PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1275}

Mechaniczna pomarańcza

A Clockwork Orange
7,9 218 692
oceny
7,9 10 1 218692
8,7 38
ocen krytyków
Mechaniczna pomarańcza
powrót do forum filmu Mechaniczna pomarańcza

Zdecydowana większość recenzji tego filmu skupia się na przedstawionym aspekcie kontrowersyjnej resocjalizacji głównego bohatera bądź nadmiernej, psychotycznej brutalności. Dla mnie natomiast, wątki te łączą się w całość, nadając filmowi zupełnie inną interpretację.
Film "Mechaniczna pomarańcza" jest dla mnie przestrogą. Ukazuje on bowiem galopującą degrengoladę jako znak naszych (a zarazem przyszłych) czasów - naturalnie, nie pod kątem totalnym lecz gremialnym, np. obecnie zauważalny hedonizm jako substytut stałego związku (scena z dwoma dziewczętami, spotkanymi w sklepie muzycznym), poczucie braku odpowiedzialności i odejście od zasady "volenti non fit iniuria", seksualizacja i infantylność (wystrój baru mlecznego; kostium głównego bohatera i jego towarzyszy, podkreślający męskie atrybuty a zarazem przypominający pieluchę), zanik wartości moralnych i religii stanowiącej drogowskaz etyczny (sprofanowany wizerunek Jezusa zdjętego z krzyża w postaci figurki znajdującej się w mieszkaniu głównego bohatera i nieprzypadkowe zestawienie jej z wijącym się wężem jako nawiązanie do biblijnego kuszenia i wygnania z raju), degradacja wszelkich konwenansów czy liberalizacja stosunków międzyludzkich. Oglądając ten film odniosłem wrażenie, że w dużej mierze gdzieś już to widziałem - na myśl przyszło mi tu bowiem gombrowiczowskie "Ferdydurke". Kubrick ukazuje kolejno proces resocjalizacji głównego bohatera w postaci nowatorskiej terapii przypominającej scenę rodem z pokoju 101, opisanego w "Roku 1984" Orwella - nowoczesna technika i metody zostały poddane wątpliwości, wskazując cienką granicę dopuszczalnej ingerencji aparatu państwowego (mimo że terapia była dobrowolna) i zdrowego rozsądku. Rodzi się tu pytanie, czy bardziej etyczne, sprawiedliwe i humanitarne byłoby wypranie mózgu oraz przebudowanie całej psychiki i osobowości przestępcy, czy może należałoby przywrócić karę śmierci? Autor zdaje się sugerować odpowiedź w ostatnich scenach filmu, kiedy to główny bohater, mimo całkowitego "wyleczenia", zostaje uwięziony i poddany torturom przez małżonka swojej ofiary.
Mając na względzie powyższe, gorąco zachęcam do obejrzenia filmu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones