PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31279}

Obywatel Kane

Citizen Kane
7,8 57 770
ocen
7,8 10 1 57770
8,7 37
ocen krytyków
Obywatel Kane
powrót do forum filmu Obywatel Kane

Film ten wprawdzie przynudza ale jest z pewnością kawałkiem porządnego kina. Lecz bez przesady nie uznałbym go za jak to niektórzy najlepszy film w historii kina, znam lepsze i mniej doceniane. W zasadzie nie tyle jest on przereklamowany co "Casablanca", którą w pewnym sensie też trochę wyniósł lud co sztucznie namaszczony na to miano i to w prawie 20 lat po jego powstaniu przez jakiś tam magazyn czy co? Nie krytykuję fabuły podjętej w filmie, choć uważam że trochę się za bardzo snują. Film owszem jest klasykiem, ale żeby wynosić do rangi najlepszego w historii kina; to miano jest zarezerwowane bezsprzecznie dla "Przeminęło z wiatrem".

ocenił(a) film na 9
denticulatus

No patrz, a niektorzy mowia, ze "Obywatel Kane" moze i jest lepszym filmem od "Casablanci", ale na pewno dzielo Curtiza jest bardziej wielbione niz film Wellesa!
Moim zdaniem dyskusja o wyzszosci danego filmu nad innym jest jałowa. Mozemy co najwyzej wykonac liste 10-20 najbardziej cenionych obrazow, w ten sposob wyroznic ich tworcow.

ocenił(a) film na 8
Qjaf

To całkiem sensowna koncepcja. Zwłaszcza, że ja mam opcję nr 1 która podałem w poprzednim poście. Wiem ze nikt mnie nie przekona do innego wyboru i tak samo ja nie przekonam do swojego wyznawcy "Casablanci" czy "Obywatela Kane'a". Kwestia gustu decyduje o tym czy dany film nawet dobry dostanie 10, bo żeby ją dostać to musi się jeszcze mieścić w guście oceniającego. Ja film Wellesa uważam za dzieło dobre ale lekko przynudzające, bez polotu a to tez musi mieć film by być uznany za arcydzieło.

ocenił(a) film na 7
denticulatus

minęło 70 lat, trudno porównywać filmy nagrywane wtedy do tych dzisiaj- inni ludzie, inne czasy i technologia. Ja film ocenilam zaledwie na 7, chocmoze zaslugiwac na wiecej, niestety nie jestem zwyczajna do takich filmow i za wolno toczyla sie dla mnie akcja(choc nie nudzil). W swoich czasach byl napewno czyms wyjątkowym, dzis jest to kawal dobrego filmu, ktory dodatkowo ma wiele podlozy psychologicznych. Najbardziej podobaly mi się dialogi- nie ma w tym filmie zadnych zbędnych słów. Ale jednak jestem za mloda zeby za te zalety dac wiecej niz 7, bo dla mnie liczy sie tez w filmach montaz, oprawa graficzna itd.

ocenił(a) film na 8
dzikudzina

Nigdzie nie napisałem o porównywaniu filmów dawnych z dzisiejszymi; z założenia przecież to nie ma sensu. Chodzi o wynoszenie "Obywatela Kane'a" ponad inne klasyki kina. Też uważam film za klasyk ale denerwuje mnie swoisty kult tego filmu i nadawanie mu piedestału pierwszego miejsca w historii kina.

ocenił(a) film na 7
denticulatus

napisales "w historii kina" czyli wśród wszystkich nagranych filmów nie? tez nie uważam, ze jest to jakis wybitny film wśród wszystkich które dotąd widzialam, jedynie dialogi mogę uznac za byc moze najlepsze z filmow jakie widzialam(kazde slowo na swoim miejscu) ze wszystkich filmow.

ocenił(a) film na 8
dzikudzina

Może i tak napisałem ale chodzi mi o to że nie podzielam kultu jedynki dla tego filmu a moim kontrkandydatem jest film też bardzo stary, w moim mniemaniu lepiej zrobiony, nowatorski jak na swe czasy i niewątpliwie z większym polotem w akcji. Historia kina ma to do siebie że przy ciągłym rozwoju techniki filmowej są też dzieła ponadczasowe, które mimo iż technika trochę uciekła są nadal dziełami wartościowymi.

ocenił(a) film na 9
denticulatus

Hmm, ale porówn8ując oba filmy obiektywnie da się udowodnic, ze Kane jest lepszy od Przemineło z Wiatrem. Tak, obiektywnie, bez mozliwosci rzucenia argumentu "bo to gusta" :) i ja Cie latwo przekoam ze zmienisz zdanie

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones