PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1138}
6,6 3 198
ocen
6,6 10 1 3198
6,7 13
ocen krytyków
Na srebrnym globie
powrót do forum filmu Na srebrnym globie

Fabuła [spoilery]

ocenił(a) film na 9

"Na jakiejś planecie... Jeździec przywozi kosmonautom tajemniczy przedmiot, który spadł z nieba. Rozpoznają oni system przekaźnikowy sprzed kilkudziesięciu lat. Schodzą do starej hali komputerów, gdzie odczytują wideopamiętnik rozpoczynający się lotem kabiny kosmicznej i rozbiciem się w górach jakiejś planety. Kosmonauci: Marta, Jerzy, Piotr i ranny Tomasz wydostają się z pojazdu, pozostawiając zabitego dowódcę. Planeta przypomina Ziemię, dlatego została wybrana przez ludzi, by założyć na niej nowe życie. Pojazdami wyruszają w głąb pustyni. Tomasz, kochanek Marty umiera. Rozbitkowie docierają do morza. Rodzi się syn Marty i Tomasza - Tomasz II. Kosmiczni rozbitkowie zakładają osadę nad morzem. Przybywa potomstwa. Jerzy - autor wideopamiętnika - rejestruje swą kamerą codzienne życie. Marta spodziewa sie dziecka z Jerzym; rodzi się dziewczynka, Marta umiera. Rozwija się nowa społeczność, w której Jerzy nazwany jest Starym Człowiekiem. Ada - ostatnia córka Marty tworzy kult Jerzego. Nowe pokolenie. Tomasz III ma już zapędy wojownicze. Pragnie przepłynąć morze, by zbadać, co jest po drugiej stronie. Z wyprawy powraca sam, i opowiada o mieście skrzydlatych potworów Szernów, którymi włada Awij. Są to rodowici mieszkańcy planety, o wyższym poziomie rozwoju. Jerzy wyrusza w powrotną drogę do rozbitego statku kosmicznego. Pojemnik z zarejestrowanym pamiętnikiem filmowym wysyła w przestrzeń kosmiczną i umiera. Kosmonauci w podziemnym schronie zaskoczeni są obrazami, które obejrzeli. Po latach na miejsce katastrofy statku Marty, Tomasza, Jerzego i Piotra dociera nowoczesna ekspedycja Marka Zwycięzcy. Przy pojeździe odnajdują skamieniałego Jerzego. Potomkowie pierwszych śmiałków wyczekują młodego Boga - Zwycięzcy, który wyzwoli ich spod przemocy Szernów. Wybucha powstanie. Marek odnosi zwycięstwo. Marek usiłuje nawiązać kontakt z Awijem, który jak inne Szerny, wypowiada się impulsami świetlnymi z jednego oka na czole. Sygnały te, mimo że niezrozumiałe przez ludzi, mają siłę zniewalającą. Ihezal, córka arcykapłana Malahuda, w której kocha się też Awij, zostaje kochanką Marka. W świątyniach Szernów Marek odkrywa magazyny ich lamp - mózgów, przy pomocy których porozumiewają się. Pragnie wojną zaprowadzić sprawiedliwość, ale kapłani ciskają w niego kamieniami. Ihezal wbija mu nóż w plecy. Marek zostaje ukrzyżowany. Dwaj przedstawiciele ludzkiej społeczności - Roda i Aktor dostają się do rakiety Marka, skąd nawiązują kontakt z bazą, która wysyła ich na Srebrny Glob. Ich decyzją dwójka uciekinierów zostaje wysłana na Starą Ziemię."

Film ogladalem ale pare rzeczy mi wyjasnijcie:

"mieście skrzydlatych potworów Szernów, którymi włada Awij"
byl wogole pokazany w filmie ten Awij?

"Ihezal, córka arcykapłana Malahuda, w której kocha się też Awij"
kiedy to bylo w filmie?

"Pragnie wojną zaprowadzić sprawiedliwość, ale kapłani ciskają w niego kamieniami. Ihezal wbija mu nóż w plecy. Marek zostaje ukrzyżowany"
czemu kaplani i Ihezal to robia?

ocenił(a) film na 7
marcinwino

1. Awij to ten uwięziony Szern, z którym Marek rozmawia.
2. Ja tego nie zauważyłam kiedy on się w niej kocha. W każdym razie odbywają bardzo namiętny stosunek, na granicy opętania w momencie kiedy Marek jest na wyprawie za morzem. Ja myślałam, że to nie miłość. Tylko coś było wspomniane że Szernowie jakoś rozpalają ludzkie kobiety, że one bardzo chcą tej rozkoszy z nimi. Tam było kilka scen kiedy kotłowały się ludzkie ciała i myślałam, że to jest właśnie wpływ tych Szernów. I już wtedy jak oni się kotłują widać, że Ihezal bardzo to pociąga. Potem kiedy żegna Marka przed wyprawą, kiedy on wyrusza ona zaraz zrzuca z siebie ubranie.... Tak jakby symbol, że też się temu cielesnemu opętaniu dała porwać.
3. Ihezal może dlatego, że teraz już kocha Swoją, albo pożąda. Reszta może dlatego, że odkryła że Marek jest tylko człowiekiem a nie bogiem? Może to ich rozczarowało.


Film jest zarówno wielki jak i męczący i bełkotliwy. Nie da o sobie zapomnieć. Jest cudny wizualnie i jednocześnie tak przekraczany, przeinteletualizowany, że wręcz męczący.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones