PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=778566}

Papillon. Motylek

Papillon
7,1 11 901
ocen
7,1 10 1 11901
6,5 4
oceny krytyków
Papillon. Motylek
powrót do forum filmu Papillon. Motylek

Ludzie, a jak ktoś nie oglądał pierwowzoru to co? Ja tam nie oglądałam i nie żałuję bo film jest świetny od strony psychologicznej obu głównych bohaterów.
Negatywnie rozwalił mnie epizod z zakonnicami, co za .... !
Poza tym, mimo, że film trwa lekko ponad 2h, praktycznie nie odczułam tego czasu.
Wiem, że każdy ma lub będzie miał swoje własne odczucia dot. filmu, ale musiałam skrobnąć kilka zdań ku pokrzepieniu serc tych, którym akurat film się podoba.
Jak w życiu, wszystko siedzi w naszej głowie i od nas zależy, czy się poddamy.
Ta i podobne historie, wiemy jakie :(, udowadniają nam, że nie zawsze zło zwycięża.
Polecam każdemu, więc nie narzekać tylko oglądać! :)

ocenił(a) film na 8
BuziakL

Tyle ze powiedzenie ze film jest podobny do rzeczywisteto zycia Henriego to spore naduzycie. Cala jego autobiografia to zlepek historii wielu wiezniow ktorych poznawal pracujac w szpitalu. Oryginalnie w historii uciekal 9 razy, w filmie 3. W tym 2 nieskutecznie. Wiele jego "faktow" mialo nie byc potwierdzonych w zadnych dokumentach. Nie jest to moja prywatna opinia i nie dociekalem specjalnie do prawdy, ale sporo w tej historii niescislosci. Film fajny i ogladalem z duzym zaciekawieniem. Mysle ze sprobuje jeszcze obejrzec oryginal z 73

ocenił(a) film na 5
crusader32

oryginał z 1973 r. o niebo lepszy

BuziakL

To se ku*wa obejrz klasyka ,co w tym w dzisiejszych czasach trudnego??

ocenił(a) film na 10
Danio31b

A se może obejrzę kiedyś.. ku *wa ..

BuziakL

I git

ocenił(a) film na 7
BuziakL

Film jest niezły. Do dramatu psychologicznego wiele mu jednak brakuje, bo chociażby siedem lat karceru pokazano tu, jak jakaś "chwilę". Człowiek siedzący na wolności nie jest w stanie pojąć, co znaczy siedzieć 2 lata a potem kolejne 5 lat zamkniętym w małym pokoiku, bez okna. A ten film potraktował to bardzo pobieżnie. Podobnie jak temat sadystycznego naczelnika więzienia.

Dzisiejszy widz patrzy na takie filmy niestety przez pryzmat "Skazanych na Shawshank", który jest dobrze nakręconą, ale bardzo naiwną wizją więzienia. Dlatego "Papillon" może się podobać ale warstwy psychologicznej to ten film nie ma za grosz. Nawet sie o nią nie otarł.

ocenił(a) film na 7
Sony_West

W ogóle film jest jakoś mocno pobieżny. Bo w sieci przeczytałem, ze w trakcie pobytu Papillona w więzieniach sporo się działo w jego życiu (nawet podobno dorobił się dzieci).

A i sprawa z zakonnicami jest dla mnie nie jasna. Dopłynęli aż do Kolumbii, a naczelnik więzienia sobie po nich przyjechał samochodem - przez cały kontynent. Tak jak by z Gujany do Kolumbii było sto kilometrów. A kwestie jakiejś ektradycji? Nie wiem, czy ktoś może tak sobie po prostu przyjechać do obcego państwa i zabrać zbiegów.

Ostatecznie uznaję, że film może się podobać dla ludzi, którzy chcą rozrywki. ale jeśli ktoś zgłębi historię bohatera i poważnie chce dowiedzieć się czegokolwiek o tym, co faktycznie działo się w takich koloniach, to ten film (i poprzedni - z Dustinem Hoffmanem)można sobie darować i szukać filmów dokumentalnych.

ocenił(a) film na 7
Sony_West

Film typowo "rozrywkowy" bo z tego co pobieżnie czytałem na popularnych stronach to film nie ma wiele wspólnego z prawdą. Np. to że uciekał chyba 9 razy jak zostało już wspomniane, dorobił się dzieci podczas pobytu w Kolumbii gdzie znowu go zgarnęli itp. No i ta ucieczka z Diabelskiej Wyspy... Okazało się że go zwolnili dopiero w 1945, więc jak uciekał z Wyspy to pewnie do Kolumbii, tam dzieci i ponowny areszt - co nie zostało już pokazane bo film by trwał 3,5h. W takich filmach nie można się trzymać prawdy bo to nie dokument i nikt by tego nie oglądał. Historia Papillona pewnie ciekawa, w książkach podobno też jest dużo "dodane" - ale to dla historyków i ludzi których to ciekawi.
A kwestia ekstradycji z Kolumbii - wtedy chyba tak się do tego nie przykładano - Ameryka Południowa nigdy nie była jakimś stabilnie politycznym kontynentem, więc zabranie uciekinierów to żadne nadużycie ;)

ocenił(a) film na 7
BuziakL

Z kolei na miejscu zakonnic postąpiłabyś tak, jak i one. Zbieg to zbieg. i na pewno nie chciałabyś się narażać na konsekwencje prawne i ukrywać zbiega więziennego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones