PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31279}

Obywatel Kane

Citizen Kane
7,8 57 788
ocen
7,8 10 1 57788
8,7 37
ocen krytyków
Obywatel Kane
powrót do forum filmu Obywatel Kane

"- Hm... Hm... A zatem dlaczego Słowacki wzbudza w nas zachwyt i miłość? Dlaczego płaczemy z poetą czytając ten cudny, harfowy poemat 'W Szwajcarii'? Dlaczego, gdy słuchamy heroicznych, spiżowych strof 'Króla Ducha' wzbiera w nas poryw? I dlaczego nie możemy oderwać się od cudów i czarów 'Balladyny'... Dlatego, panowie, że Słowacki wielkim poetą był! Wielkim poetą! Zapamiętajcie to sobie, bo ważne! Dlaczego kochamy? Bo był wielkim poetą. Wielkim poetą był! Nieroby, nieuki, mówię wam przecież spokojnie, wbijcie to sobie dobrze do głowy (...)."

ocenił(a) film na 7
silent_bob94

Gombrowicz świetnie pasuje! Właśnie mam takie samo zdanie (niekoniecznie w stosunku do Citizen Kane, bo muszę przyznać, że byłem pozytywnie zaskoczony), ale wiele "klasyków" jest kochanych przez ludzi za to, że są klasykami, a ludzie sprzed 50 lat kochali je za innowacyjność, także gdzie nam, współczesnym oceniać je w tej samej kategorii.

filpar

Ale wciąż pozostaje jednym z najważniejszych amerykańskich (i w ogóle) filmów w historii. Fakt, że dzisiaj zabiegi zastosowane przez Wellesa nie są już innowacyjne nie zmienia faktu, że wtedy były. Na tej samej zasadzie mógłbyś napisać, że po co w dzisiejszych czasach mówimy jeszcze o Edisonie, skoro jego żarówka to praktycznie prehistoria.
Znaczenie tego filmu w rozwoju X muzy jest po prostu niezaprzeczalne. Nawet jeśli sam film może się już nie podobać (choć akurat "Obywatel Kane" należy do tego wąskiego grona filmów, które starzeją się bardzo powoli).
I nie wiem, czemu Słowacki był wielkim poetą. "Kordiana" nie czytałem. Ale "Obywatela Kane'a" widziałem i wielkim filmem jest.

ocenił(a) film na 7
NickError

Rozumiem, Obywatel Kane bardzo mi się podobał pod każdym względem; ja po prostu jestem zażenowany ilością komentarzy typu: "To jest von Trier/Spielberg/Bergman/Fellini, więc to jest zaje*****". Bez żadnych uzasadnień, albo w drugą stronę, jak ktoś kto ocenia "Transformers" jako arcydzieło i mówi, że jakiś klasyk to "gó***, bo tak". Zero konstruktywnej krytyki. Chciałem bardziej przytknąć forumowiczom, niż filmowi (który, jeszcze raz powtarzam był świetny)

filpar

Tak było na tym portalu chyba od zawsze i to się chyba już nie zmieni. Tak samo jak teksty typu "jesteś debilem, skoro to arcydzieło oceniasz na 1, a jakiegoś gniota na 10".

ocenił(a) film na 10
silent_bob94

Najbardziej przeruchany cytat po raz kolejny.

ocenił(a) film na 3
silent_bob94

Nic dodać, nic ująć. Są n filmy ponadczasowe, które nawet po wielu latach ogląda się z zapartym tchem, np. 12 Gniewnych Ludzi, Siedmiu Samurajów, ale Kane jest po prostu starym, nudnym filmem.

ocenił(a) film na 10
Kikuchiyo

Jaaasne. A Hobbitowi dałeś 10 i nie mam więcej pytań ;}

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones