PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=699039}
5,7 27 029
ocen
5,7 10 1 27029
4,9 20
ocen krytyków
Obywatel
powrót do forum filmu Obywatel

tym razem Jerzy Stuhr pojechał po bandzie i stworzył film z samych wyświechtanych stereotypów i nie do końca prawdziwych opinii o nas -Polakach
Za dużo wątków antysemickich wplątanych w rzekomą rolę kościoła, i to tego samego z którego wywodzi się Jan Paweł II, który jako pierwszy papież przekroczył próg synagogi.Film wyśmiewa bardzo polskie tradycje i patriotyzm-zrobiony jak na zamówienie antypolskich organizacji. Najbardziej nieudany film Stuhra, jego syn Maciej po raz kolejny zagrał w kontrowersyjnym filmie,który nie powinien być nagrodzony na żadnym festiwalu. Prowokacja czy celowy zamysł reżysera o wątpliwym polskim pochodzeniu skłania do refleksji. A mógł to być dobrą kontynuacją losów Jana Piszczyka.

ocenił(a) film na 7
mariuszhm

Chyba nie mówisz poważnie. "Obywatel" to lekki film, który na pewno nie ma nikogo uczyć historii. Przecież to oczywiste, nie ma tam nic kontrowersyjnego. Całość jest pokazana w żartobliwy sposób, a główny bohater nie jest zbyt rozgarnięty. Jeśli naprawdę w takim kinie doszukujesz się jakichś antypolskich przesłanek, to już musi być jakaś paranoja.

ocenił(a) film na 1
marcin_60

Bohater nie jest rozgarnięty, to fakt, ale już traktowanie widzów jak idiotów (łopatologia i prymitywne żarty) to już lekka przesada...

mhm08

otóż to
widz nie jest małpą ,która zje każdego banana

marcin_60

może i nie ma uczyć historii ale na pewno nie może wyśmiewać i kpić co jest dla nas w historii ważne
żarty z Polaków kiedyś były domeną Niemców i Amerykanów
teraz śmiejemy się sami z siebie ?

wcale to nie jest śmieszne

ocenił(a) film na 7
mariuszhm

No ja właśnie zawsze to widziałem w ten sposób, że sami możemy właśnie śmiać się z siebie.
Tak jak mam paczkę przyjaciół. Jeśli w tej paczce ktoś sobie z kogoś żartuje to spoko, ale jeżeli robi to ktoś obcy to już mi się nie podoba. Mam nadzieję, że wiesz o co mi chodzi.

marcin_60

tak,wiem
w gronie przyjaciół to uchodzi
bo nie jest to ani publiczne ani niesmaczne

ocenił(a) film na 9
mariuszhm

Umiejętność śmiania się z siebie jest domeną ludzi inteligentnych, podobnie jest z narodem.Poza tym ten film jest nieczytelny za granicą, więc nie musisz się martwić, ze się będą z Ciebie śmiali.

ocenił(a) film na 9
mariuszhm

A kto ma monopol na wyśmiewanie?

mojarybka35

na wyśmiewanie patriotyzmu,tradycji,kultury i zwyczajów przyjętych w danym kraju
nikt monopolu nie ma
są kraje,gdzie można za coś takiego zapłacić głową

ocenił(a) film na 6
mariuszhm

To zależy od punktu widzenia, dla Ciebie to wyśmiewanie, dla innych po prostu śmianie.

fredaser

są pewne wartości ,z których ani śmiać ani wyśmiewać się nie uchodzi
śmiejmy się z tego co nikogo nie uraża
albo kiedy nie widzą tego ci,których to boli
nie wszystko jest śmieszne i zasługuje na temat do komedii

ocenił(a) film na 6
mariuszhm

Pozwolę się nie zgodzić. Co nikogo nie uraża? A co jeśli, dajmy na to śmiałeś się kiedyś z czegoś, co kogoś by uraziło? Każdy ma inny punkt widzenia. To, przez co Ty czujesz się urażony, nie oznacza, że inna osoba będzie miała takie same odczucia i na odwrót.

fredaser

podam ci dwa przykłady :
1.wyśmiewanie się z zachowania ludzi w kolejce do sklepu
2. żarty z osób duchownych

kiedy się śmiejemy z samych siebie jest to zawsze inaczej widziane niż nabijanie z czegoś co wcale nie śmieszy

dwa przykłady :
kabaret NEONÓWKA
kabaret Pod Egidą

który ma lepsze teksty i dlaczego ?
daję pod rozsądną rozwagę

ocenił(a) film na 6
mariuszhm

Te przykłady są odnośnie zjawiska, kiedy nikogo to nie uraża? Nie jestem pewien, czy dałeś trafione przykłady.
Nie twierdziłem, że jest inaczej ;)

fredaser

no właśnie
pod 2 jest zjawisko i pod 1.kabaret,który obrażaj poprzez ośmieszanie pewnych wartości
i vice versa
pod 1 i pod 2 . to przykłady ,że można śmiać się z samego siebie bez obrażania kogokolwiek

ocenił(a) film na 6
mariuszhm

Oczywiście, że tak. Ale co to ma do rzeczy? Chodzi mi raczej o to, że:
a) każdego można czymś urazić (jako kontrargument do Twojego toku myślenia)
b) śmiać można się ze wszystkiego, w granicach umiaru
c) każdego śmieszy co innego, jeśli ten film dla jednego jest wyśmiewaniem się, dla kolejnego może być zwykłym śmianiem się.

fredaser

wszystko się zgadza
ale są rzeczy z których ani śmiać ani wyśmiewać się po prostu nie wypada
film to gatunek sztuki dla ludzi rozumnych a nie dla głupkowatych wesołków
czyż nie tak ?

ocenił(a) film na 6
mariuszhm

To Twoja opinia.
Gdzie widziałeś taką definicję? Co w takim razie mają robić "głupkowate wesołki"? Nie mogą oglądać filmów? Poza tym, ciekawi mnie, kogo byś uznał za takowych "głupkowatych wesołków"?

fredaser

tego nie powiedziałem
miałem na myśli FILM
I SZTUKĘ KINA
a nie kiczowaty filmik jak np.,, Kac Wawa,,
a głupkowatych wesołków nie brakuje
i wśród widzów i w filmach

ocenił(a) film na 6
mariuszhm

Ok, nie oglądałem tegoż filmu, ale sądząc po wielu opiniach faktycznie jest kiczowaty. Natomiast powstaje tu kolejne pytanie, które filmy są kiczowate, a które to "FILMY"?
Nie uważasz, że pod tym względem, gdyby spytać wielu ludzi, odpowiedzi nie byłyby takie same?
Oczywiście, że takowych nie brakuje, bez nich świat nie byłby taki sam, mam rację? :)

użytkownik usunięty
mariuszhm

ten post to prowokacja czy celowy zamysł?

ten post zadaje pytanie : jak długo będziemy jeszcze tolerować antypolskie wygłupy we własnym kraju ?

ocenił(a) film na 8
mariuszhm

Oby jak najdłużej.

pan_dziejaszek

te, dziejaszek ? dowcipas z ciebie bracie

ocenił(a) film na 9
mariuszhm

Spoko już niedługo właściwi ludzie zasiądą w PISF i już taki film nie powstanie. A nawet jak powstanie bez PISF to się zakaże wyświetlania, jako film antypolski. Wyślij CV PISu może dostaniesz jakżś posadkę cenzora.

ocenił(a) film na 3
mariuszhm

Zgadzam się, czułem się źle po obejrzeniu tego filmu i po raz pierwszy w życiu zacząłem się zastanawiać nad przemycaniem żydowskiego punktu widzenia na polskie sprawy przez Sthurów.... szkoda, że tak stary Sthur schodzi ze sceny

ocenił(a) film na 9
Arruso

A jaki to jest żydowski punkt widzenia?

ocenił(a) film na 3
qbasa

niesprawiedliwy, jednostronny, tendencyjny

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones