Jan Machulski 

Jan Henryk Machulski

8,2
22 548 ocen gry aktorskiej
Jan Machulski
Znany i ceniony polski aktor. W 1954 roku został absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Łodzi, a w 1971 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Występował na scenach wielu teatrów, gdzie zagrał około 70 ról. Zagrał także wiele ról filmowych. Największą popularność zdobył w filmach swego syna - Juliusza: "Vabank" 1 i 2, gdzie stworzył niezapomnianą postać kasiarza Kwinty. Jan Machulski jest również autorem sztuk: "Krzywa płaska" i "Lęk".
W latach 1954-1982 był członkiem SPATiF-ZASP. Jest laureatem Złotego Krzyża Zasługi, Złotej Odznaki "Zasłużonego dla miasta Lublina", Honorowej Odznaki miasta Łodzi oraz Złotej Odznaki Honorowej "Za zasługi dla miasta Warszawy".
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 3 lipca 1928

data śmierci: 20 listopada 2008

miejsce urodzenia: Łódź, Polska

wzrost: 180 cm

żona Halina (do jego śmierci), syn Juliusz (ur. 10.03.1955)
W 1954 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Łodzi (Polska), a w 1971 roku Wydział Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie (Polska).
Otrzymał następujące odznaczenia: 
- 1977 r. - Złoty Krzyż Zasługi;
- 1998 r. - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski z okazji 50-lecia PWSFTviT;
- 2000 r. - tytuł Honorowego Obywatela Zamościa (Polska);
- 2008 r. - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie).
W 1974 roku założył Teatr Ochoty w Warszawie. Był jego dyrektorem do 1996 roku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Ten czas tak leci, że wierzyć się nie chce, że pan Jan odszedł już 14 lat temu... Dla mnie to wciąż dystyngowany, charakterny H. Kwinto, ostry szef policji z "Killerów", czy przystojniak Karski z "Rzeczpospolita babska"... etc... Mnóstwo znakomitych ról, dzięki którym pan Jan wciąż żyje w sercach widzów

niesamowicie przystojny, z tym czymś w spojrzeniu. 10/10

Kwinto jestem z tobą tam gdzie kiedyś się spotkamy wszyscy szacunek .

Swietny aktor,bardzo podobal mi sie w Rzeczpospolita babska i Orzel w starszych filmach mial wiecej okazji grania roznych charakterow ,wiadomo Vabank ,Kingsize itd to hity ale w czarno-bialych filmach wygladal oblednie.

jeden z najlepszych polskich aktorów w historii polskiego kina