczu ciągle rośnie. Mężczyzna nie ma wyjścia - wie, że musi dalej grać w grę przestępcy, starać się uratować siebie i życie własnej rodziny.  To pełen napięcia thriller na podstawie powieści Jamesa Siegela ze scenariuszem od twórcy "Zakładnika". Na ekranie gwiazdorska obsada: Clive Owen, Jennifer Aniston oraz Vincent Cassel.

Zwiastun filmu "Wykolejony"Bohaterem filmu Alfreda Hitchcocka "M jak morderstwo" jest mąż, który dowiaduje się o pozamałżeńskim romansie swojej drugiej połówki. Wraz z uderzającą wiadomością w jego głowie zaczyna kiełkować pomysł na morderstwo doskonałe - żona zostanie zamordowana, a sam ucieknie przed prawem. Na ekranie widzimy wersję udanego zabójstwa, lecz w rzeczywistości sprawy nie idą tak bezproblemowo. Film oparty na sztuce Fredericka Knotta to spojrzenie na akty desperacji, do którego zmuszeni są bohaterowie znajdujący się nad życiową przepaścią. To jednak przede wszystkim jak zwykle udany kryminał od mistrza suspensu. W rolach głównych Grace Kelly i Ray Milland.


Kolejny erotyczny dramat w reżyserii Adriana Lyne'a przedstawia historię małżeństwa w średnim wieku. Para nie szuka już w życiu różnych atrakcji, oddając się spokojnemu wychowywaniu syna. Pewnego dnia Connie (Diane Lane) przypadkowo poznaje młodszego, bardzo przystojnego Francuza. Kobieta nawiązuje płomienny romans. Edward (Richard Gere) przypadkowo odkrywa, że małżonka nie jest z nim szczera. Postanawia samodzielnie dowiedzieć się prawdy o sekretach, które odebrały mu żonę. Film pokazuje perspektywy obojga - wzburzonego mężczyzny, którego duma została naruszona przez fakt zdrady, i pragnącej więcej od życia kobiety.


Droga do szczęścia bywa wyboista, o czym przekonują się bohaterowie filmu Sama Mendesa. Amerykańskie przedmieścia w latach 50. Małżeństwo Wheelerów najbardziej na świecie pragnie uwolnić się od codzienności i uciec gdzieś daleko. Wspólna decyzja jest podyktowana nudą w ich życiu - niesatysfakcjonującą pracą i utraconymi szansami na rozwój. Nim April i Frank zdecydują się na poważny krok, na ich życie naciska rzeczywistość, od teraz naznaczona przez niepewność, brak zaufania i romans. Dramat na podstawie książki Richarda Yatesa jest kroniką związku jakich wiele - stworzonego przez ludzi z wadami i zaletami, którzy starają się godnie żyć. W rolach małżeństwa duet z "Titanica", Kate Winslet i Leonardo DiCaprio.


Todd Field powrócił na ekrany w ubiegłym roku ze swoim nowym filmem "Tár". Był to jego pierwszy projekt od 16-letniej przerwy, którą wyznaczała premiera "Małych dzieci", kameralnego dramatu o romansie dwójki nieszczęśliwych ludzi. Kobieta - Sarah (Kate Winslet) - ucieka od męża, który nią gardzi, a Brad (Patrick Wilson) od wymagań swojej ambitnej żony. Dramat pary rozgrywa się na tle lokalnej społeczności, którą lada chwila wstrząsną informacje o wypuszczeniu na wolność oskarżonego o pedofilię człowieka z sąsiedztwa. Field konstruuje portret amerykańskiego przedmieścia straszącego i straszonego własnymi lękami. Na takim tle bardziej sugestywny jest portret dwojga zagubionych ludzi, którzy w jednym momencie potrzebują zaufania.


W filmie Quentina Tarantino zdrada zostaje przeciwstawiona procesowi bezwzględnej zemsty. Beatrix Kiddo przed laty nosiła imię Czarna Mamba i należała do tajnej grupy płatnych zabójczyń. Gdy postanawia odejść od przestępczego życia i wyjść za mąż, przeszłość powraca do niej po raz ostatni. Dawny szef i kochanek Bill nasyła na kobietę koleżanki z pracy, które likwidują bohaterkę... Przynajmniej tak wydawało im się do tej pory. Po latach w śpiączce zdradzona Panna Młoda budzi się i rusza w świat ze swoją misją - zabije wszystkie osoby związane z masakrą, aby na koniec dopaść samego Billa. Przebojowa opowieść w dwóch częściach pokazuje, za co miliony widzów kochają reżysera. Film to prawdziwa mozaika inspiracji, wracająca do kina samurajskiego, klasycznych tytułów kung-fu i westernu. W obsadzie m.in. Uma Thurman, David Carradine, Lucy Liu i Daryl Hannah.


W 1989 roku 26-letni Steven Soderbergh został najmłodszym reżyserem, który otrzymał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes.  Jego film o tytule "Seks, kłamstwa i kasety wideo" to opowieść o małżeństwie w kryzysie, które zdaje sobie sprawę ze swojego położenia po przybyciu człowieka z zewnątrz. John (Peter Gallagher) i Ann (Andie MacDowell) oddalili się od siebie - on szuka ukojenia wśród innych kobiet, ona pozostaje nieszczęśliwa i tłumi emocje. Dawny przyjaciel ze studiów, który odwiedza dom pary, nawiązuje bliską relację z kobietą, nagrywając kamerą jej wyznania o życiu. Gdyby nie znany wiek autora, można by sądzić, że film wyszedł spod ręki naprawdę doświadczonego twórcy, który doskonale rozumie zagmatwanie relacji międzyludzkich. Reżyser, który do dziś zaskakuje swoimi kolejnymi projektami, nie raz udowodnił, że sukces tego projektu nie był przypadkiem.


Western Andrew Dominika o wyjątkowo długiej nazwie "Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda" na pewno może konkurować o miano jednego z najbardziej niedramatycznych tytułów w historii kina. Główne wydarzenie wieńczące opowieść o bandytach na Dzikim Zachodzie jest podane już od początku. Ten zabieg ujawnia, jaki film będzie oglądał widz. Fani strzelanin muszą ostudzić swój zapał - to powoli rozwijająca się kronika zupełnie odmiennych indywidualności: herszta bandy uciekającego przed stróżami prawa i naśladującego go poplecznika. Nieśpieszne studium zdrady przeradza się w pełną dramatyzmu opowieść o wykluczeniu, prowadzoną przez znakomite zdjęcia Rogera Deakinsa oraz kreacje Pitta i Afflecka.


Melodramat "Spragnieni miłości" w reżyserii Wong Kar-Waia od lat słusznie utrzymuje status jednego z najpiękniejszych i najsmutniejszych romansów, które utrwalono na srebrnym ekranie. Dość powiedzieć, że w centrum opowieści znajduje się zdrada. Dopuszcza się jej oboje bohaterów, którzy w Hongkongu lat 60. szukają odrobiny swobody od zamkniętych społeczności i ich obyczajów. Wyjątkowy duszny klimat miasta przesiąka przez grę spojrzeń, gestów i pojedynczych słów, z których zostało skonstruowane uczucie pary. Widać to zwłaszcza na odrestaurowanej wersji z 2020 roku, powstałej na dwie dekady po premierze. W niezapomnianych ekranowych kreacjach wystąpili Maggie Cheung i Tony Leung.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones