PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31279}

Obywatel Kane

Citizen Kane
7,8 57 770
ocen
7,8 10 1 57770
8,7 37
ocen krytyków
Obywatel Kane
powrót do forum filmu Obywatel Kane

Jak na owe czasy jest bardzo nowatorski: sposób narracji, montaż, praca kamery, charakteryzacja wyprzedza swoje czasy. Potrafię to docenić. Ale jak powiedział Witold Lutosławski: "nowość zużywa się najszybciej". Natomiast film jako taki nie robi na mnie większego wrażenia. To jest dobry film, ale podobnych historii w kinie było wiele. A tutaj jakiejś wielkiej głębi nie mamy. Trzeba jednak ten film zobaczyć, choćby z pobudek filmoznawczych.

użytkownik usunięty
Hyde911

I tu jest pies pogrzebany: "film jako taki" jest (przynajmniej dla mnie) prowokacyjnie nudny.
On ma swoje mniejsce w historii USA i Hollywood, ale, na boga, dlaczego wszyscy muszą interesować sie Stanami lat 40.?
Ten film poza wartością historyczną nie jest zabawny, wciągający, trzymający w napięciu czy wzruszający (choć to kwestia subiektywna). Amatorom powyższego polecam raczej "Casablancę".

Może warto przyjąć, że został on uznany za najwybitniejszy właśnie ze względu na wartość historyczną i nowinki techniczne. Jednak, skoro są to wartości niekoniecznie cenione przez wszystkich, nie powiedziałbym, że każdy musi go zobaczyć.

Szczególnie rekomendowałbym ten film osobom interesującym się historią i rozwojem kina (nie zawsze oglądającym filmy dla przyjemności) oraz sytuacją polityczno-gospodarczo-społeczną USA lat 30. i 40. a także snobom intelektualnym (bo tym podoba się wszystko, co uznane).

Cała reszta będzie mniej lub bardziej rozczarowana zetknięciem się z fizycznym desygnatem licznych bałwochwalczych peanów.

ocenił(a) film na 10

Po części masz rację, chociaż nie zgodzę się, że ten film jest "bardzo" o sytuacji w Stanach lat 40. Dla mnie ważniejsze było w spojrzenie na jednostkę niż na całość. Ale to już subiektywizm naszych interpretacji i... to forum to nie miejsce, aby urządzać zbyt długie na ten temat dyskusje.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones