PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1275}

Mechaniczna pomarańcza

A Clockwork Orange
7,9 218 836
ocen
7,9 10 1 218836
8,7 39
ocen krytyków
Mechaniczna pomarańcza
powrót do forum filmu Mechaniczna pomarańcza

Zawsze obiecuję sobie, że uprzednie przeczytanie książki i wrażenia po lekturze nie wpłyną na ocenę filmu na jej podstawie. Niestety, rzadko kiedy potrafię potraktować adaptację całkowicie obiektywnie. Tym razem również.
Trzeba przyznać - Kubrick jest geniuszem. Świetnie wybrał sceny, które były najważniejsze dla rozwoju akcji, dzięki czemu całość hipnotyzuje. Jestem również pod wrażeniem charakteryzacji i scenografii, całej technicznej strony przedsięwzięcia (również ze względu na fakt, iż film powstał na początku lat '70).
Nie jestem w stanie przewidzieć jaka byłaby moja ocena, gdybym nie przeczytała powieści. Jedno jest pewne - najbardziej zabrakło mi zakończenia takiego jak w pierwowzorze. Natomiast motyw deszczowej piosenki, którą Alex śpiewa siedząc w wannie zdaje się być z kolei lepszym rozwiązaniem niż to wybrane przez Burgessa.
Zarówno książka jak i film fenomenalne, godne polecenia i skłaniające do przemyśleń, tym bardziej, że chyba nie ma jednoznacznie właściwych odpowiedzi na główne pytania nasuwające się w czasie poznawania losów Alexa...

ocenił(a) film na 10
gener4tion

Nie mogę się do końca zgodzić. Przeczytałem ostatnio "Mechaniczną Pomarańczę" i choć muszę uznać książkę za dzieło dużego formatu, to jednak nie jest ona aż tak spójna jak film, który z kolei urósł w moich oczach od czasu pierwszego seansu i obecnie uważam, że to arcydzieło (choć lektura książki nie miała na to wpływu).

Głównym problemem książki jest właśnie ostatni rozdział, który gryzie się z całością i któremu zdecydowanie brakuje wiarygodności. Burgess trochę próbował zrobić z agresji Alexa i jego kolegów problem młodości, czego ja nie mogę kupić. Takie zakończenie mogłoby mieć sens, gdyby wcześniejsze zachowania chłopców nie były aż tak zwyrodniałe, ale w przypadku skrajności przez nich reprezentowanej - już nie. Zachowania tego typu w wykonaniu młodzieży kończą się również aspołecznym postępowaniem w okresie dorosłości.

Natomiast jako eksperyment lingwistyczny powieść broni się świetnie (chociaż mi osobiście ten styl nie do końca odpowiadał).

ocenił(a) film na 10
gener4tion

Brak ostatniego rozdziału to właśnie strzał w 10. Gdyby takie było filmowe zakończenie, to obniżyłbym ocenę. Ostatni rozdział książkowy jest banalny i poprawny politycznie. Zupełnie niewiarygodny. I byłem bardzo rozczarowany zakończeniem, kiedy czytałem tą niebanalną i odważną książkę. W 100% zgadzam się z GregorioM. Kubrick tą samą opowieścią zmienił jej wymowę o 180 stopni.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones