PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1275}

Mechaniczna pomarańcza

A Clockwork Orange
7,9 218 692
oceny
7,9 10 1 218692
8,7 38
ocen krytyków
Mechaniczna pomarańcza
powrót do forum filmu Mechaniczna pomarańcza

W wielu kulturach pomarańcza jest uznawana jako symbol miłości i dobroci. Mechaniczna pomarańcza - mechaniczna miłość/dobroć. A Alex musiał być dobry bo inaczej nie mógł. Swoja drogą to uwielbiam ten film. Trudny ale wspaniały. Moja mina po obejżeniu go - bezcenne.

ocenił(a) film na 9
Bloody_Hell

film na pewno jest trudny i na pewno wyprzedził czas o 20 lat ale warto go zobaczyc i ocenić ja daje 8,5

ocenił(a) film na 9
Bloody_Hell

Ale żeś rozgryzł... I nawet nie zauważyłeś, że zęby połamałeś.

Bloody_Hell

Sądziłem iż tytuł wziął się z nazwania pomarańczą mózgiem Alexa, a że "mechaniczna" o przestawianiu charakteru głównego bohatera, co jest na pozór nie możliwe kombinując mechanicznie w jego głowie.
Jednak wersja z pomarańczą jako symbolem miłości jest bardziej prawdopodobna jako świadome nadanie tytułu przez autora.

ocenił(a) film na 9
Bloody_Hell

Tłumaczenie dosyć przekonywujące, chociaż jakby poszukać to setki całkiem różnych rzeczy da sie podciagnąć pod symbol miłości i dobroci. Jak dla mnie w tym filmie najlepsza była futurystyczna wizja świata, która naprawdę jest pomysłowa i sensowna. Do tego są trudniejsze film, jak dla mnie on wcale nei był taki trudny. Skończ z tym "bezcenne", używanie setki razy tego tekstu z reklamy jest już żałosne.

ocenił(a) film na 8
Bloody_Hell

Z mechaniczną pomarańczą jest tak, że jej tytuł jest źle przekładany. Anthony Burgess, autor mechanicznej pomarańczy był zafascynowany kulturą polinezyjską. Polinezyjczycy używali słowa "Orang" w odniesieniu do małp, a Orang oznaczał prawie człowieka. Stąd tytuł filmu odnosi się do mechanicznego "prawie człowieka".

Pozdrawiam

AMen_2

Anthony Burgess znał język malajski, w którym to słowo "orang" oznacza właśnie człowieka. Z kolei w londyńskim slangu Cockney zwrot występuje zwrot "as queer as a clockwork orange" oznaczający coś dziwacznego. Sam więc tytuł - "A Clockwork Orange" jest jedną wielką grą słowną.

użytkownik usunięty
Kubolski

no tytuł wziął sie z ostatniego rozdziału z zakończenia, jednej z kwestii bohatera przecie

Bloody_Hell

http://en.wikipedia.org/wiki/A_Clockwork_Orange#Title

ocenił(a) film na 8
Bloody_Hell

W książce na końcu jest scena, gdzie bohater kręci w rękach pomarańczę i mówi, że całe pokolenia są jak "obrotowa" pomarańcza, a oprócz tego to co wspomnieli poprzednicy.

litwosxd

'Clockwork Orange' = 'Clockwork man'

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones