PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1275}

Mechaniczna pomarańcza

A Clockwork Orange
7,9 218 683
oceny
7,9 10 1 218683
8,7 38
ocen krytyków
Mechaniczna pomarańcza
powrót do forum filmu Mechaniczna pomarańcza

Jeśli młodziak gwałci i zabija, a jednocześnie doskonale wie, że ma prawo do adwokata to znaczy, że jest psychopatą i zrobił to umyślnie. Wiara w dobrą przemianę gwałciciela-mordercy to jak poślubić prostytutkę i wierzyć, że będzie wierna. Nie żal mi głównego bohatera ani trochę, nawet mi się podobało gdy w końcu się do niego dobrali, a i tak mu się upiekło bo mógł skończyć gorzej, np. krzesło albo lobotomia. Film-przestroga dla potencjalnych przestępców, ale ja mając 34 lata jestem już za stary na takie bajki. Jedyne co jest genialne w tym głupim jak but filmie to muzyka.

ocenił(a) film na 10
Janek_Snajper_102

Tyle że ten film nie jest wyrazem dobrej wiary w przemianę jednostki, a właśnie o żądzy mordu społeczeństwa jako takiego (jak widać po twoim komentarzu nadal aktualny).

Konto_na_filmw

Masz na myśli żądzę modru społeczeństwa na psychopacie, czy żądzę mordu psychopaty na społeczeństwie?

Konto_na_filmw

Chyba nie wierzysz, że zwyrodniały psychopata-morderca i zdrowe społeczeństwo mogą żyć ze sobą w symbiozie... Po Twoim tekscie do takiego można dojść wniosku.

ocenił(a) film na 10
Janek_Snajper_102

No jeśli dla ciebie społeczeństwo przedstawione w Mechanicznej jest zdrowe...

Konto_na_filmw

A czy ja napisałem, że "spoleczenstwo przedstawione w filmie jest zdrowe"? Ja tylko przekładam sytuację z filmu na realia, a Ty dorabiasz do tego podtójne dno i 17 teorii. Skoroś taki zaangażowany to może odpowiesz na moje pierwsze pytanie, no chyba że urąga ono Twojej dumie i inteligencji...

ocenił(a) film na 10
Janek_Snajper_102

Czyli społeczeństwo można sobie przekładać, ale psychopatę trzeba już brać dosłownie?
A twoje pytania są tendencyjne, tak jak i moje jest ale co mi tam jak moja duma i inteligencja ma ucierpieć to odpowiem:

"Masz na myśli żądzę mordu społeczeństwa na psychopacie, czy żądzę mordu psychopaty na społeczeństwie?"
No oczywiście że to pierwsze, tyle że żądza mordu nie ogranicza się tylko do jednego psychopaty. Psychopata jest po prostu nomen omen idealną ofiarą bo znajduje się poza nawiasem.

"Chyba nie wierzysz, że zwyrodniały psychopata-morderca i zdrowe społeczeństwo mogą żyć ze sobą w symbiozie..."

Ależ to nie jest kwestia wiary, lub nie wiary. Popatrz sobie w jakiej idealnej symbiozie żyje z byłymi kolegami z gangu Alexa.



Jak już pisałem na początku ten film wcale nie jest o zmieniającym swoje zasady moralne (lub ich brak) człowieku, a o społeczeństwie (czy jak kto woli - elitach, systemie, władzy) które nagina swoje zasady zależnie od swoich potrzeb (lub jak kto woli - "widzimisię").

Konto_na_filmw

Strasznie teoretyzujesz i na siłę grzebiesz sie w podwójnym dnie, które sam tworzysz. Nie dyskutuje w taki sposób. Wesolych świąt.

ocenił(a) film na 10
Janek_Snajper_102

Ale ja jeszcze do pierwszego dna się nie dokopałem...

No to mniejsza, Wesołych Świąt i przy okazji szczęśliwego nowego roku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones