Film

1958 1 godz. 44 min.
7,6 4 778
ocen
7,6 10 4778
1 696
chce zobaczyć
{"id":"8411","linkUrl":"/film/Orze%C5%82-1958-8411","alt":"Orzeł","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/84/11/8411/7529391.2.jpg"}
Polski okręt podwodny "Orzeł" umyka hitlerowcom, ale zostaje internowany w Tallinie. Nowy dowódca jednostki podejmuje decyzję o ucieczce.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Po kapitulacji Rzeczpospolitej w kampanii wrześniowej dowództwo "Orła" decyduje się nie składać broni i walczyć dalej. Okręt wymyka się niemieckiej obławie i zawija do neutralnej Estonii. W Tallinie załoga uzupełnia paliwo i zostawia ciężko chorego dowódcę (Aleksander Sewruk), który - wbrew zapewnieniom - zostaje internowany. Nowy dowódca, kapitan Grabiński (Wieńczysław Gliński), decyduje o natychmiastowej ucieczce reszty załogi.

studio
Zespół Filmowy "Kadr"
data produkcji
1958
tytuł oryg.
Orzeł
inne tytuły
Film nakręcono dzięki pomocy Dowództwa Marynarki Wojennej PRL, oraz załogi okrętu podwodnego ORP "Sęp". Okręt podwodny ORP "Sęp" był bliźniaczym pod względem konstrukcyjnym okrętem w stosunku do ORP "Orzeł", dlatego wykorzystano go przy realizacji filmu.
W czasie realizacji filmu, łódź podwodna płynęła przez cieśninę Skagerrak, potrzebna była wtedy gęsta mgła, jednakże zastosowanie świec dymnych nie było możliwe na morzu z uwagi na silnie wiejący wiatr, który rozwiewał dym. Żeby zrobić ujęcia z mgłą, na hali zdjęciowej rozstawiono zwykłe drabiny, na których umieszczono kamerę filmową i reflektory. Po wypełnieniu hali dymem, miało się złudzenie, że przebywa się na morzu w gęstej mgle.
To film-pomnik. Oddaje hołd żołnierzom Września, jednak bez lukru, odczłowieczania i patosu. Mam cichą nadzieję, że zapowiadany nowy film o "Orle" będzie pod tym (i nie ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 100%
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Film OK, ale na faktach opierał się dość luźno

  BostonMan ocenił(a) film na 8

  Fajnie zobaczyć co jakiś czas starą gwardię aktorską za młodu

 • Klasyka polskiego kina wojennego! Kreacje aktorskie zagrane wzorowo, zwłaszcza Gliński i Pawlik! Mistrzostwo!

  Wolfgang_Luth ocenił(a) film na 10

  Aczkolwiek Kłoczkowski (nazwany w filmie komandorem Kozłowskim) tak naprawdę po prostu stchórzył symulując chorobę, za co później został osądzony.

  6
  • historia teoretycznie (nie)prawdziwa

   avr11 ocenił(a) film na 8

   To prawda, że historia opowiedziana w filmie jest nieco zmieniona (choć lepszym słowem może być "podkolorowana") w porównaniu z mniej lub bardziej potwierdzonymi faktami, ale warto zwrócić uwagę na sam jej początek. Pierwszy raz spotkałem się z lektorem mówiącym o częściowej ... więcej

  • można ?

   MocnyVito ocenił(a) film na 8

   zrobić trzymający w napięciu film wojenny , z mały budżetem i bez efektów specjalnych ? można!

   1
   • Namiar..0, namiar...0

    orys ocenił(a) film na 10

    Wciąż śni mi się po nocach ten tekst...

    1