PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=119423}
7,2 4 731
ocen
7,2 10 1 4731
6,1 7
ocen krytyków
Manderlay
powrót do forum filmu Manderlay

Choć uważam ten film za jeden ze słabszych w dorobku Duńczyka, to i tak jestem pod wrażeniej jego przenikliwej ironii a przede wszystkim cudownie niepoprawnej politycznie wymowie. Bohaterka Grace jest świetnym ucieleśnieniem hipokryzji Amerykanów, którzy nawet jeśli "niosą pokój" innym nacjom to z odgórnym założeniem, że powinny one z wdzięczności całować po rękach "niepokorny naród Amerykański". Chciałbym ujrzeć ich twarze podczas seansu "Manderlay".

P.S. Gatunek "komedia", który widnieje przy opisie jest w pełni prawdziwy. "Manderlay" to komedia, lecz cholernie poważna.

ocenił(a) film na 10
Gerard_Polanski

Dlaczego uważasz go za słabszy? Zgodzę się co do Grace, lecz z drugiej strony nie można uwlonić kogoś kto tego nie chce.

Gerard_Polanski

Trier zrobił coś więcej niż wyśmiał hipokryzję Amerykanów. Odniósł się do całego problemu niewolnictwa w sposób bezkompromisowy i niepoprawny politycznie, jednak ja widzę w tym o wiele większą empatię do tych biednych ludzi, niż u wielu złotoustych działaczy i polityków. Przede wszystkim przedstawił nam, że same piękne idee w życie nic nie wnoszą, jeśli jesteśmy do nich nieprzygotowani, a nie idą wraz z nimi konkretne działania. Pokazał również, że pozostawienie tych byłych niewolników samymi sobie było taką samą zbrodnią, jak i przywiezienie ich z Afryki. Od tego wszystko się zaczęło, a efekt widzieliśmy na pokazie zdjęć przy napisach końcowych.

Oczywiście można odnieść to szerzej, bo jakby nie patrzeć amerykańskie szerzenie demokracji w krajach Islamu opiera się na tego samego typu głupocie i zadufaniu w sobie.

ocenił(a) film na 8
Gerard_Polanski

a gdzie ty masz napisane ze to jest komedia?

maciekb80

Kiedy pisałem ten post, a było to prawie dwa lata temu, gatunek "komedia" jeszcze widniał na filmwebie, a elementy czarnej komedii są tu obecne.

ocenił(a) film na 8
Gerard_Polanski

może jakies konkrety?

maciekb80

Do k*wy nędzy, chłopie, pisałem ten post dwa (2) lata temu. Mógłbym napisać konkrety, ale wpierw musiałbym ponownie obejrzeć film, by wnikliwie i wyczerpująco rozwiać Twe wątpliwości. Ale jak już tak prosisz, zacytuję definicję czarnej komedii ze "Słownika terminów filmowych" Marka Hendrykowskiego:

"CZARNA KOMEDIA - inspirowana surrealizmem, groteską i TEATREM ABSURDU odmiana komedii filmowej oparta na kontraście powagi tematu (choroba, kalectwo, śmierć, zagłada świata, horror, rodzina, OJCZYZNA, sprawy ostateczne) i szyderczego poczucia humoru. Zawarty w niej, pełen pesymizmu i goryczy, często makabryczny, obraz świata wydobywa ukryte ciemne strony natury ludzkiej, demaskuje hipokryzję i głosi nieprzyjemne prawdy o człowieku io społedczeństwie". (Poznań 1994, s. 50)

Jesteś mądrym chłopcem, z pewnością sobie to poukładasz w sensowną całość.

ocenił(a) film na 8
Gerard_Polanski

to obejrzyj i napisz bo na razie to tylko wygłaszasz jakieś puste frazesy.

maciekb80

Tak, już wszystko rzucam i lecę oglądać, bo jakiś upierdliwy kolo sobie tego zażyczył. Von Trier niemal w każdym filmie wykorzystuje elementy czarnej komedii. Poza tym, jak już taki pewny swego jesteś, udowodnij, że film czarną komedią nie jest. Niedawno widziałeś, to popisz się jakąś analizą.

ocenił(a) film na 8
Gerard_Polanski

siedzi na filmweb i gada że "rzucam wszystko " jakie wszystko gościu.Zabawny jesteś.

maciekb80

To "jakie wszystko" to już moja sprawa :) A co do siedzenia na filmwebie, jest nas już dwóch. To jak tam - napiszesz jakieś "konkrety", czy nadal będziesz pisał "puste frazesy". A jeśli jednak nie, to uznajemy, że nie było tematu, co?
Po co sobie nerwy szarpać.

ocenił(a) film na 8
Gerard_Polanski

ja siedze na filmweb bo mam czas a nie farmazole że "rzucam wszystko" .To nie film jest komedia ale ty wręcz groteską

maciekb80

Wiesz, może i jestem groteskowy, co nie zmienia faktu, że tutaj powinno się gadać o filmach, nie o mojej groteskowości. Pozdrawiam i dobranoc.

ocenił(a) film na 8
Gerard_Polanski

dlatego nie wiem na co czekasz? Miałes uzasadnic sowja wypowiedz i co? odp: jajco.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones